Wiele osób zastanawia się, jak wyginęły dinozaury. Zdaniem naukowców, stało się to przede wszystkim przez asteroidę, która uderzyła w Ziemię około 66 milionów lat temu. Okazuje się jednak, że nie była to jedyna przyczyna tej katastrofy.
Ostatecznie dinozaury faktycznie wyginęły przez potężne uderzenie, ale problemy z ich liczebnością zaczęły się znacznie wcześniej. Już około 10 milionów lat przed uderzeniem asteroidy liczba dinozaurów, które zamieszkiwały Ziemię miała drastycznie spaść.
Zdaniem paleontologów stało się coś, co sprawiło, że rozwój i ewolucja dinozaurów została zahamowana. Znacznie wzrosło jednak tempo wymierania gatunków, a nowe właściwie już nie powstawały.

Dinozaury w okresie kredy
Aby sprawdzić, jak wyglądała populacja dinozaurów na przestrzeni lat zespół badaczy z różnych krajów postanowił bliżej przyjrzeć się takim gatunkom, jak tyranozaury, hadrozaury i ceratopsomy w okresie kredy, czyli od około 145 do 66 milionów lat temu.
Aby dowiedzieć się, jak wyginęły dinozaury, naukowcy musieli najpierw sprawdzić, w jaki sposób się rozwijały. Okazało się, że do około 76 milionów lat temu ich rozwój był bardzo intensywny – ewoluowały i sukcesywnie się rozmnażały.
Jednak 76 milionów lat temu stało się coś, co sprawiło, że zamiast się rozwijać dinozaury zaczęły powoli wymierać. Ewolucja znacznie spowolniła, nowe gatunki pojawiały się o wiele rzadziej. To odkrycie zszokowało badaczy.

Gatunki zaczęły wymierać
W kontekście tego, jak wyginęły dinozaury, ma znaczenie wiele milionów lat przed tym, gdy w Ziemię uderzyła potężna asteroida. Najpierw zaczęły wymierać te dinozaury, które żywiły się roślinami. Ta zmiana miała ogromne znaczenie dla całego ekosystemu!
W wyniku zmniejszenia się populacji roślinożernych dinozaurów cały system stał się niestabilny, chwiejny i narażony na działanie czynników zewnętrznych.
W związku ze swoimi odkryciami, badacze postanowili poszukać powodu, dla którego doszło do omawianych zmian. Dinozaury powoli przestawały być dominującymi istotami na Ziemi – stopniowo wymierały aż do czasu uderzenie asteroidy!

Jak wyginęły dinozaury – przyczyny
Okazuje się, że w sprawie tego, jak wyginęły dinozaury, ogromne znaczenie miał klimat, w którym żyły! W czasach, gdy istoty te zaczęły masowo wymierać znacznie ochłodził się klimat, co sprawiło, że ich warunki do życia były mniej sprzyjające.
Profesor Mike Benton uważa, że dinozaury zdążyły się przyzwyczaić do wyższych temperatur i trudno było im się odnaleźć, gdy te zaczęły spadać. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ochłodzenie było naprawdę spore.
Pod koniec kredy średnia temperatura na Ziemi miała spaść średnio o 7 stopni Celsjusza. To musiało wpłynąć na sposób życia, rozwój oraz rozmnażanie u zwierząt, które wówczas zamieszkiwały naszą planetę. Niestety, nie był to wpływ pozytywny.

Brak odpowiedniego przystosowania
Zdaniem naukowca gatunki, które żyły najdłużej w okresie potężnych zmian klimatycznych miały największy problem z tym, by przystosować się do nowych warunków. Okazuje się więc, że to nie jedynie asteroida ma znaczenie w kontekście dinozaurów.
To jak wyginęły dinozaury, to w dużej mierze kwestia klimatu i tego, że okres w którym żyły, stał się kluczowym momentem ewolucyjnym, jeśli chodzi o życie na naszej Planecie.
Warto o tym pamiętać w kontekście tego, co dzieje się obecnie na świecie. Nie tylko asteroida sprawiła, że zwierzęta, które zdominowały Ziemię na 160 lat wyginęły. To także zmieniający się klimat, o którym dzisiaj tak wiele się mówi.

Ssaki wyparły dinozaury
Wiemy, że po uderzeniu asteroidy to właśnie ssaki przejęły dominującą rolę na Ziemi. Wiemy już, że jeszcze gdy żyły dinozaury, ssaki stopniowo się rozwijały. Nie możemy jednak mówić o tym, że ich rozwój był ekspansywny.
W stosunku do potężnych gadów były one niewielkie i dosyć bezbronne, więc rozwój ich ekosystemu był przez nie hamowany. Gdy dinozaury zaczęły wymierać, ssaki się rozwijały, ponieważ ich ekosystem mógł lepiej funkcjonować.
Po tym jak wyginęły dinozaury, ssaki stały się istotami, które miały szansę na rozwój. Dzisiaj są najbardziej zaawansowanymi istotami, które żyją na Ziemi. Nie możemy jednak przewidzieć, co się z nami stanie, jeśli nie zadbamy o klimat i ekosystem, w którym żyjemy.