w

Dlaczego nie mogę się wyspać? 6 powodów, na które musisz uważać

sen

Zdarza Ci się obudzić i mimo kilku, a czasem nawet kilkunastu godzin snu być niewyspanym? Dlaczego nie mogę się wyspać? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, a wręcz przeciwnie coraz to więcej osób w dzisiejszych czasach!

Przedstawimy Ci kilka przyczyn, które mogą mieć wpływ na jakość Twojego snu. Wierzymy, że gdy dowiesz się z naszego artykuły 6 głównych powodów dlaczego nie mogę się wyspać co robić, aby dobrze się wyspać, Twoje poranki nie będą już takie straszne!

1. Jedzenie przed snem

kobieta na łóżku jedząca popcorn

Jest kilka powodów, przez które najadamy się przed snem. Są takie dni, kiedy nie mamy czasu na regularne posiłki, wtedy zdarza się, że kolację jemy tuż przed położeniem się do łóżka. Zdarza się też, że podjadamy przekąski podczas oglądania ulubionego serialu.

Czasem zwyczajnie wieczorem nachodzi nas wielki apetyt i robimy sobie niemałą ucztę, a po chwili kładziemy się spać. Te wszystkie przypadki wpływają na jakość snu i samopoczucie o poranku. A dlaczego? Ponieważ nasz organizm pracuje również w nocy. Serwując mu posiłek chwile przed snem zmuszamy go do wzmożonej pracy i trawienia pokarmu w czasie, kiedy powinien się regenerować. W ten sposób wydłużamy proces regeneracji tanek oraz pozbawiamy się nocnego wypoczynku.

2. Dlaczego nie mogę się wyspać? Zbyt późno chodzisz spać!

Dlaczego nie mogę się wyspać

Wspomnieliśmy o nocnej regeneracji organizmu. Zegar biologiczny każdego z nas działa trochę inaczej, jednak u większości schematy działania są podobne. Nasze nadnercza odpowiadają za produkcję kilku hormonów: TSH, FSH, LH i znanego większości kortyzolu.

Wiąże się to z tym, że nadnercza współpracując z przysadką oraz podwzgórzem mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie w ciągu doby – odpowiadają m.in. za odczuwanie pragnienia, głodu, zmęczenia czy stresu, dlatego ich regeneracja jest tak ważna! A kiedy nadnercza regenerują się najbardziej? Między 22 a 2 w nocy. Aby pobudzający nas rano kortyzol miał szansę dobrze zadziałać, dajcie się zregenerować gruczołowi, który odpowiada za jego produkcję i nie kładźcie się spać zbyt późno 😉

3. Budzenie się w złej fazie snu

kobieta śpiąca na poduszce

Nasz sen nie jest jednakowy przez całą noc, dzieli się na fazy i stadia. Podstawowy podział to faza NREM – sen głęboki oraz faza REM, czyli tzw. sen płytki. Cykl snu człowieka zawiera 3 stadia snu głębokiego oraz jedną fazę REM. Faza snu głębokiego razem z fazą snu „płytkiego” trwają łącznie między 80 a 120 minut, a u dorosłego człowieka powtarza się od 4 do 5 razy w ciągu snu.

Co to dla nas oznacza? Aby nie budzić się ociężałym, istotne jest żeby nie przerywać fazy snu w jej środkowej części. Starajmy się przesypiać całe cykle, ale wstawanie rano było łatwiejsze i byśmy nie musieli szukać odpowiedzi na pytanie Dlaczego nie mogę się wyspać?

4. Korzystanie z telefonu przed snem

kobieta z telefonem

Przeglądacie przed snem media społecznościowe? Piszecie ze znajomymi, a może oglądacie coś „na dobranoc”? W dzisiejszym świecie technologia ma bardzo duże znaczenie, towarzyszy nam nieprzerwanie przez cały dzień. Coraz częściej sięgamy po urządzenia emitujące światło niebieskie także wieczorem, a tym samym pozbawiamy się dobrego snu.

Światło emitowane z wyświetlacza smartphona czy komputera hamuje uwalnianie melatoniny, która skłania organizm do snu. Chłodna barwa oświetlenia jest także odbierana przez nasz mózg jako światło dzienne, co znaczy, wprawiamy organizm w niezłe zakłopotanie, ponieważ zegar biologiczny podpowiada mu sen, natomiast bodźce zewnętrzne przesyłają przeciwne informacje. Radzimy zrezygnować korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło około 3h przed snem, aby rano nikt z Was nie był niewyspany.

5. Spanie w zbyt jasnym pomieszczeniu

dlaczego budzisz sie niewyspany

W miejscu, w którym śpimy powinno być całkowicie ciemno. Powinniśmy zadbać o dobre zasłony bądź rolety, upewnić się, że żadne światło, nie pada w naszą stronę. Mimo tego, że zamykając oczy wydaje nam się, że nic nam nie przeszkadza w zaśnięciu, to pamiętajmy, że nasze oczy są bardzo czułe i nawet drobne światło potrafi znacznie pogorszyć jakość snu.

Gdy podczas nocy jesteśmy „atakowani” światłem z kilku stron, nawet najdłuższy pobyt w łóżku nie zapewni dobrego snu, a co za tym idzie, dobrego poranka, i tak obudzimy się zmęczeni i niewyspani.

6. Zbyt mało ruchu

uśmiechnięta kobieta

Jeśli w ciągu dnia dużo siedzisz przy biurku, lub leżysz oglądając seriale, a potem kładziesz się do snu Twój organizm nie odczuwa różnicy między dniem, a nocą. Wysiłek utrzymywany na podobnym poziomie utrudnia zasypianie, a także negatywnie wpływa na poranki.

Dlaczego nie mogę się wyspać? Dodaj trochę aktywności swojemu ciału w ciągu dnia! Przejedź się rowerem po pobliskim parku lub wyjdź na wieczorny spacer. Zaśniesz szybciej, w nocy Twój organizm się zregeneruje, a Ty wstaniesz jak nowo narodzony!

Czytaj także: Oto jak spanie poniżej 7 godzin może wpłynąć na Twoje ciało

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.