w

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?

50 Rzeczy, które były popularne w latach 90-tych. Czy pamiętasz co to było? Lata 90 to czas niepowtarzalnych strojów, wyjątkowych fryzur, czy pierwszych, elektronicznych gadżetów.  Ale co było tak wyjątkowe i charakterystyczne dla tamtego okresu? 

Spis treści

Przede wszystkim był to okres intensywnej transformacji ustrojowej, opanowany szaleństwem swobody i radości po zniesieniu wieloletniej cenzury.

To okres, w którym zaczęła napływać do naszego kraju światowa moda ostatnich lat. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, które być może pamiętasz z tamtych lat, przeniosą Cie one z powrotem do czasów młodości.

 1. Polaroid – nowość i szpan

polaroid

Polaroid, czyli rodzaj aparatu fotograficznego z funkcją natychmiastowego drukowania odbitek. Umożliwiał on natychmiastową fotografię. Bezsprzecznie był symbolem nowoczesnej technologii i luksusu. Dodawał posiadaczom szyku i był świetnym elementem szpanu. 

To popularny w tamtym okresie gadżet, często goszczący na komunijnych listach hitów prezentowych. Jego popularność zaczęła drastycznie spadać wraz z intensywnym rozwojem fotografii cyfrowej.

2. Elektroniczny zegarek z kalkulatorem-jako symbol własnej wartości

Elektroniczny zegarek z kalkulatorem
allegro.pl

Pierwszą, poważną firmą sprzedającą hity zegarkowe w naszym kraju była firma Casio. Elegancki i wodoodporny zegarek zaopatrzony w takie bajery jak: stoper, budzik czy kalkulator to prawdziwy hit tamtego okresu.


Symbolizował wszystko o czym mógł marzyć każdy nastolatek tego zwariowanego okresu nowo-narodzonego kapitalizmu. Posiadanie go dodawało poczucia ważności i bycia “kimś” wśród rówieśników.

3. Popularne w latach 90-tych telefony komórkowe

telefon komórkowy nokia

W latach 90-tych z telefonii komórkowej korzystało zaledwie 75 tysięcy osób. W przeciwieństwie do dzisiejszych telefonów, aparaty z tamtego okresu miały rozmiary cegły. Były ciężkie i posiadały prostackie systemy operacyjne. Do najpopularniejszych wówczas modeli należały między innymi:

  • Personal Phone od Motoroli. Dysponował on klawiaturą, włącznikiem oraz przyciskiem Send i Call End. 
  • Motorola StarTAC– pierwszy model z klapką i wystającą antenką. Był to w tamtym okresie najmniejszy telefon na świecie. 
  • Nokia 3210, zadebiutowała w końcówce lat 90. Był to wyjątkowo niewielki aparat jak na tamte czasy. Nie posiadał też wibracji. Funkcję taką można było sobie zainstalować na własną odpowiedzialność za dodatkową opłatą. 
  • Kolejnym super przebojem był model Noki 3310. Aparat sprzedał się w ilości 130 milionów egzemplarzy, które z dużym prawdopodobieństwem działają po dziś dzień.
  • Z pewnością, do popularnych w tamtych czasach modeli należały również Nokia 1011, Nokia 5110, Nokia 6110, Nokia 6130, Nokia N10 oraz Nokia Ringo

    Reasumując Nokia bezsprzecznie była królową lat 90-tych.

4. Mysz z kulką – kolejny hit elektroniki

popularne w latach 90-tych
joemonster.org

Pierwsze myszy posiadały drewnianą obudowę i wyposażone były w jeden przycisk. Przede wszystkim wraz z rozwojem komputeryzacji rosła też popularność myszy. Prawdziwą sławę zaczęła ona zyskiwać już w początkach lat 80. Najpierw stanowiła element wyposażenia komputera Xerox 8010 Star Information System.

