w ,

Jak pozbyć się czkawki?

czkawka

Jak pozbyć się czkawki? Czkawka jest prawdopodobnie odruchem ewolucyjnym, powstałym po to, aby uchronić człowieka przed przypadkowym zachłyśnięciem. Jest to mimowolne, rytmiczne kurczenie się mięśni przepony, połączone z nagłym zamknięciem się głośni (stąd charakterystyczny dźwięk czkawki).

Najczęściej czkawka pojawia się u noworodków i małych niemowląt, z wiekiem ta dolegliwość występuje coraz rzadziej i trwa krócej.

Niemniej jednak może być kłopotliwa i deprymująca. Jak najlepiej pozbyć się czkawki? Zwykle warto ją po prostu przeczekać. Nadmierne podrażnienie nerwów błędnego i przeponowego mija zazwyczaj po kilku minutach i przepona przestaje kurczyć się w gwałtowny sposób, a czkawka ustępuje. Co jednak zrobić, by zakończyć czkawkę szybciej?

Można wypróbować następujące sposoby:

  • skupić się na czymś bardzo zajmującym: obejrzeć film, przeczytać artykuł lub książkę
  • dać się wystraszyć – nagłe wstrzymanie oddechu podnosi stężenie CO2 w organizmie
  • zjeść łyżeczkę cukru lub masła roślinnego – skupienie się na jedzeniu może uspokoić czkawkę
  • wypić coś małymi łykami – rytmiczne połykanie małych ilości płynu uspokaja oddech i pracę przepony
  • Wstrzymać oddech na kilka sekund – jedyny sposób na czkawkę, który został potwierdzony naukowo. Jest związany z podniesieniem stężenia dwutlenku węgla we krwi, co rozluźnia przeponę.
  • Wykonanie 2 – 3 oddechów do papierowej torebki – podobny efekt – podwyższenie stężenia CO2 i rozluźnienie przepony
  • „przytulenie” kolan do klatki piersiowej – także powoduje rozluźnienie przepony. Wystarczy usiąść wygodnie i podciągnąć kolana pod brodę, obejmując je jednocześnie ramionami.
  • pochylić się do przodu – spowoduje to ucisk na przeponę i zmianę sposobu jej kurczenia

Czkawka, oprócz zwyczajnej, okresowo zdarzającej się dolegliwości, może być także sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego, sygnałem poważniejszej choroby. Nie należy lekceważyć czkawki trwającej po kilka dni, a także takiej, którą trudno jest zatrzymać.

Jej przyczyną, na szczęście rzadko, może być choroba jelit, przełyku, pęcherzyka żółciowego, stany zapalne w obrębie jamy brzusznej, guz lub udar mózgu, a także ciąża.

Niekiedy zdarza się, że czkawka jest wynikiem jakiegoś urazu wewnętrznego. Jeśli czkawka utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.