Imbir właściwości, ta wieloletnia roślina zielna należąca do Zingiberaceae, gatunku, który obejmuje również kurkumę i kardamon. Pochodzący z Dalekiego Wschodu, a dokładniej z południowych Chin, od dawna jest szeroko uprawiany w pasie tropikalnym i subtropikalnym. Ma mięsisty i rozgałęziony kłącze, w którym skoncentrowane są aktywne składniki i od którego formy ta roślina bierze swoją nazwę. Termin imbir ma starożytne korzenie i wywodzi się z sanskrytu srngaveram, co oznacza „rogaty korzeń”.
Przygotowaliśmy specjalnie dla Was na Sztosowe.pl artykuł na temat Imbir właściwości zdrowotne, zachęcamy do lektury!
Imbir właściwości
Imbir właściwości wiele z nich wynika z gingerolu, jego głównego oleistego związku. Imbir ma typowy, ostry i lekko pikantny smak, o smaku przypominającym cytrynę. Szeroko stosowany w kuchni orientalnej, od kilku lat rozprzestrzenia się także na dania kuchni zachodniej i europejskiej. Służy do przygotowywania świątecznych ciast, w szczególności herbatników, napojów takich jak koktajle i napoje bezalkoholowe, aw kuchni szczególnie do dań rybnych.
Kandyzowany imbir stosuje się do ozdabiania sałatek owocowych, jogurtów, lodów i do przygotowywania deserów, ale można go również jeść jako przekąskę i można go przygotować w domu, zaczynając od świeżego korzenia.
Oprócz wody, węglowodanów i białek imbir zawiera również niektóre sole mineralne, w tym:
- wapno
- fosfor
- sód
- potas
- magnez
- żelazo
- mangan
- cynku.
Korzeń imbiru jest częścią rośliny używaną jako przyprawa.
Imbir jak jeść?
Imbir to wszechstronny pokarm, który można stosować w różnych formach, w zależności od zastosowania:
- świeży
- wysuszony
- proszek
- w postaci olejku lub soku.
Oprócz aromatyzowania żywności i jako dodatek aromatyzujący w kuchni często dodaje się go do kosmetyków. Olejek eteryczny podsumowuje wszystkie właściwości świeżego lub sproszkowanego korzenia, ale z bardziej skoncentrowanymi składnikami aktywnymi. Olejek eteryczny można stosować przez inhalację, za pomocą dyfuzora esencji lub jako bazę do maści.
Według medycyny ajurwedyjskiej imbir ma liczne właściwości lecznicze. Tradycyjnie znany jako lek na problemy trawienne, jest stosowany w przypadku dyspepsji, kolki i przypadków nadkwaśności żołądka. Co więcej, niektóre badania wykazały jego działanie przeciwwymiotne i przeciw nudnościom, ale solidne dowody naukowe jeszcze nie istnieją.
Imbir wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także właściwości przeciwzakrzepowe i obniżające poziom cholesterolu.
Imbir na przeziębienie, imbir do herbaty
Imbir był stosowany od wieków jako naturalny środek leczniczy i obecnie prowadzone są liczne badania naukowe, które badają jego rzeczywisty wpływ na zdrowie ludzi, jednak nie uzyskano jeszcze jednoznacznych danych.
Jeśli chodzi o samopoczucie żołądka i jelit, zakłada się, że imbir:
- ma działanie trawienne, ponieważ wydaje się stymulować wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych i żółciowych
- może być przydatny w przypadku zapalenia żołądka, promować trawienie, stymulować apetyt
- jest w stanie przeciwdziałać tworzeniu się gazu jelitowego, ponieważ wydaje się, że niekorzystnie wpływa na gromadzenie się toksyn i fermentację wywołaną przez bakterie.
Ponadto uważa się, że imbir jest pomocny w przeciwdziałaniu nudnościom, chorobie auto, chorobie morskiej i chorobie lokomocyjnej w ogóle. W takim przypadku możesz wypić napar przygotowany z pół litra wody i 5 gramów imbiru. Przydatny jako alternatywa do żucia kawałka świeżego korzenia. Działanie przeciw nudnościom wydaje się być spowodowane działaniem na ściany żołądka i jelit.