Godnym uwagi jest fakt, iż wymyślano też dla niej odpowiednie nazewnictwo. Jedną z dziwaczniejszych propozycji była nazwa „manipulator stołokulotoczny”
Lata 90- te bezsprzecznie stanowiły epokę myszy. Kulkowe, pochodzące z tego okresu, dały początek myszom optycznym i laserowym. Z upływem czasu i intensywnym rozwojem komputeryzacji stały się profesjonalnym sprzętem. W związku z tym dzisiaj mamy myszy wyspecjalizowane do obsługi notebooków, bezprzewodowe, biurowe czy specjalne myszy dla graczy.

5.Commodore 64 – ówczesny szczyt myśli technicznej

popularne w latach 90-tych
wikipedia.org

W latach 90-tych Commodore 64 służył przede wszystkim do zabawy. Gry wgrywało się z kaset magnetofonowych. Ze względu na fakt, że proces ten był żmudny i wymagał regulowania głowicy i dodatkowo potrafił też wykazać błąd na koniec wgrywania- często doprowadzał do wrzenia.

I może ze względu na „spienione nie raz” nerwy, komputery te, choć bardzo prymitywne w stosunku do dzisiejszych, tak bardzo utkwiły nam w pamięci. Ówczesna młodzież z nostalgią wspomina długi czas wgrywania gier. 

6. Amiga 500 – obiekt absolutnie kultowy

Prawdziwym hitem dla graczy były bardzo popularne w latach 90 wśród młodych ludzi komputery Amiga 500. Ten ówczesny szczyt techniki posiadał bazę gier przekraczającą 50 tysięcy. Amiga 500 posiadała procesor Motoroli MC68000 o częstotliwości 7,16 MHz. Natomiast funkcję monitora spełniał telewizor.
Komputery te były istnymi tytanami do gier. Dzisiaj potrafią one wśród koneserów tamtych czasów, osiągać ceny współczesnych komputerów.
Komputer- korzystał ten, kto pierwszy do niego dobiegł.

Ponieważ lata 90-te były okresem bardzo wczesnego kapitalizmu, stanowiły okres dosyć siermiężny. Osobnik posiadający komputer był swojego rodzaju “góru”.
Młodzież spotykała się u “góru” w kilka, kilkanaście osób.W związku z tym, pograć miały okazję tylko te osobniki, które pierwsze się do niego dostały. Reszta musiała się zadowolić kibicowaniem. Reasumując,można by przypuszczać, iż tak narodziło się “prawo dżungli”

7. Pegasus kartridż – spełnienie marzeń niejednego nastolatka

Gry na Pegasusa
wikimedia.org

Pegasus był nowoczesnym wynalazkiem tamtych czasów. Dawał rozrywkę w oszałamiającej jak na tamte czasy oprawie graficznej. Zachwycał tysiącem gier, z których każda wydawała się lepsza od poprzedniej.

Niewątpliwie ciekawostkę stanowi fakt, iż tak naprawdę pochodzenie konsoli do dziś owiane jest tajemnicą. Wiadomo o niej tylko tyle, że montowana była na Tajwanie z myślą o rynku polskim i jugosłowiańskim. Producent Pegasusa do dzisiaj pozostał anonimowy. 

8. Tetris

popularne w latach 90-tych
allegro.pl

Twórcą Tetrisa był Rosjanin Aleksiej Pażytnow i jego współpracownicy Dimitrij Pawłowski i Wadim Gierasimow. Gra debiutowała 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim. Występowała wówczas w wielu wariantach. W Polsce zrobiła prawdziwą furorę jako jedna z pierwszych, przenośnych konsol.

Jej popularność zainteresowała dwie firmy „Tetris Company” i „Treshold Entertainment”, które w 2014 roku postanowiły na podstawie gry nakręcić film. 

9. Gra ”Jajeczka” 

popularne w latach 90-tych
facebook.com

“Rosyjskie jajka”były niewielką, przenośną konsolką wielkości dzisiejszego smartfona. Gra miała dwie wersje. W pierwszej bohaterami byli Myszka Mickey i Myszka Minnie. Z kolei w Polsce popularniejsza była wersja druga z Wilkiem i Zającem w roli głównej.
Niewątpliwie popyt na tę grę był w pewnym momencie tak duży, że pomimo produkcji w 20 radzieckich fabrykach nie nadążano z jej montażem.

