w ,

Jak jedzenie w nocy wpływa na Twój organizm?

lodówka

Często słyszy się, że jedzenie po godzinie 20 lub 22 w nocy nie jest odpowiednie, ponieważ sprzyja gromadzeniu się tłuszczów podczas nocnego odpoczynku i tym samym przybieraniu na wadze. Dlatego zawsze uważano, że zbyt późne zjedzenie ostatniego posiłku w ciągu dnia nie jest dobre dla zdrowia.

Jednak świat żywności otoczony jest mitami i może to być jeszcze jeden. Dlatego przeanalizujemy tę hipotezę, aby odpowiedzieć na pytanie: czy źle jest jeść późno w nocy?

Co można jeść wieczorem?

Obecny styl życia większości ludzi w połączeniu z długimi godzinami pracy warunkują wiele osób do spożywania ostatnich posiłków po 10 wieczorem. Jeśli tak jest w twoim przypadku, wiedza na temat negatywnych skutków jedzenia w nocy może pomóc ci poprawić nawyki i poczuć się lepiej.

sałatka

Wszyscy ludzie mają różne zapotrzebowanie kaloryczne. Na przykład osoba pracująca w biurze nie potrzebuje tylu kalorii co osoba, która robi papierkową robotę przez cały dzień w biurze. Biorąc to pod uwagę, na wieczór najlepiej jeść dania bogate w warzywa i białka, unikając węglowodanów i owoców. Idealny potraw może obejmować na przykład małą sałatkę z brokułów, sałaty lub marchwi; z rybą, kurczakiem, indykiem lub gotowanym jajkiem (118 kalorii) lub zupę jarzynową (90 kalorii) czy bulion warzywny (200 kalorii).

Czytaj także: Co jeść, aby mieć zdrową skórę?

Kiedy śpimy, hormony przyjemności i nastroju są regulowane. Podczas snu uwalniana jest leptyna, substancja, która odstrasza głód i wywołuje uczucie sytości. Niektóre pokarmy pomagają ci spać spokojnie. Miód, orzechy włoskie i sałata to pokarmy bogate w tryptofan, aminokwas, który pomaga w produkcji substancji regulujących i zapewniających jakość snu. Produkty mleczne, takie jak mleko i jogurt, mają w swoim składzie wapń, który jest optymalnym składnikiem odżywczym dla lepszego snu. Niedobór tego minerału może nawet utrudnić nadejście snu.

Kolacja – najważniejszy posiłek dnia?

Jedzenie w nocy sprzyja gromadzeniu się tłuszczów podczas odpoczynku, więc jeśli zamierzasz spożywać jedzenie po 20, zaleca się unikać owoców, ponieważ wytwarzają one proces fermentacji węglowodanów. Zaleca się także, aby unikać produktów wysokowęglowodanowych, takich jak ryż, makaron, ziemniaki, kukurydza, groszek, fasola, chleb, słodycze lub śmieciowe jedzenie, ponieważ mają one wyższe obciążenie energetyczne (kalorie), którego organizm nie potrzebuje w tym momencie, gdyż przygotowuje się do odpoczynku i gromadzi się w ciele w postaci tłuszczu. To ostatnie oczywiście nie dotyczy osób pracujących w nocy, ponieważ ich potrzeby kaloryczne są różne.

Dla wielu ludzi, głównie tych, którzy spędzają cały dzień poza domem, pracując lub studiując, kolacja stała się głównym i najbardziej znaczącym posiłkiem w ciągu dnia. Jednak  ostatnio pojawiły się opinie ekspertów na temat tego, w jaki sposób posiłki w nocy, zwłaszcza te obfite i przygotowywane przed snem, mogą zmieniać ciało i procesy trawienne.

Spożywanie jedzenia późno w nocy ma znaczący wpływ na ciśnienie krwi u danej osoby. Przybranie na wadze wymaga dodatniej równowagi kalorycznej przez kilka dni życia, to znaczy, że musimy spożywać więcej kalorii niż spalamy.

Czy jedzenie późno na pewno szkodzi?

Z drugiej strony, chociaż ciało zwalnia w nocy, harmonogram ostatniego posiłku w ciągu dnia nie determinuje wzrostu masy ciała, a raczej równowagę kaloryczną i skład odżywczy. Poza tym jedzenie późno w nocy nie zawsze oznacza zły sen, ponieważ można zjeść kolację o 23:00 dziennie i po prostu iść spać około 3 rano następnego dnia. Lub dobrać ilość, która jest rozsądna i odpowiednią jakość jedzenia, dlatego trawienie nie utrudnia snu.

Jedzenie późno w nocy nie jest przyczyną przybierania na wadze, nie powoduje otyłości ani nie szkodzi zdrowiu. Oczywiście, jeśli w ciągu dnia, w tym w pożywieniu spożywanym późnym wieczorem, nasza dieta opiera się na tłuszczach, cukrach i węglowodanach, wówczas kalorie prawdopodobnie przekroczą wydatek kaloryczny, a ostatecznie nie tylko przytyjemy, ale też zaszkodzimy zdrowiu z powodu złej jakości żywności. Podsumowując, jeśli zadbamy o skład odżywczy tego, co jemy, porcje, czas, w którym jemy, nie ma to decydującego wpływu na przyrost masy ciała.

Czytaj także: Dlaczego warto rozpoczynać dzień od imbiru?

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.