w , ,

Po co mrówkom dwa żołądki

Mrowisko.

Mrówki są niezwykłymi organizmami, jeśli bliżej przyjrzymy się temu, w jaki sposób funkcjonują. Otóż okazuje się, że z bliska mrowisko nie przypomina organizacji, która składa się z wielu pojedynczych organizmów.

Jest wręcz przeciwnie – owady zachowują się w taki sposób, jakby były jednym, zwartym organizmem. Naukowcy podkreślają, że mają 'społeczny żołądek’. Oznacza to, że poszczególni przedstawiciele mrówek mogą dokarmiać innych, którzy nie będą wychodzić z mrowiska.

Z punktu widzenia przemiany materii i sposobu żywienia owady stanowią kolonię, w której poszczególne osobniki mogą prosić inne o to, by te podzieliły się z nimi pokarmem. Dotychczas u żadnego innego gatunku nie zaobserwowano podobnego sposobu funkcjonowania.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.