10. Nintendo

Nintendo
wikipedia.pl


Kolejnym super przebojem lat 90-tych był stworzony w 1989 roku Game Boy  firmy Nintendo. Jej twórcą był Satoru Okada oraz” Nintendo.

Jej twórcą był Satoru Okada oraz” Nintendo Research & Development 1″. Była ona wyposażona w cztery przyciski funkcyjne (A, B, SELECT, START) i w d-pada. Z boku natomiast umieszczone było analogowe pokrętło do regulowania głośności. Z drugiej strony konsoli było z kolei pokrętło do ustawiania kontrastu wyświetlacza. Na górze znajdował się włącznik konsoli oraz wlot na kartridże z grami.
Ważnym aspektem jest fakt, iż z czasem Game Boy stał się nie tylko polskim symbolem lat 90-tych, ale przede wszystkim, w różnych wersjach był jedną z najpopularniejszych konsol na świecie.

11. Jajko Tamagotchi

popularne w latach 90-tych
tech.wp.pl

Było na breloczku i miało kształt jajka z kilkoma przyciskami. Pochodziło z Japonii. W Polsce zawojowało rynek właśnie w latach 90-tych. Za jego pomocą mogliśmy hodować swojego zwierzaka. Wystarczyło o niego dbać, karmić, pobawić się z nim czy położyć spać. Był to jeden z częstszych widoków na szkolnych korytarzach.

Sama myśl o Tamagotchi wywołuje uśmiech i sentyment wśród tych, którzy je pamiętają. Było hitem w tamtych latach i jedną z najlepszych rozrywek dla najmłodszych pod koniec lat 90-tych. 

12. Walkman

walkman
joemonster.org

Pierwszy model Walkmana TPS-L2 pojawił się w 1979 roku.Bezsprzecznie był to jednak okres, w którym nasz kraj był poddany hermetycznej izolacji i nikt nawet nie marzył o takich cudach techniki.  Dopiero pod koniec lat 80-tych można było kupić pierwsze walkmany w Pewexach. Ponieważ oryginalne fabrykaty Sony były bardzo drogie i ogólnie trudno dostępne, polscy producenci wyprodukowali kopie o nazwie Kajtek.

Podsumowując, pomimo tego, że polski zamiennik oryginału ,często wciągał kasety robiąc z nich magnetyczne spaghetti i pożerał olbrzymie ilości energii (wymagał aż czterech baterii “paluszków”) to i tak był symbolem dobrobytu i szpanu.

13. Discman

Początki narodzin discmana sięgają lat 80-tych. Pierwsze egzemplarze miały problemy z zasilaniem, ponieważ dosłownie pożerały energię i dodatkowo były zbyt czułe na jakiekolwiek wstrząsy i drgania.

Z pewnością, w połowie lat 90-tych walkmany miały nad discmanami przewagę. Głównie ze względu na olbrzymią popularność i  dostępność kaset magnetofonowych. Płyty były bardzo drogie i do uzbierania ich sporej liczby potrzebna była spora ilość gotówki lub nagrywarka. W związku z wysokimi kosztami zakupu discmana i płyt nieraz na jedno takie urządzenie składała się cała paczka przyjaciół. 

14. Kasety magnetofonowe

popularne w latach 90-tych

Twórcą kaset magnetofonowych była firma Philips. Niegdyś, oprócz płyt gramofonowych należały one do najpopularniejszych nośników dźwięku.

Z pewnością używane były nie tylko do odtwarzania muzyki, ale również jako nośnik pamięci w popularnych grach komputerowych, na słynne w tamtym okresie komputery Atari, Commodore 64 czy, ZX Spectrum Plus. Przede wszystkim jednak najczęściej były używane do słuchania muzyki z magnetofonów i walkmanów.

15. Radiomagnetofon

radiomagnetofon
radiomuseum.org

Składał się on z prostego magnetofonu kasetowego i tunera radiowego. Wyposażony był też we wzmacniacz i głośniki. Z reguły miał też wbudowany mikrofon.

