w

Jakie witaminy i minerały pomagają w utrzymaniu zdrowych paznokci?

Jakie witaminy i minerały pomagają w utrzymaniu zdrowych paznokci?

Paznokcie pełnią przede wszystkim funkcję ochronną dla opuszków palców, ale nie tylko. Dodatkowo stanowią wizytówkę estetyczną i są swego rodzaju naturalną ozdobą. Stan płytki paznokcia zależy od wielu różnych czynników, a jednym z nich jest podaż odpowiednich ilości witamin. Wygląd naszych paznokci w pewnym stopniu odzwierciedla stan naszego zdrowia. Słabe paznokcie, łamiące się mogą np. wskazywać na niedobór niektórych składników odżywczych1. Jakie witaminy w szczególności należy dostarczać organizmowi, aby poprawić kondycję paznokci? Sprawdź!

Budowa paznokci – najważniejsze informacje

Główny składnik paznokcia to keratyna – białko bogate w siarkę, wapń, fosfor i arsen. Paznokcie składają się z trzech podstawowych części takich jak płytka paznokciowa, korzeń i brzeg wolny paznokcia1. Są zbudowane z wielu struktur, spoczywają na łożysku, do którego są ściśle przytwierdzone2.

Grubość i kształt paznokci to indywidualne cechy każdego człowieka. W prawidłowych warunkach paznokcie rąk odrastają ok. 5 miesięcy2.

Witaminy na paznokcie – które witaminy stosować na wzmocnienie paznokci?

Witaminy wpływają na kondycję całego organizmu, a przy okazji są niezbędne do prawidłowego wzrostu paznokci. Jedną z ważniejszych jest witamina C, która bierze udział w procesie syntezy kolagenu oraz zwalcza wolne rodniki, chroniąc przed ich szkodliwym wpływem. Istotne są też witaminy z grupy B, szczególnie witamina B12. Wspomaga prawidłowy wzrost paznokci oraz zapewnia im prawidłowy kolor1. Wśród podstawowych witamin mających wpływ na paznokcie jest też witamina A. Odpowiada ona za wzmocnienie płytki paznokciowej i poprawę jej kondycji3.

Są to witaminy mające największy wpływ na stan paznokci, nie oznacza to jednak, że pozostałe się nie liczą. Aby paznokcie były mocne, ładne i szybko rosły, organizmowi trzeba dostarczać też innych witamin, m.in. witaminy E czy D.

Dieta na piękny wygląd paznokci. Kiedy sięgnąć po tabletki na paznokcie?

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, a także na kondycję włosów i paznokci. Źródłem witamin w diecie człowieka jest przede wszystkim żywność naturalnie zawierająca witaminy (np. warzywa i owoce) oraz produkty spożywcze wzbogacane w witaminy (np. produkty mleczne w witaminę D). W uzasadnionych przypadkach, np. w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, stosuje się suplementację. Suplementy diety z witaminami można kupić w aptece bez recepty4.

Aby mieć piękne, mocne i zdrowe paznokcie, w codziennej diecie, oprócz witamin, powinny też znaleźć się składniki mineralne. Do najważniejszych należą zwłaszcza żelazo, magnez, cynk, miedź, wapń i jod. Składniki mineralne i witaminy wykazują działanie wzmacniające na paznokcie, pomagają je odżywiać i stymulują ich prawidłowy wzrost1.

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie – co może pogarszać wygląd paznokci?

Jeśli obserwujemy krwawienia podskórne podpaznokciowe imitujące zmiany barwnikowe, odpowiedzialne za ich powstanie mogą być braki witaminy C. Nierówności pod paznokciami mogą z kolei powodować niedobory witamin z grupy B takich jak tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (witamina B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6), biotyna (witaminy H) oraz kwas foliowy. Narastająca łamliwość może być efektem niedoborów żelaza lub magnezu. Na niedobór jodu może z kolei wskazywać nadmierna kruchość paznokci i jej zmatowienie1.

Samemu może być jednak trudno wskazać czynnik sprawczy powodujący niepożądane zmiany w obrębie paznokci. Jeśli więc paznokcie stają się kruche i łamliwe, występują ich zniekształcenia, a dodatkowo obserwujemy wypadanie włosów i pogorszenie jakości skóry, warto rozważyć wizytę u lekarza i wykonanie badań pozwalających oznaczyć poziom wybranych witamin w organizmie.

Opracowano na zlecenie partnera Falvit

Bibliografia:

  1. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2016 / vol. 5, 27-33.
  2. Przygoda B., Budowa i choroby paznokci: grzybica paznokci, wrastający paznokieć, zanokcica, liszaj płaski, łuszczyca paznokci, inne Przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73209,choroby-paznokci (dostęp: 2023.04.03.)).
  3. Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2018 / vol. 7.
  4. Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62899,witaminy (dostęp: 2023.04.03.)).
Zobacz także:  Pianka oczyszczająca dla skóry problematycznej tej koreańskiej marki to hit!

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.