w , ,

Ciężka woda spowalnia proces starzenia

Dłoń zanurzająca się w wodzie.

Ciężka woda to rodzaj wody, w którym zamiast wodoru występuje deuter. Obecnie ten rodzaj jest wykorzystywany w przemyśle. Możemy spotkać się z jej stosowaniem szczególnie w elektrowniach jądrowych.

Wykorzystują one fakt, że woda z deuterem spowalnia neutrony prędkie. W chemii stosuje się ją jako rozpuszczalnik. Naukowcy odkryli jednak, że mogą to nie być jedyne właściwości tej niezwykłej substancji. Możemy wykorzystać ją, by spowolnić starzenie!

Dzięki ciężkiej wodzie badaczom udało się spowolnić procesy zachodzące w żywych komórkach. Następnie odwrócili cały mechanizm. Wszystko dzięki temu, że woda z deuterem umożliwiła uśpienie pewnej grupy komórek, które następnie z powodzeniem przywrócono do prawidłowego funkcjonowania.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.