w ,

To najstarsze drzewa na świecie mają tysiące lat!

drzewo-min

Zastanawiałeś się kiedyś ile lat mają mijane przez Ciebie na ulicy drzewa? Najstarsze drzewa na świecie są w stanie pamiętać wydarzenia, o których Ty wiesz jedynie z opowieści. Część z nich przetrwała czas wojen czy innych znaczących wydarzeń historycznych. W Polsce znajduje się nawet drzewo, które istnieje dłużej niż Państwo Polskie!

Sosna „Methuselah” i „Old Hara” w Stanach Zjednoczonych

Stany Nevada, Kalifornia i Utah w Stanach Zjednoczonych mogą pochwalić się obecnością wielu sosen długowiecznych, których wiek szacuje się na około 4 tys. do 5 tys. lat. Rekordzistki wśród nich mają 4850 lat – „Methuselah” oraz starsza „Old Hara” licząca aż 5067 lat! Przez długi czas sosny te były uznawane za najstarsze drzewa na świecie , jednak z czasem znaleziono jeszcze starsze drzewa! O nich przeczytasz niżej.

najstarsze drzewa na świecie sosny

Świerk „Old Tjikko” w Szwecji.

To niepozorne drzewo przez długi czas było nie budziło większego zainteresowania, ponieważ wyglądem przypomina przeciętny świerk w średnim wieku. Nic bardziej mylnego! Naukowcy z Uniwersytetu Umeå przebadali świerk rosnący w regionie Dalarna w Szwecji i okazało się, że liczy on aż 9550 lat! Co więcej, nie jest on samotny, ponieważ w jego okolicy znaleziono inne świerki liczące między 5000 a 6000 lat!

najstarsze drzewa na świecie

„Cis Henrykowski” w Polsce

Jest to najstarsze drzewo w Polsce! Znajduje się w Henrykowie Lubańskim i liczy między 1200 a 1300 lat, co oznacza, że jest on starszy od Państwa Polskiego. Pień drzewa niestety jest nieco zniszczony ponieważ cis w XIX wieku został pocięty szablami, a po ponad stu latach od tego zdarzenia uległ dodatkowemu zniszczeniu podczas wichury. Ze względu, że jest to prawdopodobnie najstarszy okaz Środkowej Europy, gmina Lubań od kilku lat stara się ratować długowieczne drzewo.

najstarsze drzewa na świecie cis

Drzewo oliwne z Alentejo

To drzewo oliwki europejskiej robi wrażenie szerokością swojego pnia, ponieważ aby je objąć, potrzeba aż siedmiu osób trzymających się za ręce! Poza imponującym rozmiarem, drzewo budzi podziw ze względu na wiek, bo ma aż 2.5 tysiąca lat! Jej sędziwy wiek został poznany dzięki badaniom, które są całkowicie nieszkodliwe dla drzewa. Dla potwierdzenia wieku oliwka otrzymała specjalny certyfikat, który wręczono właścicielowi hotelu, przy którym drzewo rośnie.

oliwka

„Gran Abuelo” z Chile

Wybrane wpisy specjalnie dla Ciebie!

Nie obawiaj się, nie spamujemy.

Czyli ficroja cyprysowata nazywana w Chile „pradziadkiem”. To drzewo o imponującym wyglądzie zdecydowanie budzi podziw u każdego, kto napotka ją na swojej drodze. Zaskakuje także jej wiek! To drzewo przeżyło już 3622 lata! Aktualnie ficroja cyprysowata to gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego tym bardziej „Gran Abuelo” z Chile zasługuje na szacunek i wspomnienie w naszym artykule.

ficroja

Czytaj także: 20 najzdrowszych potraw na świecie

biale zeby

Naturalne sposoby na wybielenie zębów w domu w 3 minuty

Ocet Jablkowy w reku

Niesamowite zdrowotne właściwości octu jabłkowego, o których wcześniej nie wiedziałeś