w

Inspirujące kobiety, o których warto pamiętać

Inspirujące kobiety, o których warto pamiętać

Kobiety przez wiele lat historii były uznawane za słabsze, zajmujące się domem osoby, którym daleko od sławy i sukcesu. Jednak XIX, XX i XXI wiek przyniosły ogromne zmiany w tym zakresie.

Kobiety stały się inspiracjami nie tylko dla pozostałych pań, ale również dla mężczyzn. Zachwycają profesjonalizmem, pracowitością i nastawieniem na sukces. 

Co wyróżnia kobiety?

Inspirujące kobiety

Wkrótce przestano uważać, że to, co kobiece jest słabszej jakości. Kobiety same w sobie stały się markami, od których uczą się nie tylko inne przedstawicielki ich płci, ale i mężczyźni. Zupełnie zmienia się pogląd na płeć i na cechy, jakie ją charakteryzują.

Wrażliwość, empatyczność i wrodzona subtelność, uważane przez lata za wady w biznesie, okazały się być kluczami do osiągnięć sukcesu na krajową, później europejską a, finalnie, światową skalę. 

W czym tkwi sekret sukcesów kobiet? 

Inspirujące kobiety

Każdą z poniższych kobiet sukcesu cechuje upartość i odwaga w dążeniu do realizacji swoich założeń. Inspirujące kobiety zmagały się z różnymi problemami. Od dyskryminacji, trudnego dzieciństwa czy własnych kompleksów po problemy finansowe. Jednak żadna z nich nie pozwoliła, żeby to stanęło na ich drodze i powstrzymało ich determinację.

Ten zapał zasługuje nie tylko na szacunek, ale i na pochwałę i pamięć. Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę ze swojej wyjątkowości i wartości – nie tylko w pracy, ale i na pozostałych płaszczyznach życia. 

Eleanor Roosevelt

Inspirujące kobiety

Dzieciństwo przyszłej żony Prezydenta Stanów Zjednoczonych nie było usłane różami. Kiedy była jeszcze małą dziewczynką zmarli jej rodzice a ona, wraz z braćmi, została oddana pod opiekę babci.

To doświadczenie miało tak duży wpływ na przyszłość Eleanor, że swoją działalność polityczną i społeczną w przyszłości ukierunkowała właśnie na poprawę jakości życia sierot oraz ubogich ludzi. 

Pierwsza Dama Świata

pierwsza dama

Podczas wojny angażowała się w działania społeczne, szyjąc własnoręcznie mundury dla żołnierzy. Kiedy jej mąż wygrał wybory i stał się Pierwszym Obywatelem Stanów Zjednoczonych jego żona dumnie głosiła swoje poglądy. Stała się symbolem walki o prawa kobiet, wszystkich ludzi i mniejszości rasowych. Zaznaczała, jak ważny jest sprzeciw osób prześladowanych i dyskryminowanych w walce o poprawę warunków ich życia. 

Warto pamiętać o niej każdego dnia. Zwłaszcza, kiedy zmagamy się z niską samooceną i brakiem pewności siebie. Eleanor, inspirująca kobieta,  łamała stereotypy i konwenanse po to, by kobiety każdego dnia mogły być sobą, bez upokarzania i dyskryminacji.

Simone de Beauvoir 

Simone de Beauvoir

To prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych działaczek feministycznych na świecie. To jej przypisuje się wzbudzenie kolejnej fali feminizmu i odegranie znaczącej roli w zrównaniu kobiet z mężczyznami zarówno w sferze formalnej, jak i społecznej. 

Mimo, że Paryżanka urodziła się w zamożnej rodzinie, to jej życie wiązało się od najmłodszych lat z cierpieniem. Kobieta musiała zmagać się z odrzuceniem przez ojca, które było spowodowane jedynie tym, że nie urodziła się chłopcem. Prawdopodobnie to wydarzenie miało kluczowy wpływ na jej późniejsze poglądy i działania. 

Druga płeć

Simone de Beauvoir

Simone jest autorką książki, która jest ikoną feminizmu. ‘Druga płeć’ to pozycja, która ukazuje, jak wiele krzywdy kobietom wyrządza dyskryminacja.

Zwraca także uwagę na problem postrzegania kobiet jedynie jako gospodyń domowych a nie istot społecznych, ludzkich, znajdujących się na tym samym poziomie, co mężczyźni.  

Margaret Thatcher – Żelazna Dama

żelazna dama

Kobieta, która odegrała ważną rolę w politycznych losach Wielkiej Brytanii oraz całej Europy.

