Każdy człowiek ma w swoim życiu zarówno chwile radości jak i smutku. Gdyby próbować znaleźć taką osobę, która odczuwa tylko szczęście okazało by się to niemożliwe. Świat wokół nas funkcjonuje właśnie w taki sposób, nic nie jest tylko czarne lub tylko białe, a zmienność jest stałym elementem naszego życia.
Wielu ludzi poddaje się monotonii dnia codziennego, żyjąc od weekendu do weekendu, od urlopu do urlopu, zapominając, że miniona chwila już nigdy nie wróci. Istnieją jednak pewne sposoby, by znacząco poprawić komfort życia do takiego stopnia o jakim nawet nam się nie śniło.
1. Medytacja

Wielu ludzi może utożsamiać medytację z naukami wschodnimi, czy buddyzmem. Rzeczywiście wywodzi się ona z tamtych rejonów, jednak w tej chwili medytacja jest popularna na całym świecie i ma wiele swoich odpowiedników, jak na przykład bardziej rodzima w naszym miejscu zamieszkania modlitwa.
Celem medytacji jest zaznanie głębokiego spokoju. Jest polecana osobom z depresją, jednak jej dobroczynny wpływ na organizm sprawdzi się w przypadku wielu dolegliwości. Wystarczy wprowadzić nawyk kilku minut medytacji codziennie na miesiąc, by sprawdzić jakie korzyści może przynieść w naszym życiu.
Jak zacząć?

Siedzenie w bezruchu z zamkniętymi oczami może na początku być trudne. Najlepiej więc robić to stopniowo. Dobrym pomysłem jest poświęcenie kilku minut na obserwację swojego oddechu. Powolny wdech i powolny wydech pozwoli rozluźnić całe ciało.
W internecie znaleźć można prowadzone medytacje, bądź skorzystać z aplikacji stworzonych w tym celu. Nie chodzi o to, by wyłączyć myślenie, lecz by pozwolić myślom przepływać bez przywiązywania się do nich.
2. Nawyk wdzięczności

W dzisiejszym świecie mamy do czynienia z ogromną pogonią za pieniędzmi i dobrami materialnymi. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wiele jest w ich życiu powodów do wdzięczności. Sam fakt posiadania dachu nad głową, możliwość wypicia ulubionej kawy czy herbaty, czy smaczne jedzenie na talerzu może być ogromnym powodem do bycia wdzięcznym.
Skupianie się na takich dobrych rzeczach w naszym życiu sprawia, że umysł przyzwyczaja się do tego i sam automatycznie zaczyna szukać powodów do wdzięczności. Nawyk ten prowadzi do odczuwania bogactwa na wielu poziomach i pomaga w odczuwaniu szczęścia.
Jak zacząć?

Dobrym sposobem jest prowadzenie dziennika wdzięczności. Można wytyczyć sobie jeden moment w ciągu dnia na wypisanie na przykład trzech rzeczy, za które w danym momencie możemy podziękować.
Może to być wdzięczność za cokolwiek, co tylko przyjdzie nam do głowy. Już po kilku dniach można dostrzec, że takich powodów do wdzięczności pojawia się coraz więcej.
3. Organizacja przestrzeni wokół siebie

Otoczenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Kluczowy w tej kwestii jest ład i porządek wokół. Należy zadbać o to, by w naszej przestrzeni znalazło się to, co nam sprzyja i sprawia, że czujemy się lepiej.
Warto się pozbyć zbędnych rozpraszaczy i zadbać, by wokół nas znajdowały się tylko rzeczy potrzebne. Mówi się, że bałagan w otoczeniu, to bałagan w życiu.
Jak zacząć?

