w ,

Demencja dotyka wiele osób starszych. Jak się przed nią chronić?

Demencja dotyka wiele osób starszych. Jak się przed nią chronić?

Demencja to nieuleczalna choroba obniżająca sprawność umysłową. Jest to schorzenie trudne zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Dotyka przeważnie osoby powyżej 65. roku życia, ale przez całe życie powinniśmy dbać o siebie pod kątem fizycznym, jak i umysłowym, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Co wpływa na zachorowanie na demencję i jak temu zapobiegać?

Zobacz także:  Nigdy nie pij tych napojów, jeśli chcesz być zdrowym i długo żyć

Co to demencja?

Niepokojące prognozy

W niektórych chorobach znaczenie mają uwarunkowania genetyczne oraz czynniki z otoczenia. Często także my sami, swoim trybem życia, możemy zwiększać lub zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, np. demencji. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób obecnie około 5,8 milionów dorosłych Amerykanów żyje z Alzheimerem i powiązanymi demencjami. Społeczeństwo starzeje się, a liczba przypadków demencji wzrasta. Szacuje się, że do 2060 roku liczba chorych osiągnie 14 milionów, a największy wzrost zostanie odnotowany u dorosłych rasy czarnej i latynoskiej. U Latynosów liczba zachorowań może wzrosnąć aż 7-krotnie, a u osób czarnoskórych 4-krotnie.

Demencja dotyka wiele osób starszych. Jak się przed nią chronić?
Zobacz także:  Mity żywieniowe, które warto obalić raz na zawsze!

Co zwiększa ryzyko demencji?

Wyróżniono 12 modyfikowalnych czynników ryzyka, które zdaniem ekspertów są odpowiedzialne za około 40 proc. przypadków demencji na całym świecie. Zgodnie z raportem z 2020 roku na zachorowanie wpływ ma niższy poziom wykształcenia, zanieczyszczenie powietrza, depresja i izolacja społeczna, urazowe uszkodzenie mózgu, a nawet utrata słuchu. Ważnymi czynnikami są także: brak wystarczającej dawki aktywności fizycznej, otyłość, cukrzyca, papierosy, alkohol i wysokie ciśnienie krwi.

Zobacz także:  Zdrowe jedzenie, po którym poczujesz się świetnie!

Najważniejsze czynniki

Naukowcy uznali trzy czynniki ryzyka za kluczowe. Są one związane ze zdrowiem układu krążenia. Były one najwyższe w każdej grupie rasowej i etnicznej, chociaż proporcje były zróżnicowane. Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko o ok. 6,7 proc., otyłość o 7 proc., a brak aktywności fizycznej o 6,7 proc. Wyniki uzyskane w badaniach są wstępne, choć wiadomo, że zdrowie ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o rozwój w przyszłości takich chorób jak demencja. Zmiana lub poprawa stylu życia może wiele zdziałać. Należy ciągle rozwijać mózg, badać się oraz uprawiać sport. Badacze podkreślają także potrzebę przeprowadzenia dokładniejszych badań nad społecznymi determinantami zdrowia, również tymi dotyczącymi nierówności rasowych.

Zobacz także:  5 mitów o alkoholu