Jako Premier Wielkiej Brytanii podejmowała stanowcze działania, nie obawiając się o krytykę ze strony społeczeństwa. Podkreślała, że jako polityk nie ma się podobać a ma skutecznie działać.

Myśl przewodnia

żelazna dama

Margaret stała się inspirującą kobietą dzięki temu, że charakteryzowała się nadzwyczajną siłą charakteru. W ramach anegdoty często przytaczana jest jej rozmowa z lekarzem po śmierci męża.

Wynika z niej, że Margaret uważała, że nasze myśli determinują wszystko w naszym życiu – słowa, działanie a ostatecznie charakter, który odgrywa kluczową rolę w działaniu. 

Historyczny cytat

Margaret Thatcher

Podkreślała także, jak ważna jest siła i determinacja, płynące z kobiecości. Do historii przeszedł jej cytat, mówiący o tym, że kiedy chce się osiągnąć wypowiedzenie danych słów, to należy zadanie powierzyć mężczyźnie. Jeśli jednak zależy nam na realnym działaniu i jego skutkach, to do wykonania zadania należy zaangażować kobietę. 

Jasne podkreślanie swojego stanowiska i nie uleganie stereotypom odnośnie kobiecości sprawia, że Thatcher do dzisiaj jest niedoścignionym wzorem stawiania twardych zasad i mówienia wprost tego, co ważne a niekoniecznie łatwe. 

Angelina Jolie – działaczka i ikona piękna

Angelina Jolie w czarnej sukience

Powszechnie wiadomo, że Angelina jest inspirującą kobietą. Warto jednak wiedzieć, że podbija serca nie tylko za sprawę nadzwyczajnej urody, talentu aktorskiego i serdecznego uśmiechu. Kobieta swój sukces zawdzięcza także szeroko zakrojonej działalności, która zmierza do poprawy jakości życia dzieci, cierpiących głód oraz kobiet, które zmagają się z dyskryminacją na całym świecie. 

Szansa na lepsze życie

Angelina Jolie

Wraz z byłym już mężem założyła organizację charytatywną o nazwie Jolie-Pitt. Przekazuje także miliony dolarów na wsparcie ofiar ubóstwa oraz głodu. Adoptowane przez nią dzieci zostały wyrwane z głodu oraz biedy. Kobieta postanowiła dać im szansę na lepsze życie

Na działalność charytatywną Angeliny ogromny wpływ miało to, co zobaczyła podczas kręcenia filmu o Larze Croft w Kambodży. Zetknęła się wówczas z ogromem biedy, samotności i bezsilności mieszkańców kraju. 

Głośno o kobiecości

Angelina Jolie

W ostatnich latach głośno było o tym, że Jolie z powodu choroby usunęła piersi. Dała tym samym wszystkim kobietom na świecie sygnał, aby nie obawiały się tego, jak będą postrzegane społecznie z powodu choroby piersi.

Głośne mówienie o problemach zdrowotnych Angeliny sprawiło, że wiele kobiet w końcu zaczęło dbać o swoje zdrowie, regularnie badając piersi

Anna Lewandowska 

Anna Lewandowska

To inspirująca kobieta, która imponuje swoją skromnością, pracowitością oraz zapałem, którego wydaje się nigdy nie tracić. Choć jest żoną jednego z najsławniejszych i najlepszych piłkarzy na świecie, nie osiada na laurach.

Fortuna męża zapewniłaby jej oraz jej dwóm córkom szczęśliwe i dostatnie życie, ona jednak woli dbać o samorozwój i swój własny biznes. 

Cym się zajmuje Anna?

kobieta podczas ćwiczeń

Jednak Ania, jak sama o sobie mówi, jest pracoholiczką i trudno jej zwolnić tempo. Wciąż angażuje się w nowe projekty, skupiając się przede wszystkim na szerzeniu świadomości odnośnie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej wśród Polek

Dzięki Ani wiele kobiet poradziło sobie z otyłością, nadwagą a to z kolei zdecydowanie poprawiło ich samopoczucie, wpłynęło na wzrost pewności siebie i poprawę kondycji psychicznej. 

Rodzina a biznes

kobieta w ciąży

Będąc w ciąży działała także na rzecz poprawy świadomość kobiet odnośnie aktywności fizycznej nawet w zaawansowanej ciąży.

Kobieta w swoich social mediach pokazuje, że będąc ciepłą i troskliwą mamą można również spełniać się zawodowo, pracować na swoją rozpoznawalność i walczyć o swoją markę tak, by być znanym przede wszystkim ze swoich osiągnięć a nie nazwiska, otrzymanego po mężu. 

