Fobie to zjawisko, które od lat fascynuje i zaskakuje. Strach przed pająkami, zamkniętymi przestrzeniami czy dźwiękami jedzenia stał się na tyle powszechny, że nikogo już nie dziwi. Jednak świat ludzkich lęków jest znacznie bardziej różnorodny i pełen zaskakujących przykładów, które dla większości z nas wydają się całkowicie abstrakcyjne.
Wyobraź sobie lęk przed konkretną liczbą albo paniczny strach przed możliwością pogrzebania żywcem – to tylko niektóre z fobii, które naprawdę istnieją. Choć brzmią nietypowo, dla osób, które ich doświadczają, są one niezwykle trudne i potrafią skutecznie utrudniać codzienne życie. Takie lęki nie tylko paraliżują w codziennych sytuacjach, ale również bywają niezrozumiane przez otoczenie.
Poznaj najbardziej niezwykłe i zaskakujące fobie, które pokazują, jak nieprzewidywalny potrafi być ludzki umysł!
Hafefobia – lęk przed dotykiem
Każdy z nas ma swoją sferę komfortu i nie lubi, kiedy ktoś inny ją narusza. Jednak osoby, cierpiące na hafefobie mają prawdziwy problem, ponieważ boją się dotyku. Nie chodzi o jakiś szczególnie intymny dotyk.
Takie osoby zmagają się ze strachem przed dotknięciem w geście przywitania czy przed dotknięciem rzeczy, która jest dla nich obca. Najdziwniejsze fobie, takie jak tak, to prawdziwy problem na co dzień! Wyobraź sobie, że musisz w takiej sytuacji pójść do pracy czy przywitać się z rodzicami znajomych…
Fobia, spowodowana jest najprawdopodobniej doświadczeniami z dzieciństwa i często wiąże się także z innymi zaburzeniami, jak np. fobia społeczna. Choć może wielu dziwić, to nie należy się z niej śmiać, ponieważ rodzi potężne problemy w życiu społecznym czy zawodowym.
Tetrafobia, oktofobia, triskaidekafobia – lęk przed liczbami
Tetrafobia, to lęk przed liczbą 3. Oktofobia, to lęk przed liczbą 8. Z kolei triskaidekafobia, to lęk przed liczbą 13. Choć trudno wyobrazić sobie strach przed, na pozór niegroźnymi, liczbami, to są osoby, które się z nim zmagają!
Najłatwiej chyba zrozumieć lęk przed liczbą 13. W końcu powszechnie jest ona uważa za pechową – piątek 13. to dzień, którego każdy się obawia a 13. dnia miesiąca najlepiej nic nie zaczynać. Co ciekawe, na najdziwniejsze fobie tego rodzaju cierpieli np. Napoleon Bonaparte czy Franklin Roosevelt.
Strach przed liczbą 13 jest tak głęboko zakorzeniony w naszej kulturze, że niektóre osoby wcale nie używają tej liczby np. przy oznaczaniu zawodników sportowych czy przy opisywaniu pokoi hotelowych.
Ablutofobia – lęk przed dbaniem o higienę, kąpielą
Wydaje Ci się, że każdy, kto nieprzyjemnie pachnie jest po prostu brudny? Otóż nie – okazuje się, że może być chory! Najdziwniejsze fobie dotyczą bowiem także najzwyklejszych, codziennych czynności!
Ablutofobia sprawia, że osoba, która się z nią zmaga, czuje paniczny lęk przed umyciem się, kąpielą czy generalnie zadbaniem o higienę własnego ciała. Choć większość osób utożsamią tę fobię głównie z mężczyznami, to jest zupełnie odwrotnie.
Najczęściej chorują na nią kobiety oraz dzieci. To ciekawe, bo te istoty wydają się być w naszym społeczeństwie uznawane za te najbardziej higieniczne. Okazuje się, że to mogą być tylko pozory…
Gynofobia – fobia, wynikająca z niepewności
Gynofobia polega na lęku przed kobietami. Najdziwniejsze fobie nie ograniczają się jednak jedynie do samych kobiet, ale także do przedmiotów, które się z nimi wiążą! Objawy lęku, takie jak przyspieszone bicie serca czy potliwość mogą wywoływać również kobiece przedmioty.
