w ,

Top 10 ciekawostki o kosmosie – o ilu z nich wiedziałeś

Słońce, wschodzące nad Ziemią.

Kosmos, to przestrzeń, która umownie zaczyna się 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Panuje w nim próżnia – oznacza to, że fale dźwiękowe, które zostałyby wyemitowane w kosmosie nie mają gdzie się rozchodzić. Trudno więc usłyszeć tam jakikolwiek dźwięk. Wymiana cieplna jest w tym miejscu praktycznie niemożliwa.

Wynika to z tego, że w próżni nie ma cząsteczek, które biorą udział w tym procesie. Ciekawostki o kosmosie dostarczają nam wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje kosmos.

Jednak, aby je poznać, warto wiedzieć, czym jest sam kosmos. W rzeczywistości jest on synonimem wszechświata, czyli wszystkim, co nas otacza i fizycznie istnieje – czasem, materią, energią i prawami fizyki. Jego wiek datuje się na ponad 13 miliardów lat.

Co ciekawe, wiek Ziemi datuje się na nieco ponad 4,5 miliarda lat. Do powstania kosmosu doszło w wyniku Wielkiego Wybuchu, który był procesem, nie przypominającym naszego wyobrażenia samego wybuchu. Był nagłym rozprzestrzenianiem się energii oraz materii. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o kosmosie!

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.