w ,

Czy alkohol się psuje?

Czy alkohol się psuje?

Trunek, który towarzyszy niejednej imprezie. Przyjemność, mogąca kosztować od kilku złotych do kilku tysięcy. Bez względu na to, ile wydajesz na dany produkt, nie warto by się zmarnował. Dlatego, odpowiadamy na pytanie, czy alkohol może się zepsuć?Wszystko zależy od tego, o jaki rodzaj chodzi, jakie składniki zostały wykorzystane w trakcie produkcji oraz jaka jest zawartość etanolu. O ile sam etanol nie może się zepsuć, o tyle reszta składowych może zmieniać stan jakości.

Zobacz także:  Konfitura z aronii: przepis i właściwości zdrowotne

Czy alkohol się psuje? Domowy alkohol

Najbardziej narażone na zepsucie są alkohole wytwarzane w domowych warunkach. Brak zachowania zasad sterylności, nieunikanie napowietrzenia może mieć znaczący wpływ na szybsze psucie się produktu. Nie należy przechowywać alkoholu w jasnych i ciepłych pomieszczeniach. Zanim rozpocznie się spożywanie trunku, warto zwrócić uwagę czy w środku nie znajdują się żadne pleśni, grzyby czy inne patogeny bakterii.

Zobacz także:  Poranne zwyczaje, zwiększające Twoją produktywność

Piwo

Na butelkach i puszkach znajduje się termin ważności piwa. Oznacza to, że może ono się zepsuć po określonym terminie. Zwykle jest to od 6 do 12 miesięcy dla piw pasteryzowanych i maksymalnie 3 miesiące dla piw niepasteryzowanych. Po zabutelkowaniu piwa zachodzą w środku liczne procesy. Wpływa to bezpośrednio na smak i aromat. Wobec tego, piwo wypite tuż przed ostatnim dniem przydatności będzie smakować niż to, któremu zostało więcej dni.

Zobacz także:  Mleko sojowe: Właściwości, Zalety i Jak Je Przygotować

Wino

Stwierdzenie, że ,,im starsze wino, tym lepsze” jest prawdą. Odnosi się jednak do win szlachetnych. Te, które wybieramy najczęściej na co dzień, do takich nie należą. Wina czerwone nie podlegają procesu psucia się do 3 lat. Białe wina psują się szybciej, bo nawet po 2 latach od butelkowania. Wina organiczne, bez konserwantów najlepiej spożywać w okresie 3-6 miesięcy od butelkowania. Warto uważać na takie czynniki jak światło, ciepło i temperatura, ponieważ te mogą znacznie przyspieszać proces psucia się.

Zobacz także:  Dlaczego warto jeść brokuły? 12 niesamowitych właściwości brokułów

Likier

Likiery psują się stosunkowo szybko. Wszystko przez dodatki takie jak: cukier, barwniki, śmietanka. Otwarty likier najbezpieczniej spożyć do 6 miesięcy od otwarcia. Największą uwagę należy poświęcić likierom kremowym i jajecznym, które mają najszybszą tendencję do psucia się.

Zobacz także:  Jak olejować włosy - wszystko co warto wiedzieć

Wódka, whisky, rum, tequilla, brandy i gin

Alkohole o które nie należy się martwić. Ze względu na dużą ilość zawartego w nich etanolu nie psują się. O ile nie trzeba się martwić o pleśń czy występowanie niepożądanych związków chemicznych, należy pamiętać, że z czasem jakość alkoholi z tej grupy spada.

Zobacz także:  Polscy koledzy Jacka Sparrowa

Napisane przez Natalia Lewandowska

Studentka dietetyki, pełna pasji do sportu i zdrowego odżywiania. Jej entuzjazm wobec aktywnego trybu życia sprawia, że regularnie angażuje się w różnorodne formy aktywności fizycznej. Jednak to jej fascynacja kuchnią z całego świata wyróżnia ją spośród innych. Nie tylko kocha gotować, ale także eksperymentuje z nowymi składnikami i technikami gotowania, by odkrywać różnorodność smaków i wartości odżywcze. Jej determinacja i chęć dzielenia się wiedzą czynią ją inspiracją dla innych, zachęcając do podejmowania zdrowszych wyborów żywieniowych i aktywnościowych.