Na początku lat 90-tych olbrzymią popularnością cieszyły się będące wówczas nowością radiomagnetofony dwukasetowe. Te bardziej zaawansowane wyposażane były w dodatkowe układy poprawiające jakość dźwięku takie, jak: X-Bass, Sharp czy Surround – Super Stereo. Do najbardziej popularnych należały wówczas między innymi Grundig, Kasprzak, Hania, czy Klaudia.

16. Magnetowid

magnetowid
elektroda.pl

Jedną z ikon lat 90-tych były magnetowidy i odtwarzane na nich kasety VHS. Przede wszystkim oglądało się nie tylko filmy. Bez wątpienia służyły też do nagrywania i oglądania filmów prywatnych, przykładowo z uroczystości rodzinnych.Z początku na zakup wideo mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Reasumując często też samo zdobycie tego cudu techniki nie było łatwe.

Jednak z czasem oglądanie filmów z magnetowidu stało się tak powszechne, że jak “grzyby po deszczu” zaczęły wyrastać wypożyczalnie kaset VHS. 

17. Nagrywarka CD

popularne w latach 90-tych
gazetomania.pl

Pierwsze odtwarzacze CD zwane dyskofonami pojawiły się w sprzedaży już w 1982 roku, w Japonii. W 1983 roku dotarły do Stanów Zjednoczonych i Europy. W Polsce pojawiły się w późnych latach 90-tych. 

Oczywiście otwierało to możliwość zapisywania plików na płytach CD, z reguły jednak służyły do kopiowania zawartości płyt.Ponadto wypalanie płyt trwało wieki. Głównie dlatego, że ówczesne nagrywarki cechowały się niską prędkością zapisu.

Popularne w latach 90-tych bajki, filmy i zabawki.

18. Pokemony

pokemony
echodnia.eu

Pokolenie lat 90-tych zostało dosłownie wychowane na Pokemonach. Nie ma dorosłego osobnika, będącego dzieckiem w tamtym okresie, który nie znałby Pikachu, Bulbasaura czy Charizarda.

Powstała wtedy też cała seria gier, seriali anime i komiksowych opowieści zwanych mangami. Oczywiście kultowe były też kapsle z wizerunkami tych stworzeń.Ich popularność tak naprawdę nie wygasła do dziś. 

19. Kinowy hit – “Król Lew”

Chyba nie ma na tym świecie osoby, która nie znałaby kinowego hitu lat 90-tych zatytułowanego “ Król Lew”. Bajka wyprodukowana przez „Walt Disney Pictures”, w reżyserii Jona Favreau podbiła serca nie tylko małych Polaków.

Losy Mufasy i jego maleńkiego syna Simby oraz złego stryja Skazy wyciskały łzy emocji nawet u najtwardszych. Do kina chodziło się całymi rodzinami, nawet po kilka razy. 

20. “Serial „Beverly Hills 90210”

popularne w latach 90-tych
kultura.onet.pl

Był to serialowy hit dla młodzieży. Producentem serialu był Aaron Spelling. Z pewnością miliony polskich nastolatków śledziło domowe, szkolne, a później uniwersyteckie perypetie Brendy i Brandona Walshów oraz ich przyjaciół.

Z przyjemnością oglądany serial doskonale wychowywał młodych ludzi. Przede wszystkim ze względu na fakt, że poruszał takie tematy jak: różnice statusu majątkowego i klas społecznych, uzależnienia, przemocy domowej, seksu, ciąży w młodym wieku, homoseksualizmu, rasizmu  czy antysemityzmu.

21. Film”Młode Wilki”

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?
wyborcza.pl

Zachwycający w tamtym okresie film “Młode Wilki”, wyreżyserowany przez Jarosława Żamojdę opowiadał o  grupie dziewiętnastolatków szukających szczęścia i łatwych, wielkich pieniędzy. „Cichy”, „Biedrona”, „Cobra” i „Skorpion” podjęli się działania dla gangstera „Czarnego”. Ich świat zaczął się kręcić wokół szybkich samochodów, kobiet, narkotyków, przemytu i pieniędzy.

