Mrówki są niezwykłymi organizmami, jeśli bliżej przyjrzymy się temu, w jaki sposób funkcjonują. Otóż okazuje się, że z bliska mrowisko nie przypomina organizacji, która składa się z wielu pojedynczych organizmów.
Jest wręcz przeciwnie – owady zachowują się w taki sposób, jakby były jednym, zwartym organizmem. Naukowcy podkreślają, że mają 'społeczny żołądek’. Oznacza to, że poszczególni przedstawiciele mrówek mogą dokarmiać innych, którzy nie będą wychodzić z mrowiska.
Z punktu widzenia przemiany materii i sposobu żywienia owady stanowią kolonię, w której poszczególne osobniki mogą prosić inne o to, by te podzieliły się z nimi pokarmem. Dotychczas u żadnego innego gatunku nie zaobserwowano podobnego sposobu funkcjonowania.
Dwa żołądki mrówek
W Szwajcarii przeprowadzono badanie, z którego jasno wynika, że mrówki mają dwa żołądki. Jeden z nich służy do tego, by mogły w nim trawić pokarm, który daje im energię.
Z kolei drugi służy do magazynowania płynów i białek, które owady samodzielnie produkują. Następnie mogą się nimi dzielić z innymi przedstawicielami mrowiska, którzy po prostu potrzebują pożywienia.
Naukowcy określili więc niezwykły organ mianem 'społecznego żołądka’. Wszystko dlatego, że z jego zasobów mogą czerpać po prostu potrzebujący przedstawiciele kolonii. Nad badaniem czuwała profesor Adria Le Boeuf, która jest szefową w Laboratorium Płynów Społecznych.
Białka służące do wymiany
Aby sprawdzić, z jakiego powodu mrówki wymieniają się płynami, badacze zbadali dokładnie białka, które produkują. Sprawdzili również, w jaki sposób dzielenie się płynami wiąże się z rolą w mrowisku i sposobem funkcjonowania całej kolonii.
Z badań nad białkami wyniknęło, że można z nich bezpośrednio wyczytać zarówno rolę mrówki, jaką ta pełni w mrowisku, jak i określić wiek całej kolonii. Im starsze było mrowisko, tym owady posiadały więcej białek, które wspomagały rozwój larw.
Mrówki, których zadaniem było opiekowanie się młodymi osobnikami, miały w swoich płynach więcej białek, które hamowały proces starzenia. Badacze uważają, że taki związek produkują mrówki-robotnice, ale poświęcają go na rzecz mrówek-opiekunek, które opiekują się młodymi.
Mrowisko stanowi jeden organizm
Jeden z twórców badania podkreśla, że mrówki nie zachowują się, jakby stanowiły jakąkolwiek indywidualność – jest wręcz przeciwnie.
Są jednym, wielokomórkowym organizmem, w którym część owadów wykonuje prace – także te związane z przemianą materii – za inne osobniki. Działanie superorganizmu opiera się na tym, że każdy z jego elementów ma ściśle określone zadania, którym ma się poświęcać.
To oznacza, że aby każda pojedyncza mrówka mogła funkcjonować, pozostałe muszą wykonywać powierzone im obowiązki. Aby całe mrowisko sprawnie działało, każda komórka (czyli mrówka) musi spełniać rolę, jaka od niej należy.
Inne organizmy
Naukowcy uważają, że inne organizmy – w tym ludzie – także mogą w jakiś sposób dzielić się między sobą zadaniami metabolicznymi i wpływać wzajemnie na swoje funkcjonowania.
Jednak na razie jest to jedynie teoria, która wymaga dalszych badań, aby móc ewentualnie potwierdzić jej słuszność. Naukowcy na pewno będą nadal obserwować mrówki i przyglądać się interakcjom, jakie zachodzą w ich społeczności.
Po czasie do organizmów dołączą także inne owady. Wówczas możliwe będzie porównanie tego, jak funkcjonują poszczególne kolonie i jakie różnice między nimi występują.