w ,

Chcesz mieć zdrowe zęby? 15 porad jak dbać o zęby!

białe zęby

Chcesz mieć zdrowe zęby? Biały, zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Dzięki niemu jesteśmy postrzegani jako atrakcyjniejsi i bardziej otwarci, ponieważ chętniej i częściej okazujemy radość.

Na zdrowie zębów każdego dnia czyha jednak wiele szkodliwych nawyków, których trudno jest unikać. Podobnie ciężkim zadaniem jest również wypracowanie tych właściwych – zwłaszcza, że zdrowe zęby to temat owiany licznymi mitami. Które porady pielęgnacyjne rzeczywiście wpływają na kondycję naszego uzębienia? Oto 15 wskazówek, dzięki którym zadbasz o zdrowszy i bielszy uśmiech!

Zobacz także:  Domowe szampony, czyli naturalne oczyszczanie

1. Jak dbać o swoje zęby? Myj je prawidłowo!

W technice mycia zębów liczy się nie tylko czas czy systematyczność, ale również sposób, w jaki szczotkujemy oraz produkty, którymi dbamy o higienę. Szczoteczka i pasta powinny zostać dobrane do indywidualnych potrzeb. Najczęściej zalecany rodzaj włosia szczoteczki to włosie średniej twardości lub miękkie. Należy wykonywać nim również ruch wymiatający w kierunku od dziąseł, ponieważ w przeciwnym razie możemy z łatwością podrażnić je, a nawet doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych.

Szczotkowanie powinno trwać minimum dwie minuty – 30 sekund na każdą połowę żuchwy i szczęki. Poleca się również zakup szczoteczek sonicznych, które wskutek drgań tworzą bąbelki powietrza oczyszczające nie tylko powierzchnię zębów, ale i przestrzeniemiędzy zębowe, tak abyśmy posiadali zdrowe zęby.

Zobacz także:  Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki

2. Co robić, aby mieć zdrowe zęby? Używaj nitki dentystycznej

Często mówi się, że mycie zębów z pominięciem etapu nitkowania przestrzeni międzyzębowych jest jak branie prysznica w płaszczu przeciwdeszczowym. Rzeczywiście pomiędzy zębami gromadzą się nie tylko widoczne kawałki jedzenia, ale również szkodliwa płytka nazębna. Nie usuniemy jej zwykłą, ani elektryczną szczoteczką. Pomocna będzie jedynie nić dentystyczna.

nić dentystyczna

Warto pamiętać również, aby nie zastępować jej nicią krawiecką, ponieważ jest ona zbyt szorstka i może niepotrzebnie podrażnić lub uszkodzić dziąsła. Używając specjalnej nici woskowanej przestrzegaj również instrukcji – do każdej przestrzeni wykorzystuj nowy fragment nitki. 

Zobacz także:  Dziedziczna wrażliwość Polaków

3. Sposób na zdrowe zęby: Stosuj (odpowiedni) płyn do płukania jamy ustnej

Pełny zabieg domowej higieny jamy ustnej obejmuje szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie. Każda z tych czynności musi być wykonana prawidłowo, z użyciem właściwych produktów – tylko wtedy pozwoli zadbać o naprawdę zdrowe zęby. W przypadku płynów do płukania unikać należy przede wszystkim tych z alkoholem.

płyn do płukania jamy ustnej

Chociaż działa on antybakteryjnie to jednocześnie wysusza jamę ustną i uniemożliwia wypłukiwanie bakterii. Poza tym, w połączeniu z cukrem staje się jeszcze bardziej niebezpieczny dla szkliwa. Jeśli nie mamy płynu bezalkoholowego, jamę ustną lepiej wypłukać zwykłą wodą. 

Czytaj także: 20 Niesamowitych właściwości miodu

4. Ogranicz do minimum spożywanie słodyczy

Jak dbać o swoje zęby? Zdrowe zęby to zęby wolne od próchnicy. Jej największym sprzymierzeńcem jest z kolei cukier, obecny nie tylko w cukierkach czy czekoladzie, ale również w napojach gazowanych czy produktach zbożowych.

Zobacz także:  Usuń toksyny z organizmu za pomocą ziemniaka!

Wszystkie cukry rozkładane w ślinie na cukry proste są szkodliwe dla kondycji uzębienia. Jeśli zatem chcemy delektować się czymś słodkim, myjmy zęby niedługo po spożyciu przekąski lub przynajmniej przepłuczmy je czystą wodą.

słodycze

Warto także unikać podjadania słodkości małymi porcjami kilka razy w ciągu dnia – lepiej uraczyć się od czasu do czasu, raz a dobrze. 

Czytaj także: Czy wiesz jak wyglądają samochody najbogatszych Polaków?

