Dbanie o urodę od wewnątrz ma kluczowe znaczenie dla kondycji skóry. Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety może opóźnić oznaki starzenia się, a także zdecydowanie odmłodzić i upiększyć. Jednym z produktów, które wykazują takie właściwości, jest nasz polski burak. To niepozorne warzywo to bomba witaminowa, która doskonale wpływa na cały organizm.
W jaki sposób regularne spożywanie buraka działa na urodę? Dowiedz się jakie ma burak właściwości!
Burak zapobiega pojawianiu się zmarszczek.
Burak właściwości przeciwzmarszczkowe zawdzięcza dużej dawce silnych przeciwutleniaczy. Są to związki, które skutecznie wymiatają z organizmu wolne rodniki, które odpowiedzialne są za przyspieszony proces starzenia się skóry. Pełnią również funkcję wsparcia dla osłabionych włókien kolagenu oraz elastyny, które odpowiadają za sprężystość skóry.
Również wysoka zawartość kwasu foliowego w warzywie stymuluje naprawę i produkcję komórek skóry. Z kolei zawartość witaminy A uzupełnia zapotrzebowanie na tą witaminę, co zapobiega powstawaniu zmarszczek. Beta-karoten odznacza się również wiązaniem wolnych rodników, co opóźnia pojawianie się oznak starzenia. Jej niedobory skutkują przesuszeniem skóry, a to już prosta droga do pojawienia się bruzd i zmarszczek.
Burak oczyszcza organizm.
Detoksykacja organizmu bezpośrednio przekłada się na kondycję skóry. Dzięki temu staje się ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy słońce, będące główną przyczyną powstawania zmarszczek i przebarwień.
Wzmocniona i oczyszczona z toksyn skóra jest także odporna na powstawanie stanów zapalnych czy wyprysków. Burak przede wszystkim usuwa z organizmu mocznik, ale także szkodliwe drobnoustroje blokujące ich zdolność przylegania do tkanek.
Burak uelastycznia skórę.
Warzywo to zawiera witaminę A w postaci beta-karotenu, który znacząco wpływa na kondycję skóry, napinając ją i wygładzając. Niedobór witaminy A może skutkować suchością skóry, jej nadmiernym rogowaceniem czy przedwczesnym siwieniem włosów, a nawet trudniejszym gojeniem się ran.
Oprócz tego burak bogaty jest w likopen, który także wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Dodatkowo obecne w nim karetonoidy wpływają na sprężystość i grubość skóry, dzięki czemu jest ona o wiele bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Burak zwalcza trądzik.
Wysoka zawartość antyoksydantów w buraku wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu zmiany występujące na skórze w postaci wykwitów i krost, zostają złagodzone i zredukowane.
Burak właściwości ma przeciwtrądzikowe również ze względu na zawartość witaminy B5. Jej niedobór może zwiększać nasilenie i częstotliwość zmian trądzikowych. Z kolei zawarta w buraku witamina A działa przeciwzapalnie, co powoduje wysuszenie i zniwelowanie zmian trądzikowych.
Oprócz tego burak zawiera cynk, który także jest pierwiastkiem pozytywnie wpływającym na kondycję skóry. To właśnie niedobór tego składnika w diecie może objawiać się powstawaniem wyprysków. Cynk przyspiesza regenerację skóry, a także działa antyoksydacyjnie.
Umożliwia szybszą odnowę uszkodzonej powierzchni skóry spowodowaną np. niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Oprócz tego hamuje stany zapalne oraz ropne. Ponadto reguluje gospodarkę hormonalną organizmu oraz produkcję łoju wewnątrz skóry. Pobudzając system immunologiczny, wydziela związki przeciwzapalne, dzięki którym skóra przed długi czas zachowuje zdrowie i dobrą kondycję.
Burak przyspiesza porost włosów.
Burak właściwości urodowe wykazuje także w przypadku włosów. Ze względu na zawartość całego zestawu witamin z grupy B: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12 przyspiesza wzrost włosów.
Witamina B1 uczestniczy w procesie, który dostarcza energię do komórek, które odpowiedzialne są za przyrost łodygi włosa. Witamina B2 – ryboflawina – pełni podobną funkcję do witaminy B1. Ponadto pełni ważną funkcję w przemianach metabolicznych melaniny. Z kolei witamina B4 – czyli cholina – wspomaga wzrost nowych włosów.
Z kolei cynk zaliczany jest do jednych z najważniejszych mikroelementów dla pięknego wyglądu włosów. Cynk działa na komórki macierzy włosa. Aktywuje w nich enzymy, które odpowiadają za przemiany białek w trakcie których, ma wpływ na tworzenie się wiązań dwusiarczkowych.
Burak wspomaga regenerację skóry.
Za wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry odpowiada m. in. witamina A, której główną funkcją jest rewitalizacja, czyli odnowa naskórka. Dzięki wspomaganiu syntezy włókien kolagenowych, wspiera skórę i utrzymuje ją na właściwym miejscu, zapobiegając tworzeniu się chomików i opadaniu kontury twarzy.
