w , ,

Jak poradzić sobie ze stresem i lękiem? Odkryj ciekawy sposób

Jak poradzić sobie ze stresem i lękiem? Odkryj ciekawy sposób

Codziennie musimy mierzyć się z wieloma stresującymi sytuacjami. Każdy z nas radzi sobie ze stresem w inny sposób. Obecnie doświadczamy nasilonych emocji, od lęku, po smutek, gniew i bezradność. Wszyscy są zaniepokojeni wydarzeniami rozgrywającymi się w Ukrainie. Jest jednak coś, co może nam choć odrobinę pomóc w tym trudnym czasie. Przedstawiamy kilka rozwiązań.

Jak poradzić sobie ze stresem? Emocje podczas kryzysu

Szum informacyjny to zjawisko, z którym mamy do czynienia od dawna. Teraz jednak przybrało ono znacznie na sile. Chcemy być na bieżąco i wiedzieć, co się dzieje w Ukrainie. Czujemy obowiązek śledzenia newsów. Czasami jednak natłok informacji może przytłoczyć. To normalne, że towarzyszą nam skrajne emocje i choć mamy prawo je odczuwać i dawać im upust, to istnieją sposoby, by je złagodzić. Jednym z doświadczeń, które często nam dokucza jest lęk. Lęk to strach, ale wzbogacony o projekcje, które podsuwa nam nasza wyobraźnia. Nie dotyczy nas bezpośrednio, mimo to go odczuwamy. Przyczyną tego może być też dezinformacja, dlatego starajmy się weryfikować wiadomości.

Zobacz także: Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych

Pomoc psychologiczna

Wiele osób zdaje sobie sprawę ze skali problemu, dlatego często mówi się o pomocy psychologicznej. Obecnie pomoc psychologiczną można uzyskać też w języku ukraińskim oraz rosyjskim. Darmowe wsparcie znajdziemy, m.in. w Fundacji Nagle Sami (800 108 108), Centrum Pomocy Psychologicznej (579 722 976) czy w Polskim Forum Migracyjnym (669 981 038). Lista tych kontaktów jest jednak znacznie dłuższa. Każdy z nas radzi sobie jak może, jednak pamiętajmy – prośba o pomoc to nic złego, a pomaganie sobie w tych czasach jest wyjątkowo ważne.

Inne formy pomocy

Znaleźć możemy różne formy pomocy. Jedną z nich jest polska aplikacja Mindy, zawierająca darmowe nagrania na obniżenie napięcia. Dostępna jest tam specjalna kolekcja ,,Niepewne czasy”. Jest ona bardzo różnorodna, zawiera ćwiczenia oddechowe, wizualizacje z kojącą muzyką, porady i nagrania webinarów, medytacje, a nawet sesje terapii samodzielnej. Materiały są przygotowane przez ekspertów i mogą być teraz bardzo pomocne. Warto podzielić się nimi z innymi osobami, które także potrzebują wyciszenia. Część nagrań dostępna jest także w serwisie Youtube lub Spotify. Ten sposób radzenia sobie ze stresem może okazać się bardzo ciekawym i wartościowym przeżyciem.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.