w

Woda na Ziemi. Skąd się wzięła?

Woda na ziemi. Skąd się wzięła?

Woda jest niezbędna do codziennego przeżycia. Traktujemy ją, jako coś naturalnego, co było z nami od zawsze. Nikt jednak nie zastanawia się skąd się ona wzięła. My znamy odpowiedź.

Zobacz także:  Ludzie w ten sposób stracili ogon

Woda na Ziemi – skąd się wzięła?

Naukowcy twierdzą, że woda pochodzi z asteroid i komet. Wszystko za sprawą ilości w ich składzie. Jednak, byłoby to niemożliwe. Przed 4, 6 miliardami lat na Ziemi panowała tak wysoka temperatura, że woda po prostu by wyparowała.

Zobacz także:  Top 6 ciekawostki o bursztynie - naszym polskim złocie

Asteroidy bogate w H2O

Skład izotopowy wody w oceanach był dla naukowców nie do rozpracowania. Aż do teraz. Z wszystkich możliwości źródeł pozaziemskich, czegoś im brakowało. Wiatr słoneczny Słońca stanowi odpowiedź na tę zagadkę. W wyniku badań asteroidy typu S Itokawy, udało się odkryć, że izotopy wodory reagują z minerałami krzemianowymi, których skutkiem ubocznym jest właśnie woda. Wyjaśnieniem dla pojawienia się wody na Ziemi byłby okres Wielkiego Bombardowania (4,2-3,8mld lat temu), kiedy na naszą planetę spadały asteroidy bogate w H2O.

Zobacz także:  Ośmiornice widzą światło mackami. Nowy eksperyment naukowców

Wielkie odkrycie

Jest to ważne odkrycie. Nie tylko ze względu na wyjaśnienie pytania skąd się wzięła woda na Ziemi. W przyszłości wiedza ta może posłużyć do zdobywania dodatkowego źródła tego niezbędnego do przeżycia płynu. Z jednego metra sześciennego asteroidy powstaje ok 20 litrów wody. Odkrycie wskazywałoby na możliwość izolowania ziarna pyłu w przestrzeni kosmicznej, co stanowiłoby właśnie dodatkowe źródło płynu.

Zobacz także:  TOP10: najdziwniejsze hybrydy zwierząt