w , ,

Wyrosła marsjańska koniczyna

Koniczyna unosząca się lekko nad dłonią.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że ani koniczyna, ani żadna inna roślina nie wyrośnie na marsjańskiej glebie. Wszystko przez to, że jej podłoże stanowi bazaltowy regolit, czyli skały pokruszone przez wiatr, wodę czy słońce.

To znacznie utrudniało eksploatację planety, ponieważ astronauci nie mogli wyruszyć w dłuższą podróż. Musieliby bowiem zabrać ze sobą mnóstwo jedzenia, a transport każdego kilograma w przestrzeń kosmiczną to ogromne koszty.

Na szczęście badacze znaleźli rozwiązanie. Za pomocą bakterii udało się wyhodować w marsjańskich warunkach właśnie koniczynę. To nadzieja na to, że w przyszłości dołączą do niej inne rośliny, które będą mogły stanowić pożywienie. To jednak nie takie proste.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.