Opowieść filmowa kończy się śmiercią młodych ludzi. Jedynie “Prymusowi” udaje się przeżyć. Film opowiadał sensacyjną historię, sygnalizując jednocześnie istotne problemy współczesności. 

22. Riki Tiki

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?
wikipedia.org

Bez wątpienia ta prosta zabawka znana również pod nazwą klakery robiła furorę na podwórkach. Składała się z dwóch plastikowych, metalowych bądź drewnianych kulek zawieszonych na sznurku. Środek sznurka umieszczało się pomiędzy środkowym a wskazującym palcem. Po czym, poprzez energiczne ruchy ręką w górę i w dół wprawiało się kulki w ruch.

Zderzały się one na przemian nad i pod dłonią, wydając dźwięk podobny do klekotu. Ten denerwujący stukot obijających się kul nieraz doprowadzał dorosłych do “białej gorączki”.

23. Jojo

Jojo było jedną z popularniejszych zabawek zręcznościowych. Znane było już dużo, dużo wcześniej. Jednak w latach 90-tych pojawiły się nowe, świecące modele.

Dzieciaki i młodzież poddały się całkowitemu szaleństwu. Całymi godzinami ćwiczono triki. Należało przy tym bardzo uważać, by nie dopuścić do splątania sznureczka. Ponieważ wtedy dobra zabawa stawała się co najmniej irytująca.

24. Gra w gumę

Niesamowicie popularna w latach 90-tych była podwórkowa gra w gumę. Cieszyła się ona powodzeniem głównie wśród dziewczynek, choć zdarzali się również chłopcy, którzy popisywali się swoimi umiejętnościami. To bardzo prosta gra ruchowa, z prostymi zasadami. Nie wymagała specjalnego sprzętu, czy miejsca. Wystarczała guma do skakania i odrobina wolnego miejsca.

Można w nią było grać w ogrodzie czy na podwórku. Jedynie skakanie w mieszkaniu owocowało czasami skargami sąsiadów. Do najbardziej znanych należała gra w” rzymskie” i gra w “dziesiątki”. 

Podsumowanie popularnych w latach 90-tych gier i zabaw podwórkowych

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?

Lata 90-te miały mnóstwo uroku. Wakacje i wolny czas spędzane na podwórku budzą nostalgię. Ówczesne dzieci z pewnością z rozrzewnieniem wspominają też:

25. Twistera

popularne w latach 90-tych
damizabawki.pl

Zapewniał on świetną rozrywkę dla całej rodziny. Wygibasy wyprawiane na macie były doskonałym sprawdzianem formy. Przegrywał ten, kto nie mógł utrzymać równowagi i upadł na matę. Sama gra pełna była śmiechu, kolorów i prawdziwie rodzinnie spędzonego czasu. 

Twister dostępny jest również w dzisiejszych czasach. Można go kupić za niewygórowaną cenę. Dodatkową olbrzymią zaletą gry są bezcenne, cudowne chwile, pełne uśmiechu i radości spędzone w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi.

26. Grę w klasy

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?
depositphotos.com

Na chodniku bądź asfalcie rysowało się ponumerowane kwadraty, które były polami do gry. Na narysowaną planszę rzucało się kamykiem. Cała zabawa polegała na tym, żeby celować kamykiem w kolejne cyfry i przechodzić na kolejne pola przeskakując je w konkretny sposób, np. na jednej nodze. 

Zabawa świetnie ćwiczyła celność oraz doskonaliła koordynację ruchową oko-ręka.

27. Grę w kamień, nożyce i papier

popularne w latach 90-tych
freepik.com

Zabawa składała się z kilku etapów. Na umówiony sygnał gracze składali dłonie w symbol papieru, nożyc lub kamienia. Ten, kto wystawił mocniejszy symbol otrzymywał punkt. Wygrywała osoba, która zdobyła największą ilość punktów we wszystkich umówionych wcześniej turach.  

Sama zabawa charakteryzowała się bardzo prostymi zasadami. Nożyce były silniejsze od papieru, ponieważ go tną. Kamień z kolei był silniejszy od nożyc, ponieważ je tępi. Natomiast papier był mocniejszy od kamienia, ponieważ go owija. 

