w

Jak odnowić barierę hydrolipidową?

Jak odnowić barierę hydrolipidową?
Illustration of mature senior woman on beach coast. High quality photo

Uszkodzona bariera hydrolipidowa sprawia, że warstwa ochronna skóry jest mniejsza, co przekłada się na częste podrażnienia, ale też słabe nawilżenie. Dziś podpowiemy Wam, jak naprawić barierę hydrolipidową. Dowiecie się też jak zapobiegać ucieczce wody z naskórka.

Dlaczego bariera hydrolipidowa jest tak ważna? 

Bariera hydrolipidowa skóry pełni niezwykle ważną rolę, gdyż pomaga utrzymać jej prawidłowe nawilżenie, a także pH. Chroni też ją przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami czy promieniowaniem UV. Czynników, które mogą doprowadzić do zaburzenia jej funkcji ochronnych jest wiele. Najbardziej destrukcyjnie działa na nią agresywna pielęgnacja, czyli zbyt częste stosowanie peelingów czy też stosowanie kosmetyków z dużą zawartością retinoidów. Brak właściwego nawilżenia, a do tego zmienne warunki atmosferyczne również powodują jej uszkodzenie, podobnie zresztą jak silne promieniowanie UV. Objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej są bardzo harakterystyczne. Na początek pojawia się suchość skóry, a także uczucie ściągania. Po umyciu twarzy widoczne są też zaczerwienienia. Może pojawić się również nadmierna produkcja sebum, stan zapalny, a także niedoskonałości, choćby w formie trądziku. 

Jak odbudować warstwę hydrolipidową?

Warstwę lipidową można odbudować i wcale nie zajmuje to dużo czasu. Kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja zarówno poranna, jak i wieczorna. Poranna pielęgnacja skóry nie jest wcale czasochłonna. Na początek trzeba zastosować delikatną piankę do mycia z ekstraktem z papai, miodu czy kwasu hialuronowego. Należy również zastosować krem nawilżający, przy czym powinien posiadać filtr ochronny, który chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Dobrze sprawdzi się SPF 50. Jednocześnie po całym dniu w żadnym wypadku nie można zapominać o dokładnym zmywaniu makijażu. Do tego celu najlepiej użyć płyn micelarny, który łagodzi podrażnienia. Po usunięciu makijażu należy umyć skórę delikatnym środkiem o neutralnym pH. Dobrze jeżeli w składzie znajdą się ekstrakty z roślin, a także miód czy aloes, gdyż wykazują one silne działanie przeciwzapalne. Po umyciu skóry należy jeszcze zastosować krem nawilżający, który zapewni skórze warstwę ochronną i tu najlepiej sprawdzi się krem z dodatkiem kwasu hialuronowego. Tak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja wieczorna.     

Jak zapobiegać uszkodzeniom bariery hydrolipidowej?

Zamiast naprawiać, lepiej zapobiegać uszkodzeniom bariery hydrolipidowej. Przede wszystkim należy unikać silnych środków myjących. W żadnym wypadku do mycia skóry nie można stosować mydła. Trzeba też zrezygnować z używania szczoteczek do mycia twarzy, gdyż uszkadzają one jej delikatną strukturę. Nie należy często stosować peelingów. Można to robić maksymalnie raz w tygodniu, przy czym zamiast gruboziarnistych, lepiej wybrać enzymatyczne. Niewskazane jest także częste stosowanie kosmetyków z retinoidami, które mogą podrażniać skórę. Nie zapomnijcie jeszcze o właściwej diecie, która powinna być bogata nie tylko w warzywa, ale i w ryby. Nie może zabraknąć orzechów czy też nierafinowanych olejów roślinnych. A na koniec musimy jeszcze wspomnieć, że dobre działanie zapewnia suplementacja. Możecie zastosować kapsułki z olejem z wiesiołka, ale możecie także przygotować napar z suszonych nasion wiesiołka.                

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.