w , ,

15 szalone złudzenia optyczne, które wprawią Cie w zakłopotanie

iluzja optyczna

Świat jest pełen złudzeń optycznych, a rzeczy nie zawsze są takie na jakie wyglądają. Chociaż nasz umysł nieustannie stara się zrozumieć świat wokół nas, czasami może wymknąć się spod kontroli i sprawić, że zaczniemy widzieć rzeczy … dosłownie.

Podczas gdy niektóre złudzenia optyczne na naszej liście są stosunkowo znane, inne są nieco bardziej niejasne, ale wszystkie z nich dają nam spojrzenie na nasze niezwykle złożone umysły.

Nie ma w tym żadnej magii, żadnych zobowiązań, wszystko jest w twojej głowie. Oto 15 najbardziej niesamowitych złudzeń optycznych, jakie można znaleźć.

1. Obracające się pierścienie

Złudzenia optyczne

Jeśli spojrzysz na kropkę pośrodku i odwrócisz głowę od ekranu, pierścienie zaczną się obracać. Teraz stopniowo zbliżaj się znowu… zmieniają kierunek! Niezłe złudzenie optyczne? Zobacz kolejne!

2. Siatka Hermana

15 Szalonych złudzeń optycznych, które wprawią Cię w osłupienie i zakłopotanie

Jest to klasyczna iluzja optyczna nazwana na cześć Ludimara Hermanna, który odkrył ją w 1870 roku.

W każdym punkcie, w którym białe linie przecinają się, nasze oczy dostrzegają szarą, cienistą plamę. Jeśli jednak spojrzysz bezpośrednio na jedno ze skrzyżowań, kropelka zniknie.

3. Znikający obraz

Złudzenia optyczne

To złudzenie optyczne polega na tym, abyś wpatrywał się w obraz przez około pół minuty, nie poruszając oczami, i obserwował, jak stopniowo znika. Jest to odmiana działania efektu Troxlera, która zasadniczo mówi, że jeśli skupisz wzrok na pewnym punkcie, bodźce w pobliżu tego punktu stopniowo zanikają.

4. Trójkąt Kanizsa

Złudzenia optyczne

Trójkąt Kanizsa został nazwany na cześć psychologa Gaetano Kanizsa, który pierwszy opisał jego działanie. Kiedy patrzysz na obraz, twój mózg tworzy kontury (kontury) trójkąta, chociaż żaden nie istnieje. W rzeczywistości jest to iluzja stworzona przez kliny i kąty.

5. Nóżki

Złudzenia optyczne: nóżki

To jedno z popularniejszych złudzeń optycznych niemożliwego obiektu. Ma dwa prostokątne zęby na jednym końcu, które przekształcają się w trzy cylindryczne zęby na drugim.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.