w ,

Dlaczego nie jesz miodu? 20 niesamowitych właściwości miodu

Miód to naturalna słodka substancja, produkowana przez pszczoły miodne Apis mellifera z kwiatowego nektaru i spadzi. Jest to jeden z najbardziej wartościowych produktów odzwierzęcych.

Właściwości miodu doceniano już w starożytnym Egipcie, wykorzystywano go między innymi do konserwowania zwłok. Hebrajczycy uważali, że najszczęśliwsza kraina to ta, która „płynie mlekiem i miodem”.

Bohaterowie Iliady i Odysei jadali miód, a Hipokrates polecał go zarówno jako pokarm, jak i lekarstwo.

A jakie są najbardziej niezwykłe właściwości miodu, które wykorzystujemy dzisiaj?

Miód jako naturalny opatrunek

właściwości miodu

Fizykochemiczne właściwości miodu sprawiają, że spełnia on większość wymagań, stawianych najnowocześniejszym opatrunkom. Jest to substancja lepka, półpłynna, a dodatkowo stanowi barierę między raną a środowiskiem zewnętrznym. Nie dopuszcza do wnikania drobnoustrojów do rany.

Co więcej, zapewnia wilgotne środowisko, w którym skóra łatwiej się regeneruje. Jednocześnie, dzięki wysokiej osmolarności, miód odprowadza nadmiar wody z rany,  a tkanki nie ulegają maceracji. Miód w miejscu uszkodzenia skóry działa antybakteryjnie.

Te właściwości miodu związane są przede z działaniem nadtlenku wodoru. Ten produkt pszczeli przyspiesza degradację martwych tkanek i hamuje procesy zapalne. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku ropiejących ran i oparzeń. Dowiedziono, że bezpiecznie przyspiesza gojenie się uszkodzeń skóry. Dodatkowo uśmierza ból i stymuluje tkanki wokół rany do odnowy.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.