w ,

Nieprzyjemny zapach? To może oznaczać chorobę

Nieprzyjemny zapach? To może oznaczać chorobę

Dziwne objawy mogą wskazywać na wiele schorzeń. Warto obserwować swój organizm. Choć nieprzyjemny zapach kojarzy się z brakiem higieny, może być również przyczyną innych chorób. Przedstawiamy 4 z nich.

Zobacz także:  Możesz wziąć kąpiel zamiast biegać

Co oznacza nieprzyjemny zapach z buzi? Próchnica i choroby przyzębia

Halitoza fizjologiczna to problem z nieświeżym oddechem. odpowiadają za nią bakterie beztlenowe, które rozwijają się na tylnej części języka, a także w okolicy nieszczelnych plomb czy niedopasowanych uzupełnień protetycznych. One odpowiedzialne są za produkcje lotnych związków siarki i merkaptan metylu, które przypominają zapachem zgniłe jaja i kapustę. Objaw ten może wskazywać takie problemy zdrowotne jak: próchnicę, towarzyszyć powikłaniom poekstrakcyjnym lub wynikać z bakteryjnych chorób przyzębia czy stanów zapalnych dziąseł. Dlatego warto wybierać się na wizytę u stomatologa i skontrolować stan uzębienia.

Zobacz także:  Znamy przyczynę otyłości

Grzybica jamy ustnej

Grzyby z gatunku Candida są odpowiedzialne za pojawienie się grzybicy w jamie ustnej. Przyczyną tego schorzenia mogą być inne choroby, cukrzyca czy AIDS lub nieprawidłowa dieta. Ponadto, wiek i stan układu immunologicznego odgrywa bardzo ważną rolę. Osoby starsze są znacznie częściej narażone na jej występowanie. Związane jest to ze spadkiem odporności.

Zobacz także:  Sprawdzone sposoby na ból głowy. Jak szybko pozbyć się bólu głowy?

Choroby nerek

Przewlekła niewydolność nerek może objawiać się nieprzyjemnym zapachem z ust. Powoduje to zwiększone stężenie kreatyniny, mocznika i kwasu moczowego we krwi. W wyniku choroby dochodzi do rozkładania w przewodzenie pokarmowym mocznika. Odpowiedzialny jest za to amoniak, który wywołuje mało atrakcyjny zapach wydobywający się z ust.

Zobacz także:  Sprawdź prognozy dla Twojego dziecka

Refluks żołądkowo- przełykowy

Gdy przy halitoze dodatkowo występuje zgaga, może to wskazywać na refluks. Jest to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Połknięty pokarm wraz z kwasem solnym i enzymami, co wywołuje uczucie nieprzyjemnego pieczenia, zwane potocznie zgagą.

Zobacz także:  Narząd z drukarki będzie pomagał pacjentom