w ,

Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite

Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite

Popularne ćwiczenie deska, to inaczej plank. Plank angażuje wiele partii mięśniowych: brzuch, plecy, ramiona i nogi. Nie jest to najprostsze ćwiczenie, jednak daje spektakularne efekty. Z czasem wykonywanie deski staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeśli chcesz mieć wyrzeźbione i zgrabne ciało, to wypróbuj trening z plankiem, a na pewno nie będziesz żałować.

Efekty deski – rób to ćwiczenie codziennie

W ćwiczeniach liczy się systematyczność. Efekty planka można zaobserwować już po miesiącu, dlatego warto wziąć udział w 30-dniowym wyzwaniu. Ćwiczenie może wygląda niepozornie, ale wzmacnia całe nasze ciało. Na początek warto wykonywać je 2-3 razy w tygodniu, początkowo wytrzymując około 30 sekund. Później można wydłużać czas, ponieważ mięśnie przyzwyczają się do tej pozycji. Deska jest sama w sobie bardzo skuteczna, jednak najlepiej dodać do niej inne treningi i odpowiednią dietę. Należy pamiętać, że chudniemy tak naprawdę od obniżenia dziennej kaloryczności posiłków, czyli od deficytu kalorycznego. Aby uzyskać wymarzony efekt, nie można zapominać o przerwach w ćwiczeniach, są one niezbędne. Mięśnie do rozwoju potrzebują regeneracji, więc codzienne katusze na macie mogą okazać się nieskuteczne. Plank dobrze wykonywany daje jednak piękne rezultaty, wysmukla ciało, a nawet podnosi biust.

Zobacz także:  Przodkowie człowieka znalezieni na wyspie

Plank z piłką gimnastyczną

Plank to jedno z najlepszych ćwiczeń, ale wykonywanie go razem z piłką gimnastyczną przyśpiesza efekty. Jeśli chcemy spróbować tej wersji, wystarczy oprzeć nogi na piłce, co zwiększy nasz wysiłek przy stabilizacji ciała. Badanie „Boeckh-Behrens & Buskies” pokazało, że plank oraz side plank (deska w podporze bokiem, pobudzająca dodatkowo mięśnie skośne), są jednymi z pięciu najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Oprócz brzucha plank rzeźbi też mięśnie naramienne, mięsień piersiowy, czworogłowy uda i najszerszy grzbietu. Działa więc na całe nasze ciało, inaczej niż w przypadku, np. brzuszków. Jest dużo innych sposobów na to ćwiczenie, można więc zacząć od standardowego planka, a później dołączyć inne rodzaje.

Zobacz także:  Domowe kule do kąpieli na jesienne wieczory

Wpływ nie tylko na wygląd, ale i zdrowie

Plank ma znakomity wpływ nie tylko na wygląd, ale także na zdrowie. Mocne ciało zapobiega kontuzjom oraz chroni narządy wewnętrzne. Deska zmniejsza też dolegliwości związane z kręgosłupem, które w obecnych czasach są dość powszechne. Oprócz planka i side planka, warto wypróbować też plank mountain climber, jak nazwa wskazuje ćwiczenie przypomina wspinaczkę po górach i polega na przyciąganiu naprzemiennie nóg do klatki piersiowej. Deskę można wykonywać niemal w każdym wieku, ale uwaga – nie jest ona odpowiednim ćwiczeniem dla kobiet w ciąży. W przypadku dyskopatii bądź skrzywionego kręgosłupa również lepiej zasięgnąć opinii lekarza na temat tego, czy plank będzie dla nas wskazany.

Zobacz także:  Ci ludzie są nieśmiertelni! Przeżyli coś co przeczy nauce

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.