w

Woda na Marsie! Naukowcy potwierdzają

Woda na Marsie

Kto nie marzy o możliwości podróżowania w kosmos? Historie snute z tym związane są od dawien dawna. Wiele czynników nie pozwala na takie podróże. Jednak, nowe odkrycie, jakim jest woda na Marsie, może okazać się dobrym zwiastunem.

Woda na Marsie
stock.adobe.com, woda na Marsie
Zobacz także:  Wrzuć 5 groszy do doniczki i zobacz co się stanie

Woda na Marsie

Trace Gas Orbiter poszybował w kosmos 14 marca 2016 roku. Europejska Agencja Kosmiczna i Rosyjski Roskosmos połączyły siły dla tej misji badawczej. Celem tej misji jest znalezienie śladów biologicznych i geologicznych na Marsie. Po długim okresie wyczekiwań, naukowcom udało się odnaleźć duże pokłady wody w kanionie Valles Marineris. Możliwe jest, że nawet 40% powierzchni stanowi lód. Regolit uniemożliwia dostanie się do jego głębi.

Zobacz także:  Odkryto potężnego rekina, który świeci

Valles Marines

Valles Marines to największy kanion w Układzie Słonecznym. Jego długość to ok 5 tysięcy kilometrów, szerokość ok 200km. W najgłębszym miejscu może sięgać do 11km. Co prawda, fakt istnienia lodu w regionach polarnych planety nie jest szczególnym odkryciem. Zaskakujące jest to, w jaki sposób utrzymuje się forma stała wody. Nie pozwala na to temperatura. Dane, które wykorzystują naukowcy były zbierane od maja 2018 roku do lutego 2021 roku. A samo odkrycie jest zasługą urządzenia FREND (Fine Resolution Exploration Neutron Detector), które znajduje się na pokładzie orbitera.

Zobacz także:  Inteligentny pies dużo szczeka i jest nieposłuszny

Kolejne badania

Informacje o istnieniu wody na Czerwonej Planecie można było przeczytać w magazynie naukowym Icarus. Kolejne badania mają się skupić na tym, w jakiej postaci jest odkryta woda. Na ten moment, lód wydaje się być najbardziej prawdopodobną wersją. Samo odkrycie jednak, ma duże znaczenie. Umożliwia dalsze praca nad poszukiwaniem życia na planecie, a także wskazuje obszar, który należy dalej badać.

Zobacz także:  Rosyjscy naukowcy ożywili organizmy sprzed lat

Woda na Marsie

Ta pozycja podczas snu szkodzi twojemu zdrowiu. Sprawdź, jak prawidłowo spać

Woda na Marsie

Nowa choroba atakuje coraz więcej osób! Pierwsze objawy