w , , ,

Miód faceliowy ma niezwykły wpływ na nasz organizm. Dowiedz się dlaczego

Miód w słoiczkach na drewnianej desce.

Miód faceliowy jest produkowany przez roślinę o nazwie facelia. W Polsce gatunkiem rośliny, z którego jest najczęściej pozyskiwany jest facelia błękitna. Powszechnie jest ona uważana za królową wszystkich roślin miododajnych. Z czego wynika jej tytuł? Z jej wydajności! Okazuje się, ze okres, kiedy roślina produkuje nektar jest długi a z kolei okres wegetacji (czas, kiedy nektar nie jest produkowany) jest stosunkowo krótki.

Miód z facelii błękitnej ma delikatny, kwiatowy smak i zapach. Jest jasnożółtej albo delikatnie zielonej barwy. Przez smakoszy miodów jest ceniony ze względu na niezwykły smak, ale i lecznicze właściwości.

Cena za kilogram miodu to około 30 złotych za kilogram. O jego wysokiej klasie świadczy to, że często jest porównywany do swojego o wiele droższego konkurenta, czyli miodu manuka, którego krajem pochodzenia jest Nowa Zelandia.

Miód faceliowy w słoiku.
pasiekisadowskich.pl

Miód faceliowy – zdrowotne właściwości

Zobacz także:  Łyżka miodu codziennie przed snem? Zobacz dlaczego warto to robić!

Miód faceliowy jest idealny dla osób uzależnionych od różnego rodzaju używek – w tym także papierosów, alkoholu, kawy i herbaty! Pomaga oczyszczać organizm z toksyn i przywraca mu równowagę biologiczną.

Dodatkowo, miód pomaga obniżyć ciśnienie krwi, więc warto go dodawać do herbaty, jeśli cierpimy na nadciśnienie. Miód korzystnie wpływa również na funkcjonowanie układu oddechowego – zapobiega powstawaniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i wspomaga leczenie astmy oskrzelowej.

Nie należy także zapominać o korzystnym wpływie miodu na funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga bowiem leczyć takie dolegliwości, jak wrzody żołądka czy dwunastnicy, a dodatkowo zapobiega problemom z woreczkiem żółciowym. Właściwości miodu faceliowego pomagają również chronić wątrobę przy zatruciach.


Generalnie tego rodzaju produkt będzie zalecany osobom, zmagającym się z jakimikolwiek problemami układu krwionośnego, sercowego. Zawiera bowiem takie pierwiastki, jak magnez czy żelazo. Warto spożywać napój z miodem faceliowym po wysiłku fizycznym bądź intelektualnym, a z pewnością na długo zachowamy dobrą kondycję.

Zobacz także:  Czy woda z cytryną jest zdrowa?

Jakie zastosowanie ma miód faceliowy

Ten rodzaj miodu ma naprawdę mnóstwo zastosowań. Przede wszystkim miód faceliowy z powodzeniem może zastąpić u nas cukier! Wówczas będziemy mogli dodawać go do herbaty czy deserów.

Warto pamiętać o jego zdrowotnych właściwościach podczas przeziębienia oraz chorób układu pokarmowego – wówczas ciepła herbata czy mleko z jego dodatkiem na pewno ukoją nasze ciało. Zawarta w miodzie cholina sprawi, że nasze ciało świetnie poradzi sobie z infekcjami bakteryjnymi.


Miód może służyć również, jako dodatek do kanapki – zaspokoi wówczas oczekiwania wszystkich, którzy lubią słodkie, ale delikatne smaki, więc również najmłodszych! Warto stosować go także jako dodatek do owsianek czy koktajli – w pełni naturalny słodzik doda potrawie smaku i aromatu, ale nie będzie przy tym pozbawiał jej zdrowotnych właściwości.

Zobacz także:  Nigdy nie zapominaj o jedzeniu tych 20 najzdrowszych potraw na świecie!

Miód faceliowy ma także zastosowanie w pielęgnacji – wystarczy dodać do niego cukier gruboziarnisty i oliwę w równych proporcjach, wcierać przez około 10 minut w ciało. Następnie całość spłukujemy i możemy cieszyć się miękką, gładką skórą!

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.