w , ,

15 szalone złudzenia optyczne, które wprawią Cie w zakłopotanie

iluzja optyczna

Świat pełen jest iluzji, które potrafią oszukać nasze zmysły i sprawić, że rzeczywistość wydaje się zupełnie inna, niż jest w rzeczywistości. Nasz umysł nieustannie analizuje otoczenie, próbując nadać mu sens, ale czasami bywa zwodniczy, pokazując nam obrazy, które istnieją tylko w naszej wyobraźni. Niektóre złudzenia optyczne stały się już dobrze znane, podczas gdy inne wciąż pozostają mniej popularne. Bez względu na to, jak bardzo są znane, wszystkie pozwalają nam odkrywać fascynujące tajemnice działania ludzkiego mózgu. Nie ma w tym magii ani sztuczek – wszystko rozgrywa się w twojej głowie. Przygotuj się na poznanie 15 najbardziej zadziwiających złudzeń optycznych, które z pewnością zaintrygują i zaskoczą!

1. Obracające się pierścienie

Złudzenia optyczne

Jeśli spojrzysz na kropkę pośrodku i odwrócisz głowę od ekranu, pierścienie zaczną się obracać. Teraz stopniowo zbliżaj się znowu… zmieniają kierunek! Niezłe złudzenie optyczne? Zobacz kolejne!

Zobacz także:  Konfitura z aronii: przepis i właściwości zdrowotne

2. Siatka Hermana

15 Szalonych złudzeń optycznych, które wprawią Cię w osłupienie i zakłopotanie

Jest to klasyczna iluzja optyczna nazwana na cześć Ludimara Hermanna, który odkrył ją w 1870 roku.

W każdym punkcie, w którym białe linie przecinają się, nasze oczy dostrzegają szarą, cienistą plamę. Jeśli jednak spojrzysz bezpośrednio na jedno ze skrzyżowań, kropelka zniknie.

Zobacz także:  Najstarsza ofiara dżumy zginęła od ukąszenia bobra

3. Znikający obraz

Złudzenia optyczne

To złudzenie optyczne polega na tym, abyś wpatrywał się w obraz przez około pół minuty, nie poruszając oczami, i obserwował, jak stopniowo znika. Jest to odmiana działania efektu Troxlera, która zasadniczo mówi, że jeśli skupisz wzrok na pewnym punkcie, bodźce w pobliżu tego punktu stopniowo zanikają.

4. Trójkąt Kanizsa

Złudzenia optyczne

Trójkąt Kanizsa został nazwany na cześć psychologa Gaetano Kanizsa, który pierwszy opisał jego działanie. Kiedy patrzysz na obraz, twój mózg tworzy kontury (kontury) trójkąta, chociaż żaden nie istnieje. W rzeczywistości jest to iluzja stworzona przez kliny i kąty.

Zobacz także:  Zapotrzebowanie kaloryczne - jak je obliczyć i wdrożyć w życie?

5. Nóżki

Złudzenia optyczne: nóżki

To jedno z popularniejszych złudzeń optycznych niemożliwego obiektu. Ma dwa prostokątne zęby na jednym końcu, które przekształcają się w trzy cylindryczne zęby na drugim.

Zobacz także:  Kalorie w popcornie: ile ich naprawdę jest?

6. Niebieski kontra zielony

15 Szalonych złudzeń optycznych, które wprawią Cię w osłupienie i zakłopotanie

To kolejne iluzje optyczne, które mają wiele odmian, ale efekt jest taki sam. „Niebieskie” i „zielone” tła są w rzeczywistości tego samego koloru (otwórz zdjęcie w Photoshopie, jeśli nam nie wierzysz 🙂 ).

Zobacz także:  Imiona dla psa – jak wybrać idealne imię dla swojego pupila?

7. Czarne czy białe?

Złudzenia optyczne

To złudzenie optyczne działa bardzo szybko. Wpatruj się w środek obrazu przez około 30-40 sekund, a następnie odwróć wzrok na najlepiej białą ścianę (może być też sufit). Co widzisz?

