w ,

Magiczny sposób na piękne i zdrowe rośliny domowe. Sprawdź jak o nie dbać!

Magiczny sposób na piękne i zdrowe rośliny domowe. Sprawdź jak o nie dbać!

Rośliny domowe stanowią dekorację naszych mieszkań oraz korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Ozdabianie wnętrz roślinami staje się coraz bardziej popularne. Z posiadaniem kwiatów wiążę się też jednak ich odpowiednia pielęgnacja. Nie wystarczy podlewanie, trzeba też zadbać o liście. Sprawdź, jak to zrobić.

Magiczny sposób na piękne i zdrowe rośliny domowe. Sprawdź jak o nie dbać!
denverlifemagazine.com

Czyste liście = zdrowe liście

Regularne przecieranie liści jest bardzo ważne, by nasze rośliny wyglądały zdrowo i
estetycznie. Z czasem na liściach gromadzi się kurz, który utrudnia roślinom przeprowadzanie fotosyntezy oraz zapycha aparaty szparkowe, którymi roślina „oddycha”. Kurz osadzający się na liściach nie wygląda zbyt dobrze, ale także szkodzi kwiatom. Warto więc robić to przynajmniej raz na dwa tygodnie i delikatnie przecierać ich górną powierzchnię. Dotykanie liści, w celu ich pielęgnacji wcale im nie szkodzi, a wręcz jest niezbędne, by rośliny nie marniały i mogły złapać jak najwięcej słońca.

Czym czyścić liście?

Istnieje wiele sposobów na dbanie o liście roślin. Wystarczy to zrobić wodą i miękką szmatką, ale jeśli chcemy, by pięknie błyszczały, możemy dodać do wody parę kropel soku z cytryny. Świetnym naturalnym preparatem na czyste liście jest też olejek neem, czyli olejek z miodli indyjskiej. Ma on właściwości przeciwgrzybicze, więc nie tylko myje, ale i chroni. Wystarczy dodać parę kropel olejku do wody, wraz z odrobiną delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Uwaga, zapach olejku jest niezbyt przyjemny, ale za to sposób ten jest bardzo skuteczny. Na rynku znajdziemy też specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia liści, np. w formie ściereczek nasączonych płynem.

Przetrzyj liście kwiatów majonezem

Inną ciekawą metodą na utrzymanie liści w dobrej kondycji jest przecieranie ich przy użyciu majonezu. Choć może to dziwić, majonez jest produktem, który ma wiele zastosowań, nie tylko spożywczych. Majonez sprawi, że liście będą błyszczeć, a połysk utrzyma się do kilku tygodni. Czasami nie warto kupować specjalistycznych płynów, jeśli możemy użyć produktów naturalnych, które zawsze mamy w domu.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.