Burak właściwości regeneracyjne zawdzięcza wspieraniu syntezy włókien kolagenowych, które odpowiadają za utrzymanie skóry w dobrej kondycji i zapobiega utracie jej jędrności.
Burak wzmacnia paznokcie.
Ze względu na zawartość wielu witamin, warzywo to silnie wzmacnia, a także zapobiega rozdwajaniu się paznokci. Oprócz tego wspomaga ich wzrost i utwardza je. Beatina zawarta w buraku syntezuje białka, w tym keratynę, która jest budulcem m. in. paznokci.
Także cynk zawarty w buraku ma zbawienny wpływ na paznokcie. Pierwiastek ten kontroluje metabolizm aminokwasów co powoduje, że paznokcie są mocne i zdrowe. Jego niedobór objawia się ich łamliwością i kruchością, a także na paznokciach mogą pojawiać się białe plamki.
Burak nawilża skórę.
Ze względu na wysoką zawartość betainy, warzywo to doskonale nawilża skórę od wewnątrz. Burak właściwości nawilżające zawdzięcza betainie, będącej aminokwasem, który chorni błony komórkowe i przede wszystkim posiada zdolność do wiązania wody w skórze. Oprócz tego wykazuje działanie łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
Warto wiedzieć, że betaina wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. W stężeniach powyżej 10% wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe.
Burak rozjaśnia cerę.
Burak właściwości rozjaśniające ma przede wszystkim ze względu na wysoką dawkę witaminy C. Regularnie spożywane warzywo może pomóc rozjaśnić zmiany piegmentacyjne w postaci przebarwień pozapalnych, czy piegów.
Ponadto dodaje cerze blasku i rozświetla ją. Spożywanie buraka polecane jest szczególnie osobom palącym papierosy, których cera ma niezdrowy, ziemisty koloryt. Witamina C w połączeniu z beta-karotenem może przywrócić młodzieńczy wygląd poprzez rozjaśnienie i wyrównanie struktury cery.
Burak usuwa cienie pod oczami.
Cienie pod oczami nie dodają uroku, a pojawiają się często po zarwanych nocach. Aby się ich pozbyć i zapobiegać ich powstawaniu, warto systematycznie spożywać buraka.
Ze względu na zawarte polifenole i witaminę C poprawia mikrokrążenie w skórze i uszczelnia naczynia krwionośne. To pozwala rozjaśnić nieestetyczne worki i cienie, a także rozświetlić skórę wokół oczu.
Burak właściwości poprawiające koloryt zawdzięcza także beta-karotenowi, który wpływa na kondycję całej skóry i poprawia odcień cery.
Burak wzmacnia cebulki włosów.
Burak właściwości wzmacniające zawdzięcza kompletowi witamin z grupy B. Witamina B2 pełni rolę kontrolującą syntezę aminokwasów, które są niezbędne do podziału komórek macierzy włosa.
Oznacza to, że tworzy nowe włosy oraz regeneruje cebulki. Natomiast witamina B3 buduje łodygę włosa, dzięki czemu są one mocne i odporne na działanie często agresywnych substancji zawartych w szamponach, czy działanie wysokich temepratur przy stosowaniu prostownicy czy lokówki.
Niacyna odpowiada także na prawidłową budowę włosa. Natomiast witamina B6 wzmacnia cebulki włosów i utrzymuje je na właściwym miejscu w mieszku włosowym.
Niedobór tej witaminy może skutkować rozwojem łojotkowego zapalenia skóry głowy. Oprócz tego witamina B6 zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Z kolei kobalamina – witamina B12 – zawarta w buraku nadaje włosom połysk i chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, zarówno mechanicznych, jak i atmosferycznych.
Burak pomaga zwalczyć cellulit.
Likopen zawarty w buraku wykazuje działanie poprawiające krążenie krwi, dzięki czemu struktura skóry wyrównuje się. Podobne działanie wykazuje potas oraz witamina E, która również odmładza skórę. Dodatkowo duża dawka witaminy C wspomaga syntezę kolagenu, który odpowiada za jędrną i gładką skórę.
Cellulit często tworzy się przez toksyny i zanieczyszczenia obecne w organizmie. Burak jest produktem wykazującym właściwości oczyszczające, co przekłada się na redukcję pomarańczowej skórki.
Burak usuwa wodę z organizmu.
Warzywo to zapobiega tworzeniu się zastojów wody w organizmie, a także usuwa jej nadmiar. Odpowiedzialny jest za to likopen, który wspomaga proces wydalania wody z organizmu, a także szereg cennych przeciwutleniaczy.