28. Grę w berka

biegnąca grupa dzieci
sportgeneracja.p

Cała zasada gry opierała się na tym, że jedna osoba nazywana “berkiem” musiała dotknąć dowolną z osób uczestniczących w zabawie. Z kolei dotknięta osoba sama stawała się „berkiem” i przejmowała ”pałeczkę“ od poprzednika. Do gry można było wprowadzać tez ułatwienia. Jednym a takich była możliwość kucnięcia w trakcie gonitwy. Wówczas dany gracz był bezpieczny i nie mógł już zostać ”berkiem”. 

W grze mogła brać udział dowolna liczba osób. Nie było też ram czasowych. Zabawa kończyła się w momencie, gdy większość graczy była już zmęczona i znudzona. 

29. Grę w „Uwaga! Baba Jaga patrzy”

popularne w latach 90-tych
freepik.com

W zabawie uczestniczyło kilka osób. Jedna z nich była” Babą Jagą” i stała oddalona od grupy. Najczęściej miała też przewiązane oczy. Po słowach “raz, dwa ,trzy Baba Jaga patrzy” odsłania ona oczy. Uczestnikom nie wolno było wówczas się poruszać, mówić,ani śmiać. Jeżeli ktoś się poruszył lub zaśmiał z powrotem wracał na start.  

Było to niesamowitą karą, ponieważ celem graczy było dotarcie i dotknięcie „Baby Jagi”, w momencie, gdy ona nie patrzyła. Gracz, któremu się to udało zajmował miejsce „Baby Jagi”.

30. “Gąski, gąski do domu”

dzieci biegające po łące
dlaprzedszkolaka.info

Z grupy wybierano jedną osobę pełniącą rolę wilka. Pozostałe dzieci były gąskami. Po dialogu zawierającym też hasło” gąski, gąski do domu” dzieci biegły w ustalone miejsce, mające pełnić funkcję bezpiecznego domu. Zadaniem wilka w tej zabawie było wyłapanie jak największej liczby dzieci, będących gąskami. Złapane dzieci natomiast odpadały z gry. 

W „gąski” bawili się zarówno najmłodsi jak i nieco starsi. Niestety w dzisiejszych czasach mało które dziecko zna taką zabawę. 

31. Podchody

dzieci na trzepaku
styl.pl

Były jedną z bardziej lubianych zabaw. Gracze dzielili się na dwie grupy. Zabawa polegała na szukaniu jednej grupy przez drugą. Ekipa, która uciekała, zostawiała po drodze wskazówki i różne zadania do wykonania. Natomiast zadaniem gromady, która szukała było dogonienie tych, którzy uciekali przed dotarciem do wyznaczonego miejsca. 

 W grupie pościgowej zazwyczaj była jedna osoba z kompanii uciekającej, która kontrolowała, czy ekipa zajmująca się pościgiem sumiennie wykonywała zadania bez żadnych oszustw.

32. Grę w kapsle

kapsle od piwa w różnych kolorach
ronja.pl

Zabawa najczęściej polegała na wyścigu po wyznaczonej wcześniej w piasku trasie z przeszkodami. Kapsle przesuwało się pstryknięciami, a wygrywał ten, który pierwszy ukończył trasę. Jeżeli dany kapsel wypadł z trasy, zawodnik wracał się z powrotem na start. 

Modne było w tamtym okresie wyklejanie środków kapsli flagami. Wiele osób wypełniało je dla obciążenia plasteliną. Gra doskonale ćwiczyła koordynację oko-ręka.

33. I królową wszystkich podwórek – zabawę w chowanego

dzieci bawiące się na dworze
samequizy.pl

Reguł tej zabawy nie trzeba nikomu opisywać. Znana była w latach 90-tych i popularna, chociaż już mniej jest też dzisiaj. W zabawie uczestniczyły całe watahy dzieci. Gra niesamowicie rozwijała kreatywność. 

