w , ,

Podkręć wydajność swojej wątroby! 7 rzeczy, które musisz zacząć robić

Wątroba w ludzkim organizmie.

Wątroba, to niezwykle ważny organ w naszym organizmie, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej, pod prawy żebrem. Jest to największy gruczoł, który znajduje się w naszym ciele. Pełni także jedną z najważniejszych funkcji w układzie trawiennym!

Wątroba odpowiada za magazynowanie glikogenu, czyli energii, produkcję białek, osocza czy za metabolizm substancji, wchłanianych do układu pokarmowego. Metabolizuje również tłuszcze. Bez tego organu usuwanie toksyn z organizmu byłoby znacznie trudniejsze – właściwie niemożliwe!

Znajdujące się w wątrobie komórki immunologiczne chronią nasz organizm przed infekcjami, przewlekłymi chorobami a nawet nowotworami. Dowiedz się, jak zadbać o swoją wątrobę, by przez lata pomagała nam prawidłowo funkcjonować i unikać chorób!

Drink z arbuzem i limonkami.
unsplash.com

1. Unikaj alkoholu

Alkohol, to jeden z największych wrogów naszej wątroby. Z pewnością mieliśmy okazję słyszeć, że picie alkoholu sprawia, że pojawiają się z nią problemy. Najczęściej występuje marskość wątroby, czyli choroba, polegająca na tym, że zupełnie zmienia się struktura naszej wątroby – jest ona cała pokryta guzkami, porośniętymi tłuszczem.

Za każdym razem, gdy pijemy alkohol, nasza wątroba zmuszona jest do większej ilości pracy niż zwykle. Alkohol, to również toksyny, których ta musi pozbyć się z naszego organizmu.

Jeśli więc będziemy spożywali alkohol w umiarkowany sposób, nie zwiększając nadmiernie jego ilości w codziennej diecie, to nie mamy się czego obawiać – nasza wątroba będzie zdrowa. Należy jednak unikać częstego i regularnego spożywania alkoholu.

Zobacz także:  Znaki zodiaku po kolei – daty i charakterystyka
Talerz z jajkami i warzywami.
unsplash.com

2. Zadbaj o prawidłową dietę

Aby nasza wątroba pracowała najlepiej, jak to możliwe, konieczne jest zadbanie o to, co znajduje się na naszych talerzach. Warto pamiętać, że wątroba, to część układu trawiennego, dlatego ogromne znacznie dla jej wydajności ma to, co jemy, jak się odżywiamy.

Nasza dieta powinna być więc zdrowa, lekkostrawna i zbilansowana. Co to oznacza? Że powinniśmy dostarczać sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych pamiętając jednocześnie, żeby unikać tłustych, smażonych potraw. Zamiast tego lepiej wybierać te duszone czy pieczone w piekarniku.

Na naszych talerzach powinno również znajdować się jak najwięcej warzyw – najlepiej surowych. Oprócz tego warto stawiać także na nabiał (lepiej unikać tego tłustego), różnego rodzaju kasze czy ryż. Są to produkty bogate w błonnik, wspomagający funkcjonowanie całego układu trawienia.

Zobacz także:  Chcesz młodo wyglądać na starość? Wystarczy to wypić!
Mężczyzna podczas rozciągania.
unsplash.com

3. Uprawiaj sport

Choć może się wydawać, że uprawianie sportu nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie wątroby, to jest to pułapka myślowa! Należy pamiętać, że nasz organizm funkcjonuje w sposób holistyczny, całościowy – prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów wpływa na pozostałe.

Tak jest i w tym wypadku. Nasza wątroba lepiej funkcjonuje, gdy zachowujemy prawidłową wagę a jak wiemy – aktywność fizyczna to umożliwia! Dodatkowo, uprawianie sportu sprawia, że spalamy kalorie, pocimy się.

Dzięki temu usuwamy również toksyny z naszego organizmu. To sprawia, że nasza wątroba ma o wiele mniej pracy. Warto także pamiętać, że aktywność fizyczna wspomaga gospodarkę insulinową w naszym organizmie, co również poprawia wydajność wątroby!

Lekarz.
unsplash.com

4. Badaj się regularnie

Warto pamiętać, że zdrowa wątroba to taka, o którą się dba na wizytach u lekarza! Dokonanie tego jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy będziemy pamiętać, że wątrobę należy regularnie kontrolować – tylko wtedy możliwe będzie wczesne zdiagnozowanie ewentualnej choroby.