Burak właściwości usuwające wodę z organizmu zawdzięcza także zawartości wielu mikro i makro-elementów, w tym potasu, magnezu czy fosforu. Również szereg witamin, w tym A, C, E i K pozwala na pozbycie się zbędnych zastojów oraz usuwa opuchlizny. Dzieki temu sylwetka zostaje wyszczuplona i wymodelowana.
Burak wspomaga efekty odchudzania.
Po pierwsze buraki są warzywem niskokalorycznym. Mają jedynie 33 kcal na 100 gram. Surowe buraki wykazują niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą być spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę. Są także doskonałym źródłem błonnika, który przyspiesza pasaż jelitowy pokarmu, co przekłada się na przyspieszenie procesu odchudzania.
Co ważne, buraki nie tylko przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, ale sprzyjają także rozbudowie masy mięśniowej. Dlatego też w trakcie łączenia diety z ćwiczeniami, warto włączyć do buraka do swojej diety.
Czytaj także: Jak schudnąć szybko i w prosty sposób? 15 skutecznych porad
Burak działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.
Znajdujący się w buraku likopen działa na zasadzie filtra słonecznego, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. To pierwsze powoduje przede wszystkim zwiotczenie skóry oraz zmarszczki i bruzdy, natomiast UVB jest głównie przyczyną powstawania zmian pigmentacyjnych.
Ponadto zawarta w buraku duża ilość witaminy C zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną i uodparnia skórę na niekorzystne działanie promieniowania UV.
Burak hamuje wypadanie włosów.
Obecna w buraku witamina B1 odgrywa ważną rolę w syntezie cegiełek budulcowych włosa, czyli aminokwasów. Z tego względu zalecana jest w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Kwas pantotenowy zawarty w buraku również wykazuje działanie zmniejszające wypadanie włosów i stymuluje wzrost nowych. Oprócz tego witamina B5 zwiększa objętość włosów oraz sprawia, że są miękkie i elastyczne, a także odporne na wyrywanie.
Cynk zawarty w buraku uczestniczy w tworzeniu keratyny, która wzmacnia włosy hamując ich wypadanie. Niedobór tego pierwiastka osłabia je i wzmaga proces wypadania. Do tego sprawia, że włosy są kruche, łamliwe, rozdwajają się i może powodować łupież.
Burak nadaje skórze ładny koloryt.
Ze względu na dużą zawartość żelaza oraz beta-karotenu. Blada skóra może być objawem niedoboru tego pierwiastka. Żelazo sprawia, że cera jest promienna i rumiana, a nie szara i ziemista.
Dodatkowo witamina A spożywana w optymalnych ilościach, nadaje skórze piękny, złocisty odcień. Z powodzeniem może zastąpić opaleniznę z solarium, która jest niezwykle szkodliwa dla skóry, gdyż niszczy kolagen, będący rusztowaniem skóry i powoduje przebarwienia.
Burak właściwości: odmładza organizm.
Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów w postaci wspomnianej betainy, która działa wielokierunkowo i kompleksowo. Odmładza cały organizm, w tym skórę, dzięki zdolności do regeneracji komórek.
Burak wykazuje także właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dzięki czemu zapobiega infekcjom, które osłabiają organizm. Warto wiedzieć, że każda przebyta choroba w niekorzystny sposób odbija się na kondycji skóry.
Czytaj także: 20 Prostych kroków do wymarzonej cery
Burak wpływa na blizny.
Składniki zawarte w buraku przyspieszają regenerację i gojenie się ran, w tym powstałych blizn. Ze względu na swoje właściwości, warzywo to redukuje widoczność blizn i spłyca je. Skóra w tym miejscu ulega wygładzeniu i rozjaśnieniu.
Burak właściwości zmniejszające blizny wykazuje ze względu na dużą zawartość polifenoli, które są silnymi przeciwutleniaczami i redukują ilość wolnych rodników, które odpowiedzialne są m. in. za słabe gojenie się ran i nieprawidłowe zabliźnianie.
Burak przeciwdziała rozstępom.
Na te nieestetyczne pręgi są narażone w szczególności kobiety w ciąży. A spożywanie buraków w czasie błogosławionym jest jak najbardziej wskazane, ponieważ warzywo to zawiera duże ilości kwasu foliowego. To składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, zapobiega różnym wadom rozwojowym.
Oprócz tego burak jest warzywem krwiotwórczym, ponieważ zawiera duże ilości żelaza. A w czasie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek zdecydowanie rośnie.
Burak zatem łączy w sobie właściwości urodowe ze zdrowotnymi i polecany jest kobietom w ciąży w celu dostarczenia niezbędnych składników odżywczych i profilaktyce przeciw pojawieniu się rozstępów.
Jak widać ta czerwona bulwa wykazuje wiele cennych właściwości nie tylko na urodę, ale również na cały organizm człowieka.
Warto zatem korzystać z jej dobrodziejstwa i spożywać ją regularnie, najlepiej w surowej postaci. Można także spożywać buraka w postaci soku, który działa jak prawdziwy eliksir młodości.