W dzisiejszej dobie największym wrogiem tego typu zabaw jest komputeryzacja i internet. Młodzi ludzie nie biegają po podwórkach. Większość wolnego czasu spędzają z nosem w monitorze.  

kolorowe gumy do żucia

Lata 90-te to jednak nie tylko etap nowości elektronicznych, super seansów, czy zachwycających zabaw podwórkowych. To przede wszystkim okres występujących tylko w tym czasie czasopism, napoi czy słodyczy. Bardzo popularne w latach 90-tych były też:

34. Guma Donald

popularne w latach 90-tych
collections.pl

W sumie to nie wiadomo co bardziej uwielbiały dzieciaki- samą gumę balonową czy dołączoną do niej historyjkę obrazkową. Jedno jest pewne. Guma spełniała wszelkie oczekiwania. Balony jakie można było robić często pękały brudząc całą twarz aż po same włosy.

Sama guma była produkowana przez holenderską firmę  „Maple Leaf B.V”. Natomiast w dołączanych do gum historyjkach oprócz kaczora Donalda można było znaleźć Myszkę Miki i Mini, a także Goofiego oraz psa Pluto

35. Guma Turbo

guma turbo
joemonster.org

Produkowana była przez turecką firmę „Kent”. Do gum dołączane były obrazki ze zdjęciami samochodów, motocykli i innych środków transportu.

Gumy cieszyły się olbrzymią popularnością głównie wśród dzieci z Polski i z Rosji. Bezsprzecznie same obrazki stały się cennymi przedmiotami dla zapalonych kolekcjonerów i przez wielu sympatyków zbierane są wręcz do dziś.

Do uwielbianych przez dzieciaki należały również:

36. Bardzo cienkie i kruche wafle Andruty

popularne w latach 90-tych
allegro.pl

Stanowiły jedną z ulubionych przekąsek. Smakowały trochę jak słodki opłatek. Bezsprzecznie jednak okrągłe, kruche i cieniutkie wafle lubiane były przez wszystkich. Sprzedawane w opakowaniach po kilka sztuk, obowiązkowo musiały być w każdym szkolnym sklepiku.

Dzisiaj mało kto zna te wafle. Z pewnością były ikoną tamtego okresu. Dzisiaj natomiast stanowią jeden z symboli lat 90-tych. 

37. Oranżada w woreczku

oranżada w woreczku w dwóch kolorach
e-kolorowanki.eu

Przez długi okres królowała w szkolnych sklepikach. Była słodka i przede wszystkim tania. Choć trzeba przyznać, że otworzenie jej bez rozlania było dużym wyzwaniem.

Należało delikatnie nakłuć górną część woreczka cieniutką słomką dołączaną do oranżady. Jeżeli się udało, nagrodą był słodki smak napoju, w kompletnie nienaturalnym kolorze. Bezsprzecznie, w przypadku porażki napój zalewał ręce i ubranie wywołując niecenzuralne słowa na ustach.

38. Oranżada w proszku

Kosztowała ona grosze i oczywiście nikt jej nie rozpuszczał w wodzie. Musujące drobinki zlizywało się z palca lub wyciągało bezpośrednio z torebki językiem. Z pewnością nie służyła ona do picia. Bardziej stanowiła podwórkowy przysmak. Owocowy, musujący proszek stanowił wręcz dla dzieciaków ambrozję, dając jednocześnie masę przyjemności i zabawy. 

Z pewnością hitem lat 90-tych były też niezapomniane zestawy witamin dla dzieci: 

39. Znany również dzisiaj Vibovit

Był i jest do dzisiaj sprzedawany w postaci preparatu witaminowego przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie. Oczywiście nikt tego nie robił. 

Zjadało się go na sucho zlizując z palca lub maczając język w proszku bezpośrednio z torebki. Z pewnością, gdyby był to lek możliwy do przedawkowania to większość ówczesnej młodzieży nie dożyłaby dorosłości.

40. Musujący Visolvit

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?
blessthemess.pl

Visolvit był proszkiem witaminowym przeznaczonym dla trochę starszych dzieci. Oczywiście jadło się go jak Vibovit i oranżadkę w proszku. W odwrotności jednak do pierwszego i podobnie do oranżady w proszku lekko musował w buzi. Do dzisiaj wielu osobom smak tego rarytasu kojarzy się z beztroskim dzieciństwem.