5. Walcz ze szkodliwymi nawykami, które niszczą zęby mechanicznie

Nawet bardzo zdrowe zęby nie pozostaną obojętne na uciążliwe uszkodzenia mechaniczne. Jak dbać o swoje zęby? Uzębienie nie powinno służyć do obgryzania paznokci, ołówków czy długopisów. Nie warto również ryzykować przegryzaniem twardych cukierków czy orzechów.

długopis

Zęby nie mogą zastąpić otwieracza do butelek czy nożyczek. Wykorzystywanie ich w podobnych celach prowadzi do mikropęknięć i odłupywania fragmentów szkliwa, a nawet całych fragmentów zębów. Jest wyjątkowo szkodliwe w przypadku wypełnień, które są słabsze niż naturalne uzębienie. 

Zobacz także:  "Deepfejk" Tom Cruise podobija Internet, a także wzbudza obawy u odbiorców

6. Nie wybielaj zębów na własną rękę

W sieci aż roi się od domowych metod wybielania, wykorzystujących naturalne produkty spożywcze, których zadaniem ma być rozjaśnienie szkliwa i usunięcie nieestetycznych osadów. Niestety część z nich, zamiast pomóc może negatywnie wpłynąć na zdrowe zęby.

zdrowe zęby

Popularny sposób wybielania cytryną opiera swoje działanie na właściwościach kwasu owocowego. Chociaż może usunąć plamy, w rzeczywistości mocno uszkadza szkliwo i sprawia, że staje się ono bardziej podatne na kolejne przebarwienia. Podobne rezultaty daje stosowanie sody czy bardzo modnego węgla aktywnego. 

Zobacz także:  Uważaj na te potrawy. Jeśli je zjesz możesz nie przeżyć

7. Żuj gumę

Gumy do żucia często reklamowane są jako doskonała alternatywa dla szczotkowania zębów po posiłku. Dzięki nim możliwe jest mechaniczne usunięcie resztek jedzenia i płytki nazębnej. Istotny jest jednak wybór odpowiedniego produktu – nie każda guma opisywana jako ta „bez cukru”, faktycznie go nie zawiera.

jak dbać o swoje zęby

W sklepach powinniśmy szukać gumy słodzonej ksylitolem, który redukuje ilość bakterii obecnych w jamie ustnej. Taki produkt możemy rzuć nawet trzy razy dziennie, aby mieć zdrowe zęby. Według badań stosowanie takiej metody dodatkowego oczyszczania jamy ustnej poprawia jej higienę nawet o 35%.

Zobacz także:  Kosmiczne katastrofy sporo kosztują

8. Jak dbać o zdrowe zęby? Nie unikaj owoców

Wiele osób uważa, że owoce nie służą zdrowiu zębów ze względu na zawarte w nich naturalne kwasy. Pogląd ten jest częściowo prawdziwy – częściowo, ponieważ nie dotyczy wszystkich owoców. Korzystne dla kondycji uzębienia są na przykład bogate w błonnik jabłka, które czyszczą powierzchnię zębów i masują dziąsła w trakcie gryzienia.

jabłko

Wartościowa jest także żurawina, która sprawia, że bakterie nie przylegają do zębów, a tym samym zredukowana zostaje ilość powstającej wokół nich płytki nazębnej. Chociaż niektóre owoce rzeczywiście nie sprzyjają zdrowiu uzębienia, to nie warto z nich rezygnować – po ich zjedzeniu wystarczy przepłukać usta wodą. 

Zobacz także:  Lubisz jagody? Uważaj na te objawy! Lekarze często mylą to z nowotworem

9. Zadbaj o właściwą dietę

Jak dbać o swoje zęby? Zdrowe zęby uzależnione są w dużej mierze od jakości budującej je tkanki. Na tą z kolei składa się przede wszystkim wapń oraz magnez. Pierwiastków tych dostarczymy swojemu organizmowi wraz z codzienną dietą, jedząc:

  • nabiał,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy,
  • pestki,
  • pełnoziarniste zboża.
nabiał

Chociaż skutków niedoboru wapnia i magnezu nie dostrzeżemy od razu, warto wiedzieć, że negatywny wpływ na zapasy tych pierwiastków ma nie tylko ubogi jadłospis, ale także chroniczny stres, używki czy stosowanie diet wysokobiałkowych.

