Wiele osób uważa, że Księżyc w pełni niekorzystnie wpływa na ich sen i wypoczynek. W wielu zakątkach świata obwinia się księżycowy blask o to, że utrudnia nam zasypiania i sprawia, że przez wiele godzin nie możemy ułożyć się do snu.
W Szwecji na przestrzeni lat przeprowadzano badanie, które miało dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy Księżyc fatycznie utrudnia nam regenerację. Odpowiedź jest jednoznaczna: każdy dzień pełni, to średnio 20 minut snu mniej!
Badanie wydaje się być przełomowe, ponieważ po raz pierwszy nie opierało się ankietach czy na badaniach laboratoryjnych, gdzie badani spaliby poza swoim miejscem zamieszkania. Możemy więc oczekiwać, że po raz pierwszy analizy są obiektywne i mają jednoznaczny wynik!

Polisomnografia – nauko o Księżycu i śnie
Polisomnografia to nauka, która sprawdza jak Księżyc w pełni oraz w innych fazach wpływa na nasz sen. To właśnie na niej oparto badanie, w którym wzięło udział aż 850 osób. Każda z nich spała we własnym domu, podłączona do specjalnego urządzenia.
Jego zadaniem było mierzenie aktywności elektrycznej mięśni oraz mózgu podczas snu. Polisomnograf rejestrował również rytm serca oraz ruchy gałek ocznych. Dzięki urządzeniu możliwe było zarejestrowanie, kiedy dokładnie badany zasnął i się obudził.
Rejestrowano także poszczególne fazy snu, co pozwoliło w późniejszym etapie ocenić jakość wypoczynku. Przede wszystkim skupiono się na tym, jak na jakość snu wpływają fazy Księżyca.

Wyniki badań
Wyniki badań pokazują, że Księżyc w pełni faktycznie wpływa na jakość naszego snu, ale na każdego z nas działa nieco inaczej. Analizy wykazały, że ogromne znaczenie w tym kontekście ma płeć.
Christian Benedict, neurolog z Uniwersytetu w Uppsali mówi, że jakość snu mężczyzn jest znacznie gorsza wtedy, gdy na niebie widoczny jest jaśniejszy blask. Między nowiem a pełnią mężczyźni śpią średnio 20 minut mniej, niż między pełnią a nowiem.
Znacznie częściej budzą się w środku nocy i mają problem z tym, by ponownie zasnąć. Przybywanie Księżyca sprawia również, że pogarsza się ogólna jakość snu, choć nie jest to mocno zauważalna różnica. Naukowcy szacują ją na około 3,4%.

Księżyc w pełni a sen kobiet
Naukowcy zauważają, że fazy Księżyca odmiennie wpływają na sen kobiet i mężczyzn. W przypadku płci pięknej Księżyc w pełni sprawia, że między nowiem a pełnią kobiety śpią o około 12 minut krócej, niż między pełnią a nowiem.
Przypomnijmy, że u mężczyzn jest to prawie drugie tyle! Naukowcy nie zauważyli również, by fazy Księżyca wywierały istotny wpływ na to, jaka jest jakość snu u kobiet.
Badacze podkreślają także, że stwierdzenie o tym, że w pełnię śpimy krócej nie jest do końca trafne. Okazuje się, że najgorsze są dni tuż przed tym, kiedy Księżyc osiągnie pełnię blasku.

Nie chodzi jedynie o blask Księżyca
Badacze mówią, że choć badanie jest obiektywne, to nie pokazuje nam, co tak naprawdę jest przyczyną jakości naszego snu w okolicach pełni Księżyca.
Eksperci podkreślają, że kluczowe znaczenie może mieć nie sam Księżyc w pełni, ale jego siła przyciągania czy zmiana w natężeniu pola magnetycznego Ziemi.
Czynników może być znacznie więcej, niż podejrzewamy, dlatego na dzień dzisiejszy – mimo wielu lat badań – naukowcy nie powiedzą nam, skąd wynikają zauważalne zmiany w rytmie snu w czasie pełni.

Dalsze badania
Autorzy analiz podkreślają, że jakość naszego snu w kontekście faz Księżyca wymaga dalszych badań. Wszystko po to, by móc zdiagnozować powód występujących problemów i zacząć przeciwdziałać jego wpływowi na nasz organizm.
Z pozoru błahy problem księżycowej bezsenności może wiązać się z dezorganizacją codziennego rytmu, problemem z zapanowaniem nad własnymi emocjami, stresem, a nawet negatywnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Nie należy tego w żaden sposób bagatelizować!
Naukowcy podkreślają, że Księżyc w pełni wpływa na nasz sen, ale bez względu na to, jaka jest tego przyczyna, już dzisiaj powinniśmy zacząć temu przeciwdziałać! Kluczowe w tym kontekście okazują się być aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie.