w , ,

Do 2050 roku trzykrotnie wzrośnie liczba niewidomych

Okulary trzymane w dłoni.

Naukowcy w Lancet Global Health stwierdzili, że do 2050 roku liczba niewidomych ludzi wzrośnie aż trzykrotnie! Obecnie niewidomych ludzi jest około 35 milionów. Do połowy dekady liczba ta ma wzrosnąć do 105!

Z raportu naukowców wynika również, że aktualnie na świecie jest ponad 200 milionów osób, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami wzroku. Do 2050 roku i ta liczba znacznie wzrośnie.

Naukowcy przewidują, że w połowie XXI wieku liczba osób z różnego rodzaju zaburzeniami wzroku wzrośnie do aż 550 milionów! Prognozy nie są najkorzystniejsze, ale naukowcy wskazują, że możemy coś z tym zrobić!

Niebieskie oko.
unsplash.com

Liczba niewidomych na świecie

W swoim raporcie naukowcy wskazali, że ilość osób z zaburzeniami wzroku jest ogromna i wciąż będzie rosła. Zauważyli także, że największy problem mają mieszkańcy Azji Południowej, gdzie żyje prawie 12 milionów niewidomych oraz Afryki Subsaharyjskiej .

Liczba niewidomych w tych miejscach jest szczególnie duża ze względu na brak odpowiedniej profilaktyki obraz badań przesiewowych, umożliwiających wczesne wykrywanie i leczenie problemów ze wzrokiem.

Zobacz także:  Poważna choroba, której otoczenie może nie dostrzegać. Sprawdź, jakie są objawy

Gdyby w tego rodzaju miejscach wdrożono odpowiednie działania, mające zapobiegać rozwojowi chorób, to najpewniej liczba osób z zaburzeniami wzroku systematycznie by malała.

Uśmiechnięty starszy mężczyzna.
unsplash.com

Dlaczego ilość niewidomych osób tak drastycznie wzrasta

Przede wszystkim odsetek niewidomych osób wzrasta wśród starszych ludzi. Ze względu na to, że jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje – czyli rodzi się coraz mniej dzieci a starsze osoby, dzięki medycynie, mogą dłużej żyć, znacznie zmienia się ilość osób niewidomych.

Wielu starszych ludzi, w wyniku przebytych chorób wzroku (ale także innych schorzeń) traci wzrok. Jeśli zatem ogólnie rośnie liczba osób starszych, to wzrasta także odsetek osób, mających problemy ze wzrokiem.

Zobacz także:  Baza na marsie z krwi i moczu

Na pogorszenie kondycji naszych oczu wpływ mają również z pewnością urządzenia elektroniczne, którymi posługujemy się na co dzień w pracy czy szkole. Coraz więcej z nas musi nosić okulary, ponieważ kondycja naszego wzroku stopniowo się pogarsza.

Spojrzenie kobiety.
unsplash.com

Zaćma – największe zagrożenie

Autorzy raportu wskazują, że największym zagrożeniem dla naszych oczu wydaje się być zaćma. Jest to choroba, objawiająca się tym, że występują poważne problemy z ostrym widzeniem, ponieważ dochodzi do zmętnienia soczewki ocznej.

Poważny problem w tym aspekcie wydaje się występować również u Polaków. Nawet 800 tysięcy z nas każdego roku może chorować na zaćmę, a mimo to nawet 60% Polaków, którzy skończyli 60 lat nie wie, na czym polega ta choroba.

Sprawia to, że wielu chorych zwleka z operacją zaćmy, ponieważ uważa, że jest to zwykłe zaburzenie wzroku, będące naturalną konsekwencją starzenia się. Jednak im dłużej czekamy z operacją, tym mniejsze mamy szanse na całkowitą rekonwalescencję.

Zobacz także:  O poranku lepiej nie odbieraj wiadomości
Lekarz podczas pracy.
unsplash.com

Jak możemy zapobiegać rosnącej liczbie niewidomych

Prof. Bourne wraz z pozostałymi autorami badania zwraca uwagę na to, że niekorzystne dla nas statystyki możemy poprawić, jeśli podejmiemy się odpowiednich działań. Chodzi tutaj przede wszystkim o profilaktykę oraz uświadamianie pacjentów.

Ilość niewidomych spadnie, jeśli będziemy badać nasze oczy i leczyć ewentualne schorzenia, z jakimi będziemy się zmagać. Ważne jest wykonywanie badań nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że wszystko jest w porządku – pierwsze objawy chorób oczu mogą nie być odczuwalne fizycznie.

W związku z tym naukowcy apelują, aby rządu poszczególnych państw zwiększyły nakłady na badania profilaktyczne, leczenie chorób oczu oraz uświadamianie pacjentów w zakresie dbania o higienę wzroku. Dzięki temu możemy sprawić, że liczba niewidomych w 2050 roku będzie niższa niż się zakłada.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.