w , ,

Dlaczego warto jeść brokuły? 12 niesamowitych właściwości brokułów

Krojony brokuł.

Brokuły należą do rodziny roślin krzyżowych, występujących na wszystkich kontynentach. Ich główka składa się z ogromnej ilości różyczek, które wyrastają z masywnej łodygi, znajdującej się u nasady warzywa.

Właściwości brokułów czynią je bardzo cennymi dla naszego organizmu. Dodatkowo, ze względu na obszar występowania, są łatwo dostępne. Nie są również szczególnie drogie, dlatego każdy może pozwolić sobie na to, by na stałe zagościły w jego jadłospisie.

Dzięki delikatnemu, kremowemu smakowi brokułów, są one doskonałą bazą do tworzenia wielu potraw. Możemy przygotować z nich zarówno zupę krem, jak i warzywne kotleciki czy szybkie, domowe smoothie. Ilość przepisów zależy jedynie od naszej wyobraźni i zaangażowania.

Poniższe właściwości tych warzyw sprawiają, że wiemy, dlaczego powinniśmy po nie sięgać. Warto pamiętać także o tym, że brokuł znajduje się w rankingu najzdrowszych warzyw na świecie! To świadczy o jego zdrowotnym wpływie na nasze ciało i sprawia, że powinniśmy sięgać po niego jak najczęściej. Poznajmy bliżej jego wnętrze!

Brokuły i ser żółty na drewnianej desce.
unsplash.com

1. Działanie przeciwzapalne

Regularne spożywanie brokułów sprawi, że zyskamy silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu nie będziemy zmagać się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych czy niewielkimi stanami zapalnymi w pozostałych częściach ciała.

Zobacz także:  Naukowcy wynaleźli szczepionkę na astmę

Te właściwości brokułów są również cenne dla osób, mających skłonności do alergii. Wszystko dzięki temu, że w brokułach występuje substancja o nazwie kaempferol, która zapobiega występowaniu różnego rodzaju alergii czy nadwrażliwości na pewne substancje.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.