Aleksandra Budzyńska

Aleksandra Budzyńska
fitstrategia.pl

Kobieta jest znana w sieci, jako Pani Swojego Czasu. Na swoich kanałach w social mediach od kilku lat uczy Polki i Polaków, jak poradzić sobie z organizacją czasu. Uczy, że tak naprawdę wiele problemów w naszym życiu wynika z tego, że panuje w nim chaos. 

Prowadzi także sklep, w którym oferuje produkty, ułatwiające organizację. Prywatnie jest szczęśliwą żoną matematyka, mamą dwójki chłopców i zapaloną kolarką. Równie mocno jak rodzinę kocha książki i z entuzjazmem realizuje kolejne cele. 

Co więcej..

biurko z laptopem

Od jakiegoś czasu pracuje nad Przestrzenią Pełną Czasu – miejscem na krakowskim Wawrzyńcu, gdzie będzie można napić się kawy, zjeść ciastko i poczytać książki z miejscowej biblioteki. Biznes w wykonaniu kobiety od zaplecza, to poważna dawka inspiracji dla każdej z nas.

Czy mając dorastające dzieci, psa i dom da się zbudować markę, która będzie rozpoznawalna i będzie dobrze prosperowała? Ola pokazuje, że tak i nie trzeba do tego nikogo udawać i można się świetnie przy tym bawić. 

Czytaj także: 10 Nawyków, które poprawią Twój komfort życia

Greta Thunberg

Greta Thunberg

To młoda Szwedka, która już zapisała się na kartach historii. W 2018 roku poruszyła cały świat, kiedy zdecydowała się przestać chodzić do szkoły a zamiast tego rozpoczęła strajk pod budynkiem szwedzkiego parlamentu.

W swoich działaniach mówi o tym, jak zdewastowana jest nasza planeta i zwraca uwagę polityków i społeczeństwa na to, że jeśli nie zaczniemy już teraz działać na rzecz poprawy sytuacji klimatycznej, to czeka nas zagłada ekologiczna. 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Ta zaledwie 17-letnia dziewczyna stała się inicjatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, o którym była mowa na całym świecie. Młodzież z różnych krajów, w tym także z Polski, zjednoczyła się po to, by wyrazić swój sprzeciw wobec dalszego konsumpcjonizmu i dynamicznego kapitalizmu, które niszczą naturalne środowisko, zapominając o tym, że bez niego, my ludzie, nie jesteśmy w stanie żyć.

Greta uczy każdego z nas, że wiek nie jest istotny, jeśli chcemy działać – bez względu na to czy jesteśmy młodymi ludźmi czy dojrzałymi, mamy prawo żądać zmian w świecie, w którym żyjemy. 

Tygodnik „Times”

Greta Thunberg

Inspirująca kobieta, jaką jest Greta została doceniona na świecie za swoje działania. W 2019 roku została Człowiekiem Roku według tygodnika ‘Times’, co podkreśla to, jak dużą rolę odegrała odnośnie uświadamiania społeczeństwa. 

Greta jest symbolem walki nie tylko o środowisko i zdrowe powietrza. Młoda Szwedka, to także symbol tego, jak duże zmiany mogą zaczynać się od kobiet. Podjęła inicjatywę, która okazała się poruszać serca i wciąż dąży do tego, by podejmowano realne działania dla poprawy jakości życia na naszej planecie

Svetlana Alekseeva

Svetlana Alekseeva

To rosyjska modelka, która u szczytu swojej kariery przeżyła tragedię. W wyniku pożaru, który przeżyła, prawie połowa jej ciała uległa poparzeniom. W wyniku tego do dzisiaj zmaga się z bliznami, których jednak nie traktuje, jako czegoś, co przekreśla jej życie oraz karierę. 

Svetlana w obliczu wydarzeń, które ją spotkały postanowiła się nie poddawać i na każdym kroku pokazywać, że wygląd, wizerunek i postrzeganie przez innych nie jest najważniejsze. Uczy kobiety miłości do samych siebie oraz akceptacji tego, jaką się jest. 

Doceniona przez BBC

Svetlana Alekseeva

Jawnie mówi o tym, że wykorzystuje swoje blizny oraz cierpienie, żeby pomagać innym. Jej działania zostały docenione między innymi przez BBC, które umieściło ją w pierwszej 10 najbardziej inspirujących kobiet 2018 roku.

Jej postawa i determinacją zasługują na pochwałę i naśladowanie w codziennym życiu. Modelka uczy nas, że to, jak się czujemy ze sobą zależy od tego, jak chcemy na siebie spojrzeć. Warto kochać swoje ciało i mieć do niego szacunek bez względu na to, jak wyglądamy. 

Czytaj także: Książki dla kobiet – 10 obowiązkowych pozycji

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.