w ,

Jak schudnąć szybko i w prosty sposób? 15 skutecznych porad

jak schudnąć szybko

Lato zbliża się wielkimi krokami i mimo obecnej sytuacji związaniej z pandemią, wciąż można mieć nadzieję, że zdążymy spędzić choć trochę czasu na plaży. Zima – jak to zima – zapewne każdemu z nas zafundowała kilka zbędnych kilogramów, których chcielibyśmy pozbyć się nim przyjdzie nam zaprezentować naszą sylwetkę w blasku słońca. A że maj już za pasem, jak co roku, rodzi się pytanie: jak schudnąć szybko i w prosty sposób?

1. Obliczmy zapotrzebowanie kaloryczne

Niestety matematyka jest niezbędna, aby przeprowadzić sprawny proces redukcji tkanki tłuszczowej. Na początku wyliczamy swoje podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR), korzystając z metody Mifflin-St Jeor, którą znajdziemy poniżej. Jest dopasowana do współczesnego człowieka i stylu życia, jaki obecnie wiedziemy, a co z tego wynika – bardzo dokładna.

  • wzór dla mężczyzn: (9,99 x masa ciała w kilogramach) + (6,25 x wzrost w centymetrach) – (4,92 x wiek) + 5
  • wzór dla kobiet: (9,99 x masa ciała w kilogramach) + (6,25 x wzrost w centymetrach) – (4,92 x wiek) – 161

Następnym krokiem jest określenie całkowitej przemiany materii (CPM), którą uzyskuje się mnożąc otrzymany wcześniej wynik (BMR) razy współczynnik aktywności fizycznej, dobierany z zestawienia poniżej (nie oszukując!):

  • 1,2 – brak aktywności 
  • 1,3-1,4 – niska aktywność
  • 1,5-1,6 – średnia aktywność
  • 1,7-1,8 – wysoka aktywność
  • 1,9-2,2 – bardzo wysoka aktywność

W końcu, od otrzymanego rezultatu odejmujemy 200-300 kcal i voilà! Trzymając się tak obliczonej wartości nie sposób nie schudnąć, a jest ona zwykle na tyle duża, że jej utrzymanie w ciągu dnia nie sprawia większych problemów.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.