w ,

To najstarsze drzewa na świecie mają tysiące lat!

drzewo-min

Zastanawiałeś się kiedyś ile lat mają mijane przez Ciebie na ulicy drzewa? Najstarsze drzewa na świecie są w stanie pamiętać wydarzenia, o których Ty wiesz jedynie z opowieści.

Część z nich przetrwała czas wojen czy innych znaczących wydarzeń historycznych. W Polsce znajduje się nawet drzewo, które istnieje dłużej niż Państwo Polskie!

Sosna „Methuselah” i „Old Hara” w Stanach Zjednoczonych

najstarsze drzewa na świecie sosny

Stany Nevada, Kalifornia i Utah w Stanach Zjednoczonych mogą pochwalić się obecnością wielu sosen długowiecznych, dodaliśmy je do listy najstarsze drzewa na świecie, ponieważ ich wiek szacuje się na około 4 tys. do 5 tys. lat.

Rekordzistki wśród nich mają 4850 lat – „Methuselah” oraz starsza „Old Hara” licząca aż 5067 lat! Przez długi czas sosny te były uznawane za najstarsze drzewa na świecie , jednak z czasem znaleziono jeszcze starsze drzewa! O nich przeczytasz niżej.

Najstarsze drzewo na świecie: Świerk „Old Tjikko” w Szwecji.

najstarsze drzewa na świecie

To niepozorne drzewo przez długi czas było nie budziło większego zainteresowania, ponieważ wyglądem przypomina przeciętny świerk w średnim wieku. Nic bardziej mylnego!

Naukowcy z Uniwersytetu Umeå przebadali świerk rosnący w regionie Dalarna w Szwecji i okazało się, że liczy on aż 9550 lat! Co sprawia, że jest to najstarsze drzewo na świecie!

Co więcej, nie jest on samotny, ponieważ w jego okolicy znaleziono inne świerki liczące między 5000 a 6000 lat!

Najstarsze drzewo w Polsce: „Cis Henrykowski”

najstarsze drzewa na świecie cis

Jest to najstarsze drzewo w Polsce! Znajduje się w Henrykowie Lubańskim i liczy między 1200 a 1300 lat, co oznacza, że jest on starszy od Państwa Polskiego.

Pień drzewa niestety jest nieco zniszczony ponieważ cis w XIX wieku został pocięty szablami, a po ponad stu latach od tego zdarzenia uległ dodatkowemu zniszczeniu podczas wichury.

Ze względu, że jest to prawdopodobnie najstarszy okaz Środkowej Europy, gmina Lubań od kilku lat stara się ratować długowieczne drzewo.

Drzewo oliwne z Alentejo

oliwka

Na liście najstarsze drzewa na świecie nie mogło zabraknąć tego drzewa oliwki europejskiej robi wrażenie szerokością swojego pnia, ponieważ aby je objąć, potrzeba aż siedmiu osób trzymających się za ręce!

Poza imponującym rozmiarem, drzewo budzi podziw ze względu na wiek, bo ma aż 2.5 tysiąca lat!

Jej sędziwy wiek został poznany dzięki badaniom, które są całkowicie nieszkodliwe dla drzewa. Dla potwierdzenia wieku oliwka otrzymała specjalny certyfikat, który wręczono właścicielowi hotelu, przy którym drzewo rośnie.

„Gran Abuelo” z Chile

ficroja

Czyli ficroja cyprysowata nazywana w Chile „pradziadkiem”. To drzewo o imponującym wyglądzie zdecydowanie budzi podziw u każdego, kto napotka ją na swojej drodze.

Zaskakuje także jej wiek dla którego umieściliśmy je na liście najstarsze drzewa na świecie!

To drzewo przeżyło już 3622 lata! Aktualnie ficroja cyprysowata to gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego tym bardziej „Gran Abuelo” z Chile zasługuje na szacunek i wspomnienie w naszym artykule.

Czytaj także: 20 najzdrowszych potraw na świecie

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.