w ,

Korzyści zdrowotne porzucenia kofeiny

kawa

Korzyści zdrowotne porzucenia kofeiny: Jeśli nawet nie odważysz się wypowiedzieć słowa „bezkofeinowy”, nie jesteś sam. Ludzie na całym świecie piją obecnie więcej kawy niż kiedykolwiek wcześniej. I to nie uwzględnia nawet wszystkich innych sposobów na spożywanie kofeiny – od matcha latte po przemysł napojów energetycznych o wartości ponad 25 miliardów dolarów.

Nie panikuj. Nie powiemy, że musisz rzucić kofeinę.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sprawdzonych korzyści zdrowotnych związanych z piciem kawy, od szybszego metabolizmu do znacznie niższego ryzyka choroby Alzheimera.

Ale jakie są korzyści z rezygnacji z kofeiny i kto powinien unikać kofeiny?

Mniej lęku

Czy ostatnio czujesz się coraz bardziej niespokojny? Winą może być za dużo kofeiny.

Kofeina zapewnia nam przypływ energii, do czego większość z nas jej używa. Jednak ta energia stymuluje również nasze hormony „walki lub ucieczki”. Może to powodować wzrost lęku, nerwowości, kołatania serca, a nawet ataków paniki.

Ci z nas, którzy już są podatni na stres i niepokój, mogą stwierdzić, że kofeina znacznie pogarsza ich objawy. Dodatkowo, wyższe spożycie kofeiny zostało powiązane z zaufanym źródłem ze zwiększonym ryzykiem depresji u młodzieży.

Lepszy sen

Twój nawyk spożywania kofeiny może wpływać na sen. Badania pokazują, że codzienne spożywanie kawy może zmienić cykl snu, powodując niespokojny sen i senność w ciągu dnia. Może to być szczególnie mocno wpływające, jeśli spożywasz kofeinę krócej niż sześć godzin przed pójściem spać.

Zobacz także: Czy jajka są zdrowe? Poznaj prawdę!

Zdrowsze (i bielsze!) Zęby

Nie da się podważyć tego faktu: kawa i herbata mogą zabrudzić zęby. Wynika to z wysokiego poziomu garbników w tych napojach, które powodują gromadzenie się i odbarwienie szkliwa zębów. Spożywanie w dużej ilości napojów kofeinowych, takich jak kawa i napoje gazowane, może prowadzić do zużycia i rozkładu szkliwa.

lesly-juarez-1AhGNGKuhR0-unsplash-min

Wolniejsze starzenie się

Jeśli martwisz się starzeniem, możesz odnieść korzyść z porzucenia spożywania kofeiny. Kofeina zakłóca tworzenie kolagenu, zmniejszając syntezę kolagenu w ludzkiej skórze.

Ponieważ kolagen ma bezpośredni wpływ na skórę, ciało i paznokcie. Poranne pomijanie porannej filiżanki kawy może oznaczać mniej zmarszczek.

Jak sprawić, aby spożywanie kawy było zdrowe?

Jeżeli uwielbiasz pić kawę i chcesz sprawić, aby jej spożywanie przynosiło Ci więcej korzyści zdrowotnych to dostosuj się do naszych propozycji.

  • Unikaj kawy po 14:00
  • Nie ładuj do niej tony cukru, postaraj się dodawać go jak najmniej i tak spożywasz go dużo w innych potrawach
  • Wybierz dobrą kawę, najlepiej organiczną
  • Nie wypijaj dziennie więcej niż 3 filiżanki kawy
  • Dodaj trochę cynamonu do swojej kawy

Czytaj także: Jak przygotować się na koronawirusa?

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.