w

Dlaczego warto wybrać meble dębowe? 5 powodów

Dlaczego warto wybrać meble dębowe? 5 powodów

Mówi się, że ktoś jest silny jak dąb. Nie ma w tym ani grama przesady! Dębina jest drewnem niezwykle trwałym, odpornym na uszkodzenia i złamanie, a jednocześnie bardzo estetycznym i ciepłym. Dzięki temu idealnie nadaje się jako surowiec meblarski. Z jakiego jeszcze powodu meble dębowe to najlepszy wybór? Sprawdź

Jakość na długie lata

Podstawową zaletą dębiny jest jej trwałość. Meble wykonane z litego drewna dębu, jeśli zapewni się im właściwe warunki przechowywania, przez długie dekady odznaczają się nienagannym wyglądem. Nawet jeśli są intensywnie eksploatowane! Nie dziwi więc fakt, że meble do salonu z litego drewna dębowego to od lat najlepszy wybór dla osób ceniących najwyższą jakość. To inwestycja, z której skorzystać będą mogły także kolejne pokolenia.

Luksusowy i ekologiczny charakter

Niezależnie od tego, czy wybierzesz meble do sypialni z litego drewna dębowe, meble do salonu z dębiny czy też stół z krzesłami dębowymi do jadalni, zawsze uzyskasz ten sam efekt. Wnętrze, po wstawieniu mebli, od razu stanie się bardziej eleganckie. Drewno dębowe, ze względu na nietuzinkowy rysunek słojów i szlachetne wybarwienie, dodaje aranżacjom luksusowego charakteru. Wybierz je, jeśli zależy Ci na podkreśleniu prestiżu wnętrza. Dębowe meble z drewna litego ocieplają także wnętrza i dodają im naturalnego, tak pożądanego w sezonie 2023 klimatu.

Dopasowanie do każdego stylu

Jeszcze kilkanaście lat temu meble dębowe kojarzyły się wyłącznie z poważnymi wnętrzami gabinetów lub aranżacjami rustykalnymi czy klasycznymi. Współcześnie dębinę, która odznacza się łatwością obróbki stolarskiej, wykorzystuje się nie tylko do tworzenia stylizowanych mebli. Możesz kupić meble do sypialni z litego drewna dębowego czy też modele do innych pomieszczeń o prostej linii i minimalistycznym designie. Będą one pasować do stylu skandynawskiego, minimalistycznego, soft scandi i nowoczesnego. Plusem dębiny jest także łatwość jej barwienia olejami i woskami z pigmentami lub bejcą. Dzięki temu uzyskuje się meble z bielonego, szarego lub przyciemnianego dębu.

Łatwość czyszczenia

Meble do salonu z litego drewna kojarzy Ci się ze skomplikowaną pielęgnacją? To stereotyp wywodzący się z czasów, gdy dębinę konserwowano głównie lakierami lub lazuramid o drewna. Współcześnie, aby zachować naturalny wygląd drewna i nie tworzyć na nim powłoki, najczęściej sięga się po olejowanie lub woskowanie. W takim przypadku regularna pielęgnacja i czyszczenie polegają na wycieraniu kurzu delikatnie zwilżoną ściereczką. Konserwację wykonuje się co dłuższy czas określony przez producenta. Wystarczy nałożyć na drewno olej lub wosk, a następnie zetrzeć jego nadmiar. Gotowe!

Odporność na obciążenia i wypaczanie

Meble do sypialni z litego drewna, w tym przede wszystkim szafa, powinny być wytrzymałe. Najlepszym wyborem spośród drewna rodzimych drzew liściastych jest dębina. Jest ona ciężka, zbita i przez to bardzo odporna nie tylko na uderzenia, złamanie, ale też obciążenie mogące prowadzić do wypaczeń np. półek czy ramy łóżka. Drewno dębowe wybierane jest także chętnie do tworzenia stołów i krzeseł, które są intensywnie używane na co dzień. Nie szkodzą im kopnięcia, częste przesuwanie, a nawet bujanie się, bo niezwykle trudno złamać nawet cienkie elementy dębowe.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.