w ,

15 powodów dla których warto napić się herbatki

picie herbatki

Picie herbatki wydaje się być prostą czynnością, która nie wprowadza zbyt wielu zmian w nasze życie, sprawiając jedynie, że nie odczuwamy pragnienia. W rzeczywistości jednak spożywanie tego płynu może przynieść nam wiele korzyści, o których zapominamy na co dzień. 

1. Dodatkowe nawodnienie 

Picie 1,5,-2 litrów wody dziennie jest konieczne do tego, aby zachować prawidłowe nawodnienie ciała.

alice-pasqual-59Kh3TAajg0-unsplash

Z kolei odpowiednie nawodnienie konieczne jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, metabolicznego oraz do tego, aby zachować atrakcyjny wygląd skóry. Picie herbatki pomaga w łatwy sposób dostarczyć odpowiednią ilość płynów do naszego organizmu, dostarczając jednocześnie walorów smakowych. 

2. Poprawa funkcjonowania układu metabolicznego 

Podczas odchudzania wiele osób szuka wspomagania. Herbatka jest jednym z narzędzi, które mogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

kira-auf-der-heide-bb6kPIcX9UQ-unsplash

Po pierwsze wypicie kilku filiżanek herbatki w ciągu dnia hamuje łaknienie. Dodatkowo wypicie 2 filiżanek zielonej herbaty dziennie wspomaga nasz metabolizm sprawiając, że mniej myślimy o jedzeniu i szybciej spalamy kalorie. Dzięki temu kilogramy lecą a my pozostajemy energiczni i uśmiechnięci. 

3. Większa wytrzymałość dzięki picu herbatki

Naukowcy stwierdzili, że picie herbatki może znacznie zwiększać naszą wytrzymałość podczas ćwiczeń.

bruce-mars-gj6EdlqRrhc-unsplash

Wszystko to dzięki zawartym w herbacie katechinom. Są to przeciwutleniacze, znajdujące się głównie w zielonej herbatce. Pomagają one spalać kalorie, dzięki czemu nasz organizm ma stale dostarczają energię podczas ćwiczeń, co wpływa na zwiększenie naszych efektów w trakcie uprawiania sportu. Co ważne – każda aktywność fizyczna poprawia naszą odporność, dlatego koniecznie należy o nią zadbać. 

4. Minimalizacja ryzyka ataków serca

Amerykańscy naukowcy podczas badań udowodnili, że picie kilku filiżanek herbatki dziennie sprawia, że zmniejsza się ryzyko ataków serca, które są tak powszechne w XXI wieku.

brigitte-tohm-ZoPg1SDXYmg-unsplash

Dodatkowo naukowcy stwierdzili, że picie herbatki może nas uchronić przed chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Według niektórych badań picie herbatki minimalizuje także ryzyko zapadnięcia na choroby zwyrodnieniowe w przypadku np. stawów. 

5. Picie herbatki i zapobieganie nowotworom 

Choć powszechnie wiadomo, że niekiedy nie da się uchronić przed chorobami nowotworowymi, to spożywanie herbatki może zminimalizować szanse na zapadnięcie na ten rodzaj chorób.

national-cancer-institute-L7en7Lb-Ovc-unsplash

Wszystko to dzięki temu, że herbata pomaga zwalczać wolne rodniki. Wspomaga więc nasz organizm w walce z nimi tym samym chroniąc nas przed wieloma negatywnymi skutkami, które wiążą się z ich nadmiarem w naszym organizmie. Należy do nich między innymi zwiększenie szansy na zapadnięcie na chorobę nowotworową. 

6. Spożywanie herbatki to także ochrona przeciwsłoneczna 

Szacuje się, że picie zielonej herbatki wspomaga nasz organizm w ochronie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz przed promieniami ultrafioletowymi.

daoudi-aissa-absT1BNRDAI-unsplash

Dlatego szczególnie ważne jest to, aby latem również nie zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości herbatki. Pamiętajmy, że nie musimy pić jej na gorąca. Możemy herbatę także spożywać z dodatkiem owoców i kostkami lodu. Dzięki temu pomoże nam w nawodnieniu organizmu, da nam ochłodzenie i będzie nas chroniła przed napromieniowaniem. 

7. Picie herbatki: Wsparcie w walce o wymarzoną sylwetkę 

Naukowcy uważają, że regularne picie gorącej herbatki wspomaga nasz organizm w utrzymaniu prawidłowego BMI (body mass indeks).

christopher-campbell-kFCdfLbu6zA-unsplash

Dzięki temu nasz organizm zachowuje odpowiednią wagę w stosunku do naszego wzrostu a to z kolei ma przyczynić się do uchronienia nas przed ryzykiem zespołu metabolicznego. Efektem tego schorzenia jest miedzy innymi powstanie cukrzycy, która może przyczynić się do poważnych destrukcji w naszym organizmie a w ich efekcie do trwałego uszkodzenia zdrowia. 

