w , ,

Wrony są mądrzejsze niż sowy

Wrona mająca w dziobie piłeczkę.
unsplash.com

Co pamiętają wrony

W eksperymencie Taylor’a postanowiono sprawdzić, jak wiele zapamiętują wrony. W tym celu schwytano osiem wron, które żyły w wolnym środowisku. Następnie nauczono je, że za przyniesienie kawałka papieru odpowiedniej wielkości, automat wydaje im smakołyki.

Następnie dawano wronom większy papierek od tego, który mieścił się w automacie. Wrony samodzielnie dostosowywały jego wielkość do rozmiaru automatu. Każdy ptak był w stanie stworzyć kartę, która będzie pasowała do znanego mu otworu w automacie.

Zobacz także:  Najstarszy pies na świecie – rekordowe długowieczne psy

Taylor uważa, że eksperyment ukazał nie tylko zdolność odtwarzania narzędzi (w tym wypadku papierków) bez realnego punktu odniesienia. Całe przedsięwzięcie pokazało, że ptaki poza biologia posiadają też swego rodzaju kulturę nauki – odmienną od ludzkiej i niezbadaną.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.