Zobacz także:  Co zrobić z fileta z kurczaka na szybko? Przepisy i pomysły na ekspresowe dania

Powinniśmy pamiętać, że wątroba, jako organ, nie boli! Nie może nam więc zasygnalizować, że coś się dzieje. Jeśli chodzi o ból, związany z chorobami wątroby, to może ona uciskać na inne organy, które w wyniku takiego działania będą powodowały dolegliwości bólowe – trudno będzie je jednoznacznie zlokalizować.

Sama wątroba nie jest jednak unerwiona – nie może więc boleć. Brak bólu nie oznacza zatem, że wszystko jest w porządku. Co najmniej raz do roku powinniśmy wykonywać podstawowe badania wątroby u swojego lekarza rodzinnego.

Mycie rąk.
unsplash.com

5. Postaw na higienę i szczepienie

Na co dzień powinniśmy pamiętać o tym, żeby dbać o higienę. Jest to szczególnie ważne w przypadku wątroby. Jeśli nie będziemy dbali o czystość naszych rąk, sterylność przedmiotów takich, jak igły czy strzykawki, których używamy, to możemy nabawić się poważnych problemów!

Chodzi przede wszystkim o wirusowe zapalenie wątroby – zarówno typu B, jak i typu C. Mogą one być naprawdę groźne dla naszego organizmu, a aby ich uniknąć wcale nie musimy wiele robić!

Wystarczy dbać o higienę własnego ciała i pamiętać o szczepieniach. Są one szczególnie ważne, gdy mamy zaplanowany zabieg w szpitalu bądź w klinice medycyny estetycznej. Warto się szczepić także wtedy, gdy korzystamy z usług fryzjera czy kosmetyczki. Mogą uratować nam zdrowie i życie!

Zobacz także:  Spirulina, 5 powodów dla których musisz zacząć ją spożywać
Kuchnia z dużą ilością warzyw.
unsplash.com

6. Zaproś zioła do swojej kuchni

Zioła mają niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszej wątroby. Przede wszystkim warto dodawać je do przyrządzanych potraw. Najlepiej sprawdzi się tutaj majeranek, mięta, bazylia czy cynamon.

Są także zioła, które nasza wątroba bardzo lubi suplementować! W tym wypadku świetnie sprawdzi się mniszek lekarski, ostropest plamisty czy karczoch. W aptece znajdziemy mnóstwo gotowych specyfików na ich bazie, które świetnie się sprawdzą.

Podobny napar możemy jednak przygotować sami, w swoim domu. Wystarczy połączyć łyżkę mniszka z łyżką ostropestu czy karczocha – całość zalać 200 ml wody, parzyć przez 7 minut i gotowe! Kuracja powinna trwać 25-30 dni. Po tym czasie nasza wątroba będzie świetnie funkcjonowała a produkcja żółci w naszym organizmie zostanie uregulowana!

Uśmiechnięta kobieta podczas posiłku.
unsplash.com

7. Celebruj posiłki

Nasza wątroba lubi powolne i spokojne jedzenie. Kiedy dostarczamy jej niewielkich porcji sprawiamy, że może powoli metabolizować składniki odżywcze, pochodzące z pożywienia. Dzięki temu nasz organizm będzie znacznie lepiej odżywiony!

Dla dobra tego organu lepiej unikać ogromnych, tłustych porcji jedzenia – nasza wątroba po prostu fizycznie nie poradzi sobie z magazynowaniem energii, która z nich pochodzi oraz z odpowiednią detoksykacją naszego organizmu.

Pamiętaj też o powolnym przeżuwaniu jedzenia – każdy kęs powinniśmy przed połknięciem przerzuć dokładnie 20 razy! Powinniśmy również jeść w spokoju, bez rozpraszaczy takich, jak radio czy telewizor – wówczas nasza wątroba będzie naprawdę wydajna!

Napisane przez Maria Konopka

Maria Konopka jest uznaną ekspertką i autorką w dziedzinie zdrowia publicznego, specjalizującą się w zdrowym odżywianiu, prewencji chorób przewlekłych oraz wpływie stylu życia na samopoczucie. Z wykształceniem w zakresie dietetyki i zdrowia publicznego, swoje ponad 15-letnie doświadczenie przekuła w liczne artykuły i praca naukowe, dzieląc się wiedzą i inspirując do zdrowszego życia. Aktywnie uczestniczy w konferencjach i mediach społecznościowych, promując zdrowe nawyki i znaczenie prewencji.