Zobacz także:  Co zrobić przed wyjazdem na wakacje

8. Złudzenie Zöllnera

15 Szalonych złudzeń optycznych, które wprawią Cię w osłupienie i zakłopotanie

To złudzenie optyczne zostało nazwane na cześć Johanna Karla Friedricha Zöllnera i składa się z równoległych linii, które wydają się być ukośne. Weź linjkę, lub coś prostego np.: długopis i upewnij się czy linie są krzywe czy tylko Twój mózg tak je interpretuje.

Zobacz także:  Triki pielęgnacyjne na lato i kosmetyki, które musisz mieć!

9. Iluzja Heringa

15 Szalonych złudzeń optycznych, które wprawią Cię w osłupienie i zakłopotanie

Chociaż dwie czerwone linie wydają się wygięte na zewnątrz, są idealnie proste i równoległe. To złudzenie optyczne przypisuje się Ewaldowi Heringowi, niemieckiemu fizjologowi, który uważał, że zniekształcenie pochodzi od umysłu przeszacowującego kąty w punktach przecięcia.

Zobacz także:  Poznaj domowe sposoby na kaca

10. Kręgi Titchener’a

Kręgi Titchener'a

Znane również jako Iluzja Ebbinghausa, w kręgach psychologicznych wciąż trwa debata na temat dokładnego mechanizmu i implikacji tego efektu. Zasadniczo pomarańczowy okrąg po lewej wydaje się być mniejszy niż ten po prawej, chociaż w rzeczywistości mają dokładnie taki sam rozmiar.

11. Obracająca się kobieta

Obracająca się kobieta

Iluzja stworzona przez projektanta stron internetowych Nobuyuki Kayaharę, niektórzy ludzie najpierw widzą postać obracającą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy inni widzą, że obraca się ona w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Zobacz także:  Ciecierzyca - właściwości, zastosowanie i korzyści zdrowotne

12. Obracające się kwadraty

Obracające się kwadraty

Na początku ten obraz złudzenia optycznego może być trudny do zobaczenia, ale jeśli zaczniesz przeglądać kwadraty i szybko zmieniać obiek widzenia to zauważysz, że kwadraty na które nie patrzysz zaczynają się obracać. Jednak gdy tylko spojrzysz na pozornie obracający się kwadrat ten stanie w miejscu. Przypomina to trochę zabawki z Toy Story.

Zobacz także:  Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku?

13. Ruch statyczny

Ruch statyczny

To złudzenie optyczne przypomina nagranie, ale nie to jest zwykłe zdjęcie. Obraz jest naprawdę statyczny. Zauważ, że gdy spojrzysz na wyznaczony punkt, przestanie się on poruszać. To silne złudzenie optyczne powstaje na skutek interakcji kontrastów kolorów i pozycji kształtów na obrazie.

14. Liliowy Chaser

Liliowy Chaser

Znany również jako pac-man iluzji, jeśli wpatrzysz się w środkowy krzyż przez kilka sekund, zaczniesz dostrzegać zielonego koloru kółko krążące wokół kręgu.

Po kilku sekundach wpatrywania się fioletowe kółka zaczną stopniowo zanikać, aż zobaczysz zielony dysk poruszający się w kółko wokół krzyża (jeśli masz problemy i nie możesz tego dostrzec to zbliż się śmiało bliżej ekranu).

Zobacz także:  Triki pielęgnacyjne na lato i kosmetyki, które musisz mieć!

15. Iluzja Ciena

Złudzenia optyczne: Iluzja Ciena

Prawdopodobnie jedno z najbardziej niewiarygodnych złudzeń optycznych, opublikowane przez Edwarda Adelsona, profesora MIT. Chociaż kwadrat oznaczony „A” wydaje się być ciemniejszy niż kwadrat oznaczony „B”, to w rzeczywistości mają dokładnie ten sam odcień szarości. W porządku, jeśli w to nie wierzysz to uruchom Photoshopa i sprawdź odcienie kolorów, sprawdziliśmy to. Są dokładnie takie same.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.