Warto przeznaczyć kilka minut w ciągu dnia na szybkie uprzątnięcie pomieszczeń, w których przebywamy. Można pozbyć się przedmiotów, które są przekładane z miejsca na miejsce. Dobrym pomysłem jest zapisanie jak chcemy się czuć i co możemy zmienić w naszym otoczeniu, by temu pomóc.
Odpowiednie oświetlenie o ciepłych barwach, bądź zapalenie świeczek również pomaga w większym odczuwaniu spokoju.
4. Relacja z samym sobą

To co o sobie myślimy i to co mówimy do siebie w myślach ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o to, jak wygląda nasze życie. Wyrzuty sumienia i wewnętrzny krytyk mogą znacznie podkopać nasze plany, cele, marzenia i relacje z ludźmi.
Warto zadbać, by to co pojawia się w naszej głowie na nasz temat było jak najlepszej jakości.
Jak zacząć?

Wystarczy zwracać uwagę na to, co myślimy zwłaszcza w sytuacjach porażki. To właśnie takie sytuacje zdradzają nasz stosunek do siebie. Gdy tylko złapiemy się na myślach krytykujących, najlepiej od razu przekształcać je na myśli wspierające. Może w tym pomóc ćwiczenie w stylu: co powiedziałbyś w tej sytuacji przyjacielowi?
Najczęściej zależy nam, by bliska osoba poczuła się w sytuacjach trudnych jak najlepiej i chcemy dać jej swoje wsparcie. W taki właśnie sposób powinno odbywać się to, co mówimy sobie w myślach.
5. Relacja z innymi ludźmi

Często zdarza się tak, że wchodzimy w jakieś środowisko i zostajemy w nim mimo, że nie czujemy się w nim komfortowo. Normalną rzeczą jest to, że nie wszyscy ludzie będą nas lubić i niekoniecznie od razu złapiemy wspólny język.
Przebywanie w towarzystwie, w którym czujemy się dobrze może nas uskrzydlać, a gdy czujemy się źle może to odbić się nawet na naszym zdrowiu.
Co zrobić?

Należy przyglądać się swoim odczuciom, jakie pojawiają się w trakcie lub po spotkaniu z pewnymi ludźmi. Jeśli od razu czujemy, że coś nie gra, czujemy, że nasz nastrój ulega pogorszeniu, jest to czytelna informacja od naszego ciała, że należy zmienić otoczenie.
Często zdarza się tak, że sygnały te są przez nas bagatelizowane, a my czujemy się coraz gorzej fizycznie i psychicznie. Aby poprawić komfort swojego życia należy dać sobie przyzwolenie na to by nie podtrzymywać relacji, w których z jakichś powodów jesteśmy tłamszeni. Należy najpierw stworzyć zdrową relację z samym sobą, by móc tworzyć zdrowe relacje z innymi.
6. Dobrej jakości dieta

Wiadomo już, że to co ląduje na naszym talerzu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Spożywanie produktów wysoko przetworzonych i ciężkostrawnych sprawia, że organizm czuje się ociężały. Może się to objawiać w postaci zmęczenia i wielu dolegliwości. Dobrze zbilansowana dieta może zdziałać cuda.
Wprowadzenie do jadłospisu dużej ilości warzyw i eliminacja szkodliwych produktów sprawi, że organizm będzie cieszył się większą lekkością i witalnością.
Jak zacząć?

Kto próbował zdrowego odżywiania, ten wie, że nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli chcemy dokonać ogromnych zmian w krótkim czasie. Tutaj najlepiej sprawdza się metoda małych kroków.
Jednego dnia możemy dodać do swojego posiłku więcej warzyw, innego dnia wypróbować całkowicie warzywnego dania. Wystarczy jedna mała rzecz, by cała reszta potoczyła się w dobrym kierunku. Najważniejsza jest tutaj cierpliwość i niepopadanie ze skrajności w skrajność.
7. Kontakt z naturą

W sieci można znaleźć wiele badań naukowych na temat wpływu natury na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Spacery po lesie, chwila z książką na ławce w parku mogą przynieść wiele szczęścia, zwłaszcza jeśli dbamy o to, by kontakt z naturą był regularny. Świetną opcją są również tak zwane kąpiele leśne, które mają działanie niemal terapeutyczne.
Jak zacząć?