Szminka, biustonosz czy kosmetyczka mogą być powodem nie lada problemu u mężczyzny, który czuje paniczny strach przed jakimkolwiek kontaktem z płcią przeciwną.
Najczęściej fobia jest wynikiem bardzo niskiej samooceny mężczyzny i efektem jego strachu przed tym, że zostanie odrzucony przez atrakcyjną, zadbaną kobietę. Mężczyźni chorujący na tę fobię bardzo często całkowicie unikają kontaktów z kobietami!
Eosofobia – wampirzy lęk przed promieniami słońca
Osoby, które zmagają się z tą fobią nie są w stanie normalnie funkcjonować! Ich dni zupełnie nie przypominają dni zdrowych osób. Lęk przed promieniami słońca całkowicie zmienia rytm dnia oraz ich zegar biologiczny!
Najdziwniejsze fobie takie, jak ta, zmuszają do dostosowania całego swojego życia do własnych lęków! Lęk przed promieniami słonecznymi sprawia, że konieczne jest wykonywanie codziennych czynności nocą – wtedy można pracować, bawić się, śmiać, tańczyć i po prostu żyć.
Z kolei w ciągu dnia, osoby chore na eosofobię, po prostu śpią. Pomieszczenia, w których wówczas przebywają, są całkowicie zacienione tak, by promienie słońca nie budziły u nich lęku, strachu czy paniki.
Turofobia – paniczny lęk przed serem
Jesteście w stanie wyobrazić sobie życia bez pizzy, zapiekanek, ulubionych tostów czy po prostu kanapek z szynką, masłem, sałatą i serem? Otóż okazuje się, że niektóre osoby są zmuszone do tego, by tak żyć!
Najdziwniejsze fobie dotyczą nawet najsmaczniejszych rzeczy! Turofobia powoduje bowiem lęk przed serem. Być może trudno nam to zrozumieć, ale faktycznie można bać się tego pysznego, lekko słonego przysmaku…
Myśląc o tej fobii chciałoby się móc porozmawiać z jakąś osobą, która się z nią zmaga i zapytać, jak w praktyce wygląda życie z takim schorzeniem. Musi być naprawdę smutno!
Pediofobia – lęk przed lalkami
Lalki wydają Ci się być zabawne, dziewczęce i kojarzysz je z dzieciństwem? Niestety, nie każdy ma z nimi tak przyjemne skojarzenia! Dla niektórych są one powodem ogromnego lęku!
Bez względu na to, czy lalka jest wykonana z plastiku, czy też porcelany, może wiele osób przyprawić o szybsze bicie serca i atak paniki! Według psychologów jest to spowodowane dysonansem poznawczym, którego doznajemy, widząc lalkę.
Łączy ona w sobie cechy istoty żywej i martwej – wygląda, jak człowiek, ale nie oddycha, nie pije i nie płacze. Najdziwniejsze fobie są trudne do zdiagnozowania i jeszcze trudniejsze do leczenia. Czasem warto po prostu unikać lalek…
Wencelerfobia – strach przed bycie na miejscu za wcześnie
Osoby, które są bardzo punktualne, obawiają się tego, że za późno znajdą się na jakimś spotkaniu i że ktoś pomyśli, że nie traktują go wystarczająco poważnie. Okazuje się, że istnieje coś tak dziwnego, że aż trudno to pojąć – jest to bowiem lęk przed tym, że zbyt wcześnie zjawimy się na spotkaniu.
Dla większości osób nie byłoby to problemem. Po prostu zaczekałyby aż wybije godzina spotkania albo jak druga osoba czy grupa znajomych się na nim pojawi. Wencelerfobia sprawia, że takie zachowanie nie jest możliwe!
Lepiej bowiem jest się spóźnić niż być za wcześnie, wykazać się dużą nadgorliwością. Najdziwniejsze fobie często są przez nas niezrozumiane, ale warto pamiętać, że to po prostu schorzenia, z którymi trudno dyskutować.