w ,

Biały nalot na języku może być niebezpieczny

Biały nalot na języku może być niebezpieczny

Nierzadko ignorujemy objawy, które mogą pozwolić wykryć poważne schorzenia. Rzadko kiedy zwraca się uwagę na język. Mało kto ma w zwyczaju kontrolę jego stanu. Sprawdź, czy zmagasz się z podobnym problemem.

Biały nalot na języku może być niebezpieczny
Zobacz także:  15 zdrowotnych właściwości kaszy jaglanej

Co oznacza biały nalot na języku?

Nie zawsze oznacza to poważną chorobę. Z drugiej strony może świadczyć o takich zaburzeniach jak: grzybica, kiła, anemia, a nawet zmiany rakowe. Pozbycie się białego nalotu nie wymaga specjalnego nakładu finansowego. Niekiedy wystarczy wzmożona higiena jamy ustnej i zmiana nawyków żywieniowych. Białym nalotem określa się warstwę martwych komórek, resztek jedzenia oraz bakterii i grzybów, które naturalnie zasiedlają jamę ustną. Umiejscowienie może być różne. Dodatkowo, mogą towarzyszyć temu: nieprzyjemny smak, nieświeży oddech, zaczerwienienia i szczypanie powierzchni języka.

Zobacz także:  Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite

Zakażenie drożdżakami

Najczęściej występująca przyczyną pojawiania się białego nalotu jest zakażenie drożdżakami. Innymi przyczynami mogą być: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, picie zbyt małej ilości wody, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, gorączka, oddychanie przez usta, nieprawidłowa dieta, urazy języka, kiła, dur brzuszny, dolegliwości żołądkowe, problemy z sercem czy rak jamy ustnej. Przyczyn może być wiele. Warto zorientować się, czy któraś z nich może dotyczyć nas samych. Zaniedbanie któregoś z czynników może być powodem występowania białego nalotu. Jednak, gdy większa dbałość o stan zdrowia nie pomaga, a nalot nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza. W momencie, kiedy stan ten trwa więcej niż kilka tygodni, a dodatkowo pojawiają się objawy takie jak: ból, świąd języka, krwawienie należy udać się do specjalisty.

Zobacz także:  Tych produktów unikają onkolodzy! Uważaj, co jesz