Jeśli rzadko pozwalamy sobie na kontakt z naturą, możemy wprowadzić do swojego tygodniowego planu jeden dzień przeznaczony na spacer po lesie lub po parku. Dobrym, aczkolwiek zobowiązującym rozwiązaniem jest adopcja psa.
Warto zaprosić do swojego mieszkania kwiaty. Niektóre z nich mają właściwości oczyszczające powietrze. Wiosna i lato to również świetny moment na rodzinne pikniki.
8. Pasja

Odnalezienie swojej pasji jest wspaniałą sprawą jeśli chodzi o odczuwanie szczęścia. W tej kwestii nie ma ograniczeń, można próbować nowych rzeczy tak długo, jak to będzie konieczne.
Odnalezienie hobby sprawia, że możemy odmienić całe swoje życie, a z czasem może się okazać, że możemy z nim połączyć nawet życie zawodowe i zacząć zarabiać robiąc to, co się lubi.
Jak zacząć?

Najlepiej po prostu próbować nowych rzeczy. Malowanie, lepienie w glinie, wędkarstwo, sport, to przykłady które można mnożyć.
Jedno zajęcie prowadzi do drugiego, a gdy tylko spróbujemy czegoś co faktycznie jest dla nas dobre, z pewnością to poczujemy.
9. Celebrowanie chwil

W codziennej pogoni przestajemy zauważać piękne chwile, które wydarzają się codziennie. Filiżanka kawy z bliską osobą, spacer, zabawa z dzieckiem, to wszystko chwile, które sprawiają, że życie ma sens. W celebrowaniu chwil chodzi o to, by przeżywać je całym sobą, by nie myśleć o poniedziałkowej pracy, podczas niedzielnej wycieczki z rodziną.
Jak zacząć?

Dobrym pomysłem jest stworzenie listy najprzyjemniejszych dla nas rzeczy. Taką listę warto wprowadzić do tygodniowego harmonogramu. Wtedy automatycznie będziemy wyczekiwali tego piątkowego spotkania ze znajomymi, bądź chwili z książką w domowym zaciszu.
10. Uśmiech

Każdy z nas zna ten moment, kiedy widzimy obcą osobę uśmiechającą się do nas. Wtedy z automatu chcemy dać ten uśmiech w zamian. Tak to właśnie działa, radość rodzi radość.
Akt uśmiechania się był przedmiotem badań wielu naukowców, a to co zadziewa się w ciele pod jego wpływem jest na prawdę wyjątkowe. Wpływ uśmiechu na zdrowie i psychikę jest nieoceniony.
Jak zacząć?

Oczywiście, najlepiej zacząć od siebie. Rozpoczęcie dnia od kilku minut stania przed lustrem i uśmiechania się do siebie z początku może wydawać się dziwne, jednak po kilku próbach umysł się przyzwyczaja.
Warto dać sobie kilka dni na sprawdzenie, jak ten nawyk sprawdza się w naszym życiu. Kolejnym etapem może być czuły uśmiech do kogoś, kto bardzo go potrzebuje. Uczucie, które odczuwamy po takim drobnym geście jest kwintesencją szczęścia.

Kiedy postanawiamy wprowadzić do naszego życia jakiekolwiek nawyki bardzo trudno jest walczyć z przyzwyczajeniem. Należy na to spojrzeć jak na proces lub drogę do przebycia prowadzącą do nowej jakości życia. Nie warto porywać się z motyką na Słońce i wypełniać kalendarza nowymi nawykami aż po brzegi.
Najlepszym, co możemy dla siebie zrobić to dać sobie wyrozumiałość i wprowadzać tyle nowości na ile możemy sobie na dany moment pozwolić. No i najważniejsza rzecz w całym procesie – obserwacja. Obserwując zmiany i odczuwając coraz więcej szczęścia sami podążamy we właściwym kierunku.
Czytaj także: Diety eliminacyjne – czy warto, jeśli tak, to jakie mogą być konsekwencje?