8. Zmniejszenie efektów palenia papierosów 

Regularne dostarczanie organizmowi dymu tytoniowego negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu oddechowego i przyczynia się do powstawania tak poważnych schorzeń, jak np. rak płuc.

oriento-gy_DN08336U-unsplash

Regularne picie herbatki może przyczynić się do zminimalizowania negatywnych skutków palenia oraz zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka płuc. Warto jednak pamiętać, że najrozsądniejszym wyjściem dla palaczy jest rzucenie palenia. 

9. Wsparcie w walce z cukrzycą typu 2 

Współcześnie cukrzyca staje się wręcz chorobą cywilizacyjną, na którą zapada coraz więcej młodych osób.

manki-kim-L82-kkEBOd0-unsplash

Diabetycy mierzą się z wieloma problemami w codziennym życiu, do których należą między innymi niekontrolowane zasłabnięcia czy konieczność stałej kontroli poziomu cukry. Spożywanie herbatki może pomóc cukrzykom w trawieniu cukru, co powinno przyczynić się do poprawy jakości ich życia. 

10. Wsparcie dla układu kostnego 

Powszechnie wiadomo, że dla prawidłowego funkcjonowania kostnego konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy D oraz przebywanie na słońcu.

owen-beard-DK8jXx1B-1c-unsplash

Warto jednak pamiętać, że picie herbatki również może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie układu kostnego. Wszystko to za sprawą wpływu związków zwartych w herbacie na mineralizację kości. Dzięki temu możliwe jest ich wzmocnienie przez co kości będą mniej łamliwe i narażone na uszkodzenia mechaniczne. 

11. Wsparcie dla naszego mózgu 

Związki zawarte w herbacie wspomagają funkcjonowanie naszego układu nerwowego.

cassie-boca-rz6sgZkA9Vc-unsplash

Polifenole, zawarte w herbacie odpowiadają za wsparcie tej części mózgu, która umożliwia nam uczenie się i zapamiętywanie. Dlatego warto spożywać herbatę szczególnie podczas nauki. Może to być nie tylko chwila relaksu, pozwalająca nam odpocząć, ale także moment, w którym dostarczymy naszemu umysłowi związków, które ułatwią mu przyswajanie wiedzy w przystępny sposób. 

12. Ochrona komórek przed degeneracją 

Z badań wpływu promieni słonecznych na ludzki organizm wynika, że w nadmiarze promienie słońca mają negatywny wpływ na nasz organizm.

cells-1872666_640

Nie chodzi tutaj tylko o skórę – nadmiar promieni słonecznych doprowadza do degeneracji komór, które są elementami budulcowymi naszego organizmu. Picie herbatki powoduje, że ryzyko tej degeneracji zostaje zmniejszone a my możemy bezpiecznie odpoczywać na słońcu, używając oczywiście odpowiednich środków do ochrony UV.

13. Alternatywa dla kawy 

Herbatka, podobnie, jak kawa zawiera kofeinę.

drew-taylor-7liDpl93wt4-unsplash

Dlatego będzie dobrą alternatywą dla tych, którzy z jakichś przyczyn muszą zrezygnować z tego trunku bądź po prostu smak kawy im nie odpowiada. Spożywanie herbatki również może mieć pobudzający wpływ na nasz organizm. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na zieloną herbatę, która charakteryzuje się nie tylko wyrazistym smakiem, ale również tym, że pobudza organizm. 

14. Wsparcie w rozwoju dla dziecka 

Wspomniane wcześniej polifenole zawarte w herbacie wspomagają naukę.

annie-spratt-yncx5SF1geA-unsplash

Natomiast ważne jest także to, że picie herbatki wspiera tak zwany układ poznawczy, odpowiadający za poznawanie nowych bodźców, naukę nowych rzeczy, dlatego warto dostarczać dziecku ten napój, wspierając jednocześnie jego rozwój. 

15. Usuwanie toksyn z organizmu 

Picie herbatki wspomaga nawodnienie organizmu oraz jego detoksykację.

tea-1132529_640

Po spożyciu herbatki wraz z moczem z naszego organizmu zostają wydalone zbędne substancje oraz szkodliwe dla funkcjonowania naszego organizmu metale ciężkie. Warto także pamiętać o tym, że oczyszczanie naszego organizmu jest ważne i należy o nie dbać na co dzień, aby wesprzeć funkcjonowanie naszych organów. 

Czytaj także: Wpływ diety na wygląd, czyli jak zadbać o skórę od wewnątrz

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.