w , ,

Jak poradzić sobie ze stresem i lękiem? Odkryj ciekawy sposób

Jak poradzić sobie ze stresem i lękiem? Odkryj ciekawy sposób

Codziennie musimy mierzyć się z wieloma stresującymi sytuacjami. Każdy z nas radzi sobie ze stresem w inny sposób. Obecnie doświadczamy nasilonych emocji, od lęku, po smutek, gniew i bezradność. Wszyscy są zaniepokojeni wydarzeniami rozgrywającymi się w Ukrainie. Jest jednak coś, co może nam choć odrobinę pomóc w tym trudnym czasie. Przedstawiamy kilka rozwiązań.

Zobacz także:  Martwa gwiazda w przestrzeni szokuje

Jak poradzić sobie ze stresem? Emocje podczas kryzysu

Szum informacyjny to zjawisko, z którym mamy do czynienia od dawna. Teraz jednak przybrało ono znacznie na sile. Chcemy być na bieżąco i wiedzieć, co się dzieje w Ukrainie. Czujemy obowiązek śledzenia newsów. Czasami jednak natłok informacji może przytłoczyć. To normalne, że towarzyszą nam skrajne emocje i choć mamy prawo je odczuwać i dawać im upust, to istnieją sposoby, by je złagodzić. Jednym z doświadczeń, które często nam dokucza jest lęk. Lęk to strach, ale wzbogacony o projekcje, które podsuwa nam nasza wyobraźnia. Nie dotyczy nas bezpośrednio, mimo to go odczuwamy. Przyczyną tego może być też dezinformacja, dlatego starajmy się weryfikować wiadomości.

Zobacz także:  Nie pozwól nikomu trzymać tego w lodówce!

Pomoc psychologiczna

Wiele osób zdaje sobie sprawę ze skali problemu, dlatego często mówi się o pomocy psychologicznej. Obecnie pomoc psychologiczną można uzyskać też w języku ukraińskim oraz rosyjskim. Darmowe wsparcie znajdziemy, m.in. w Fundacji Nagle Sami (800 108 108), Centrum Pomocy Psychologicznej (579 722 976) czy w Polskim Forum Migracyjnym (669 981 038). Lista tych kontaktów jest jednak znacznie dłuższa. Każdy z nas radzi sobie jak może, jednak pamiętajmy – prośba o pomoc to nic złego, a pomaganie sobie w tych czasach jest wyjątkowo ważne.

Zobacz także:  Przepis na najlepsze pierogi z kapustą i grzybami, jakie jadłeś

Inne formy pomocy

Znaleźć możemy różne formy pomocy. Jedną z nich jest polska aplikacja Mindy, zawierająca darmowe nagrania na obniżenie napięcia. Dostępna jest tam specjalna kolekcja ,,Niepewne czasy”. Jest ona bardzo różnorodna, zawiera ćwiczenia oddechowe, wizualizacje z kojącą muzyką, porady i nagrania webinarów, medytacje, a nawet sesje terapii samodzielnej. Materiały są przygotowane przez ekspertów i mogą być teraz bardzo pomocne. Warto podzielić się nimi z innymi osobami, które także potrzebują wyciszenia. Część nagrań dostępna jest także w serwisie Youtube lub Spotify. Ten sposób radzenia sobie ze stresem może okazać się bardzo ciekawym i wartościowym przeżyciem.

Zobacz także:  15 zdrowotnych właściwości kaszy jaglanej

Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite

Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite

Nie pij tego! Lekarze ostrzegają przed płynem Lugola

Nie pij tego! Lekarze ostrzegają przed płynem Lugola