w

Polscy naukowcy odkryli gen powodujący ciężki przebieg COVID-19!

Polscy naukowcy odkryli gen powodujący ciężki przebieg COVID-19!

Pandemia COVID-19 nie zmierza ku końcowi. Pojawia się coraz więcej nowych wariantów, a objawy choroby są różne. Ważnym jest, aby poznać tego wroga jak najlepiej. Polskim naukowcom udało się odkryć gen, który powoduje ciężki przebieg COVID-19.

Polscy naukowcy odkryli gen powodujący ciężki przebieg COVID-19!
adphealth.org, Gen powodujący ciężki przebieg COVID-19
Zobacz także:  Wrzuć 5 groszy do doniczki i zobacz co się stanie

Gen powodujący ciężki przebieg COVID-19

Badacze, którym udało się określić gen wywołujący ciężki przebieg choroby są z Białegostoku. Szacuje się, że wariant genu, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci z powodu COVID-19 występuje u około 14% mieszkańców Polski. Stanowi to 4 miejsce na liście dodatkowych zagrożeń determinujących ciężkie przechodzenie choroby. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu testu, który mógłby informować ludzi, że muszą uważać na siebie ze wzmożoną ostrożnością. Zarówno przed zachorowaniem, jak i po, co wiąże się z większym nadzorem opieki medycznej.

Zobacz także:  Psy są o nas zazdrosne nawet gdy nie mają rywala przed oczami

Geny

Od początku wiadomo było, że wina przebiegu choroby zapisana jest w genach. Projekt analizy genów rozpoczął się już na początku pandemii. Pytaniem, które sobie postawiono było: na ile czynnik genetyczny może wpływać na to, że przebieg COVID-19 jest bardziej lub mniej łagodny. Badania prowadzone były pod egidą Uniwersytety Medycznego w Białymstoku. Wzięto pod uwagę dane pacjentów przebadanych w różnych ośrodkach Polski, Wrocławia, Śląska, Bytomia, Tychów, Poznania, Warszawy, Bydgoszczy i Kielc. Najważniejszym elementem, który badali naukowcy był stopień ciężkości choroby. Przeanalizowano wyniki 1400 pacjentów. Zbadano wszystkie 20 tysięcy genów pacjentów.

Zobacz także:  Top 10 zwierzęta które wyginęły - kiedyś świetnie radziły sobie na Ziemi

Wariant powiązany z chromosomem 3

Okazało się, że z pośród wariantów genetycznych, jeden z nich wyróżnia się na tle pozostałych. Chodzi o wariant powiązany z chromosomem 3. Ważną informacją, o której przypominają naukowcy jest fakt, że w różnych częściach świata, różne warianty mogą mieć znaczenie. Wobec tego zawsze należy robić badanie na terenie konkretnego kraju. Częstość występowania konkretnego wariantu nie jest taka sama w innych krajach. Na przykład na terenie Indii, jest to aż 27%, natomiast Azja Wschodnia to niewielka ilość pacjentów.

Zobacz także:  Ludzie w ten sposób stracili ogon

Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID

Wariant genetyczny związany z chromosomem 3 może ponaddwukrotnie zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Mimo tej wiedzy, zastrzega się, że inne czynniki również mają bardzo duży wpływ na stan zdrowia. Przede wszystkim wskazuje się wiek, jako element mający największe znaczenie. Następnie otyłość i nadwaga. Również przedstawiciele płci męskiej są w tym wypadku bardziej narażeni na niełagodne skutki choroby.

Zobacz także:  Magiczny sposób na piękne i zdrowe rośliny domowe. Sprawdź jak o nie dbać!

Napisane przez Natalia Lewandowska

Studentka dietetyki, pełna pasji do sportu i zdrowego odżywiania. Jej entuzjazm wobec aktywnego trybu życia sprawia, że regularnie angażuje się w różnorodne formy aktywności fizycznej. Jednak to jej fascynacja kuchnią z całego świata wyróżnia ją spośród innych. Nie tylko kocha gotować, ale także eksperymentuje z nowymi składnikami i technikami gotowania, by odkrywać różnorodność smaków i wartości odżywcze. Jej determinacja i chęć dzielenia się wiedzą czynią ją inspiracją dla innych, zachęcając do podejmowania zdrowszych wyborów żywieniowych i aktywnościowych.