w ,

Co możesz zrobić, jeśli masz problemy ze snem?

problemy ze spaniem

Trudności ze snem występują wtedy, gdy trudno Ci zasnąć lub budzisz się kilka razy w ciągu nocy. Problemy ze snem mogą wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Brak snu może również powodować częste bóle głowy lub problemy z koncentracją.

Problemy ze snem dotyczą wielu osób

Większość ludzi ma problemy ze snem w pewnym momencie swojego życia. Niektóre osoby mogą poczuć się odświeżone już po sześciu lub siedmiu godzinach snu. Jednak większość dorosłych potrzebuje około ośmiu godzin snu każdej nocy, aby czuć się wypoczętym. Oznaki trudności ze snem mogą obejmować niezdolność do skupienia się w ciągu dnia, częste bóle głowy, drażliwość, zmęczenie w ciągu dnia, zbyt wczesne budzenie się, budzenie się przez całą noc lub zasypianie przez kilka godzin.Możesz również doświadczyć niskiej energii w ciągu dnia lub zauważalnie cienie pod oczami.

Zaburzenie snu jest stanem, który często wpływa na zdolność do zapewnienia odpowiedniej jakości snu. Chociaż czasami zdarzają się problemy ze snem, zdarzają się też regularne problemy z zasypianiem w nocy, budzenie się z wyczerpaniem lub senność w ciągu dnia.

Brak snu oznacza frustrację

Często problemy ze snem mogą być frustrującym i osłabiającym doświadczeniem. W nocy źle śpisz, co sprawia, że ​​rano czujesz się zmęczony, a energia, którą masz, szybko wyczerpuje się w ciągu dnia. Ale bez względu na to, jak zmęczony jesteś w nocy, nadal masz problemy ze snem. Tak więc cykl zaczyna się od nowa, poważnie odbijając się na twoim nastroju, energii, wydajności i zdolności do radzenia sobie ze stresem.

Ignorowanie problemów ze snem i zaburzeń może zaszkodzić zdrowiu fizycznemu i prowadzić do przyrostu masy ciała, wypadków samochodowych, pogorszenia wydajności pracy, problemów z pamięcią i napiętych relacji. Jeśli chcesz czuć się jak najlepiej, zachować zdrowie i osiągać maksimum swoich możliwości, jakość snu jest koniecznością, a nie luksusem.

problemy ze snem

Jak spać lepiej?

Nawet jeśli zmagasz się z problemami ze snem tak długo, że wydaje się to normalne, nadal możesz nauczyć się lepiej spać. Możesz zacząć od śledzenia objawów i wzorców snu, a następnie wprowadzania zdrowych zmian w nawykach dnia i rutyny przed snem. Jeśli samopomoc nie pomoże, możesz zwrócić się do specjalistów ds. Snu, którzy są przeszkoleni w zakresie medycyny snu. Razem możesz zidentyfikować przyczyny problemu ze snem i znaleźć sposoby na poprawę snu i jakości życia.

Oznaki i objawy zaburzenia snu

Wszyscy doświadczają sporadycznych problemów ze snem, więc jak możesz stwierdzić, czy twoja trudność jest tylko niewielką, mijającą irytacją, czy oznaką poważniejszego zaburzenia snu lub podstawowej choroby? Zacznij od zbadania objawów, szukając szczególnie oznak dziennego braku snu. Oto rodzaje typowych zaburzeń snu:

Bezsenność

Bezsenność, niemożność zaśnięcia lub spania w nocy, może być spowodowana stresem, opóźnieniem, stanem zdrowia, przyjmowanymi lekami, a nawet ilością wypijanej kawy. Bezsenność może być również spowodowana innymi zaburzeniami snu lub zaburzeniami nastroju, takimi jak lęk i depresja.

Bez względu na przyczynę bezsenności, poprawa higieny snu, zmiana codziennych nawyków i nauka relaksu pomoże wyleczyć większość przypadków bezsenności bez polegania na specjalistach od snu lub sięgania po pigułki na receptę lub bez recepty.

Bezdech senny

Bezdech senny jest częstym (i uleczalnym) zaburzeniem snu, w którym oddech chwilowo zatrzymuje się podczas snu, budząc cię często. Jeśli masz bezdech senny, możesz nie pamiętać tych przebudzeń, ale najprawdopodobniej poczujesz się wyczerpany w ciągu dnia, poirytowany i przygnębiony lub zmniejszysz swoją produktywność. Bezdech senny jest poważnym i potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem snu, więc natychmiast udaj się do lekarza i dowiedz się, jak sobie pomóc.

Zespół niespokojnych nóg (RLS)

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to zaburzenie snu, które powoduje niemal nieodpartą chęć poruszania nogami (lub rękami) w nocy. Chęć ruchu pojawia się, gdy odpoczywasz lub leżysz i zwykle jest spowodowana dyskomfortem, mrowieniem, bólem lub pełzaniem. Istnieje jednak wiele sposobów na radzenie sobie z objawami i ich łagodzenie, w tym środki samopomocy, z których można korzystać w domu.

Czytaj także: 20 najzdrowszych potraw na świecie

Narkolepsja

Narkolepsja jest zaburzeniem snu, które obejmuje nadmierną, niekontrolowaną senność w ciągu dnia. Jest to spowodowane dysfunkcją mechanizmu mózgowego, który kontroluje sen i budzenie. Jeśli cierpisz na narkolepsję, możesz mieć „ataki snu” podczas rozmowy, pracy, a nawet prowadzenia pojazdu. Chociaż nie ma jeszcze lekarstwa to na problemy ze snem może pomóc użycie terapii w kontrolowaniu objawów i umożliwieniu cieszenia się wieloma normalnymi czynnościami.

problemy ze snem

Załóż dziennik snu

Pamiętnik snu może wskazać nawyki dnia i nocy, które mogą przyczynić się do poprawy, jeśli masz problemy ze snem. Prowadzenie rejestru wzorców i problemów ze snem okaże się również pomocne, jeśli w końcu będziesz musiał udać się do lekarza. Twój dziennik snu powinien zawierać:

  • której godzinie poszedłeś do łóżka i obudziłeś się
  • całkowite godziny snu i postrzegana jakość snu
  • zapis czasu spędzonego na jawie i tego, co zrobiłeś (na przykład „wstałem, wypiłem szklankę mleka i medytowałem”)
  • rodzaje i ilość jedzenia, płynów, kofeiny lub alkoholu spożywanych przed snem oraz czasy spożywania
  • twoje uczucia i nastroje przed snem (szczęście, smutek, stres, niepokój)
  • wszelkie przyjmowane leki lub leki, w tym dawkę i czas spożycia

Szczegóły mogą być ważne, ujawniając, w jaki sposób pewne zachowania mogą rujnować szansę na dobry sen. Na przykład po trzymaniu pamiętnika przez tydzień możesz zauważyć, że wieczorem, gdy masz więcej niż jeden kieliszek wina, budzisz się w nocy.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.