Zobacz także:  Męska pigułka antykoncepcyjna już wkrótce będzie gotowa

10. Regularnie korzystaj z profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych

Samodzielna higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, ale nawet ta najbardziej skrupulatna może nie uchronić nas przed kamieniem nazębnym czy przebarwieniami powierzchniowymi. Tych pozbędziemy się jedynie dzięki profesjonalnym zabiegom stomatologicznym.

dentysta

Skaling i piaskowanie zębów warto wykonywać nawet co kilka miesięcy. Dzięki nim uzębienie będzie nie tylko jaśniejsze i czystsze, ale również lepiej chronione przed próchnicą. Poza tym, dentysta po dokładnym oczyszczeniu zębów specjalnym preparatem z fluorem wzmocni także szkliwo. 

Zobacz także:  Płatki owsiane: co warto o nich wiedzieć?

11. Dbaj o przedłużenie efektów wybielania

Jeśli decydujesz się na oczyszczanie lub wybielanie zębów, zadbaj, aby efekt czystości utrzymał się jak najdłużej. W tym celu ogranicz się do białej diety na określony przez specjalistę czas i postaraj się na stałe zrezygnować z najbardziej plamiących szkliwo produktów, jak kawa czy herbata.

szpinak

Barwiące składniki można także łączyć z tymi o właściwościach ochronnych. Przykładowo, decydując się na lampkę czerwonego wina, zestaw ją z daniem zawierającym szpinak lub inne warzywo liściaste, które zawiera związki powlekające szkliwo ochronnym filmem. 

Czytaj także: Na te nawyki musisz zwracać uwagę, niszczą Twoją cerę

12. Nie myj zębów bezpośrednio po posiłku

Chociaż mycie zębów zalecane jest po każdym posiłku, nie powinniśmy wykonywać tej czynności bezpośrednio po jedzeniu. Jama ustna potrzebuje około 30 minut, aby odzyskać prawidłowe pH, dlatego natychmiastowe wyszczotkowanie uzębienia pastą tylko narazi szkliwo na szkodliwe działanie kwasów.

Zobacz także:  Płatki owsiane: co warto o nich wiedzieć?
jedzenie

Bezpośrednio po posiłku jamę ustną lepiej przepłukać zwykłą wodą, a dopiero po odczekaniu około pół godziny umyć pastą. 

Wybrane wpisy specjalnie dla Ciebie!

Nie obawiaj się, nie spamujemy.

13. Regularnie kontroluj stan uzębienia

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Leczenie przebiega także znacznie sprawniej, kiedy rozpoczniemy je odpowiednio wcześnie. O zdrowe zęby możemy dbać samodzielnie i samodzielnie kontrolować ich kondycję.

Czytaj także: 20 Owoców, które pomogą Ci schudnąć

zdrowe zęby

Co pół roku warto jednak udać się również do profesjonalisty, który będzie w stanie znacznie szybciej rozpoznać początki ewentualnych chorób zębów lub dziąseł. Zaleci także odpowiednie zabiegi profilaktyczne, abyśmy zawsze mogli cieszyć się zdrowymi zębami.

Zobacz także:  Kosmiczne katastrofy sporo kosztują

14. Podejmij leczenie wad zgryzu

Równe uzębienie to nie tylko kwestia estetyki. Nieprawidłowy zgryz przyczynia się do szybszego ścierania zębów, a stłoczenia do akumulacji szkodliwej płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Leczenie ortodontyczne jest zatem istotne zarówno z punktu widzenia atrakcyjnego wyglądu pacjenta, ale także – a nawet przede wszystkim – z punktu widzenia zdrowia zębów.

zdrowe zęby

Poza tym, w trakcie noszenia aparatu wykształcamy wiele pozytywnych nawyków, które przyczyniają się do utrzymania higieny jamy ustnej na wysokim poziomie również po zakończeniu leczenia. Takie działanie to podstawa, jeśli chcemy mieć zdrowe zęby!

15. Pogódź się z tym, że zdrowe zęby nie muszą być idealne

Czytaj także: Jak spożywanie buraka wpływa na Twoją urodę?

Każdy marzy o białych i zdrowych zębach, jednak nie wszyscy pacjenci gabinetów stomatologicznych mogą osiągnąć perfekcyjne rezultaty. Bezpieczne wybielanie uzależnione jest od naturalnego koloru zębów. Nawet profesjonalista nie pomoże zatem osiągnąć rezultatu olśniewającej bieli osobie, która nie ma do tego predyspozycji.

zdrowe zęby

Poza tym, nieco bardziej żółte szkliwo jest mocniejsze, a zatem także zdrowsze. Warto zatem zaakceptować swój kolor uzębienia i dbać przede wszystkim o oczyszczanie go z osadów oraz utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. 

Zobacz także:  "Deepfejk" Tom Cruise podobija Internet, a także wzbudza obawy u odbiorców

Interesują Cie tematy związane z dbaniem o zdrowe zęby? Przeczytaj koniecznie: Domowe wybielanie zębów w 3 minuty

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.