w

Zaburzenia somatyzacyjne – jak ciało wyraża emocje

Zaburzenia somatyzacyjne - jak ciało wyraża emocje

Ludzkie ciało i umysł nadal potrafią fascynować i wprawiać w ogromne zdumienie. Nic więc dziwnego, że naukowcy ciągle zajmują się kolejnymi aspektami ludzkiego ciała i psychiki i bardzo często dochodzą do naprawdę niesamowitych wniosków. Jedną z większych zagadek ludzkiego ciała i umysłu nadal stanowią zaburzenia somatyzacyjne. Co warto wiedzieć na ich temat? Przeczytaj!

Ból nie należy do przyjemnych. To oznaka, że w organizmie dzieje się coś złego. Co jeśli jednak badania lekarskie nie wskazują na żadne źródło bólu i zgodnie z nauką nic nie powinno boleć? Wtedy łatwo kogoś oskarżyć o hipochondrię i symulanctwo. Jednak jeśli taka osoba taka naprawdę cierpi i odczuwa najprawdziwszy ból – w tym przypadku może być gnębiona przez zaburzenia somatyzacyjne. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym są zaburzenia somatyzacyjne?

Zaburzenia somatyzacyjne potrafią bardzo mocno utrudnić życie i obniżyć jego komfort. To ciągle też ogromna zagadka dla wszelkich specjalistów, bo dają bardzo niejednorodne objawy. Pojawiają się najczęściej przed trzydziestym rokiem życia. To nic innego, jak przeniesienie objawów psychicznych i emocjonalnych na fizyczne.

Twoje ciało cierpi, bo Twój umysł cierpi i żeby choć trochę się przed tym cierpieniem obronić, przerzuca ból na ciało. To swoisty mechanizm obronny, który pozwala umysłowi skupić się na czymś innym niż prawdziwa istota problemu.

Zaburzenia somatyzacyjne są bardzo trudne w zdiagnozowaniu. Ból fizyczny może pojawiać się nagle, dotyczyć różnych części ciała i mieć różne natężenie. Może też być to ból chroniczny, który towarzyszy człowiekowi ciągle, ale z różnym natężeniem.

Pierwszą myślą w takim przypadku może być udanie się do lekarza rodzinnego po plik skierowań na badania. Jednak żadna diagnoza nie jest w stanie wykryć konkretnej choroby, nawet jeśli objawy by na nią wskazywały. To może budzić dużą frustrację osób dotkniętych zaburzeniami somatyzacyjnymi, które nie zdają sobie sprawy z tego, że przyczyną problemu jest ich umysł, a nie ciało.

Społeczeństwo może też zacząć uważać takie osoby za symulantów czy hipochondryków, co jest bardzo krzywdzącym przekonaniem i może powodować jeszcze większą frustrację z powodu niezrozumienia, co jeszcze bardziej może potęgować ból.

Dlatego jeśli badania fizyczne niczego nie wykazują, warto udać się do specjalisty od zdrowia psychicznego. Możesz zacząć od wizyty u psychologa. To specjalista, który ma wszystkie narzędzia, by Cię zdiagnozować i pomóc Ci zrozumieć to, co się z Tobą dzieje. Może też zasugerować Ci wizytę u lekarza psychiatry. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.

Zaburzenia somatyzacyjne – przyczyny

Somatyzacja, czyli przeniesienie objawów psychicznych na objawy fizyczne, to swoisty mechanizm obronny Twojego organizmu. Umysł odczuwa zbyt wieli ból i napięcie, więc chcąc się od nich uwolnić, przerzuca objawy na sferę fizyczną.

Każdy człowiek ma swoją własną odporność psychiczną. Niektórzy są bardziej inni mniej wrażliwi, ale każdy ma swoje granice, których przekroczenie może mieć bardzo negatywne skutki dla organizmu. Zaburzenia somatyzacyjne mogą się pojawić pod wpływem przeżytej traumy, silnego, chronicznego stresu lub pod wpływem ciężkich doświadczeń i urazów, również tych zdobytych na wcześniejszych etapach życia.

Może to być też coś, co przekazywane jest genetycznie – dziecko rodziców, którzy cierpieli na zaburzenia somatyzacyjne ma statystycznie większą szansę na tą samą dolegliwość w przyszłości.

Zaburzenia somatyzacyjne najczęściej pojawiają się relatywnie wcześnie – jeszcze przed trzydziestym rokiem życia i mogą trwać wiele lat, jeśli nie zostaną prawidłowo zdiagnozowane i nie zostaną podjęte odpowiednie próby leczenia.

Zaburzenia somatyzacyjne – leczenie

Samo leczenie zaburzeń somatyzacyjnych, choć jest niezwykle trudne, jest też niezbędne, jeśli chcesz znów cieszyć się życiem wolnym od bólu. Żeby zdiagnozować zaburzenia somatyzacyjne, trzeba zacząć od wykluczenia wszystkich innych możliwych przyczyn bólu. Będzie to zatem wymagać szeregu badań i wielu wizyt u lekarzy-specjalistów.

Jeśli uda się potwierdzić zaburzenia somatyzacyjne, czeka Cię mnóstwo pracy nad tym, by rozwiązać dręczące Cię problemy psychiczne. Konieczna może okazać się pełna współpraca z lekarzem psychiatrą. Wdrożona może zostać farmakoterapia, która pomoże radzić sobie z problemami. Najważniejszą rolę jednak w leczeniu zaburzeń somatyzacyjnych odgrywa psychoterapia, która pozwala na dotarcie do źródła bólu i zlikwidowanie go.

Przyznanie przed samym sobą i innymi, że ma się problemy psychiczne nadal jest bardzo trudnym zadaniem dla wielu osób. Jednak pamiętaj, że psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta chcą Ci po prostu pomóc uporać się z tym, co Cię dręczy – nikt nie będzie się z Ciebie wyśmiewał czy negatywnie Cię oceniał. A zrozumienie, że ma się problem jest bardzo ważnym zadaniem w procesie leczenia. Dlatego pełna współpraca ze specjalistami jest tutaj niezwykle istotnym elementem całego procesu zdrowienia.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.