Reasumując, znany jest on również dzisiaj. Wprawdzie zmienił się nieco jego skład i pojawiły się też nowe odmiany .Z pewnością jednak jego smak i musująca formuła stanowią rarytas również dla współczesnych dzieci.

Popularne w latach 90-tych były także:  

41. Tatuaże wodne

tatuaż wodny lew
allegro.pl

Stanowiły hit tego okresu. Dawały poczucie bycia dorosłym i były dostępne w gumach balonowych bądź w chipsach, a także prasie młodzieżowej. Gumy z tatuażami stanowiły kompletny szajs. Szybko traciły smak i nie nadawały się do robienia balonów.  Kupowane były właśnie ze względu na możliwość szpanu po naklejeniu tatuażu.

Wystarczyło taki tatuaż przyłożyć, polać wodą lub po prostu dobrze poślinić. I na koniec zdjąć papierek. Trzymał się on przez kila dni.Często też unikało się mycia wytatuowanej części ciała, by dłużej utrzymać naklejony obrazek. 

42. Książki telefoniczne

popularne w latach 90-tych
allegro.pl

Będące dzisiaj prehistorią książki telefoniczne stanowiły bazę numerów telefonicznych nie tylko firm, ale przede wszystkim numerów stacjonarnych, danych osobowych i adresów osób prywatnych. 

 Dzisiaj przy obowiązującym RODO i ogólnym wyczuleniu na ochronę danych osobowych dostęp do takich danych jest prawnie chroniony. W tamtym okresie nikomu nawet nie zaświtała myśl o możliwości wykorzystania w niecny sposób takich informacji. 

Ciekawa była również moda tamtych lat. Nosiło się wówczas: 

43. Bransoletki z muliny

popularne w latach 90-tych
allegro.pl

Wyplatało się je dosłownie wszędzie. Na przerwach w szkole, na podwórkowych ławkach i trzepakach. Dziewczyny wierzyły, że noszenie ich pomagało spełniać marzenia.

Wystarczyło skupić się na marzeniu w momencie, gdy przyjaciel bądź przyjaciółka wiązali ją na naszym nadgarstku. Oczywiście w żadnym wypadku nie wolno było jej samodzielnie zdejmować. Przede wszystkim dlatego, że chwila, w której bransoletka się przerywała z przetarcia, była momentem spełnienia marzenia.  

44. Królowały puchowe kurtki oraz dżins

Kurtka puchowa była marzeniem każdego nastolatka z lat 90-tych. Najpopularniejsze i najmodniejsze były te z metalicznym połyskiem. Stały się one hitem mody tamtych lat za sprawą bardzo popularnego i znanego zespołu “Spice Girls”. Dziewczyny z grupy muzycznej kreowały modę występując w takich kurtkach w teledyskach i na scenie. Każdy modny nastolatek musiał posiadać ten element odzieży w swojej szafie. 

Z kolei kreatorką garderoby dżinsowej była Britney Spears. Odzież dżinsowa w postaci nie tylko spodni, spódnic, czy kurtek przewijała się przez całą dekadę. Bardzo modne i “na czasie” były koszule, bluzki i sukienki oraz jednoczęściowe kombinezony. Tak naprawdę moda na dżins nie przeminęła i jest on popularny również dzisiaj tylko w nieco innej odsłonie.

Modne były także:

45. Spodnie bojówki, rybaczki oraz sztruksy

męskie spodnie
imged.pl

W okresie lat 90-tych szczególnym uwielbieniem cieszyły bojówki. Spodnie te charakteryzowały się dużą ilością kieszeni, do których często przyczepiano zwisające swobodnie łańcuchy.  Bezsprzecznie obowiązkowy był też szeroki, skórzany pasek.

Drugim hitem modowym lat 90-tych były spodnie sięgające z reguły za kolano bądź do połowy łydki i z rozcięciem na szwie. Nosił je po prostu każdy. W przypadku dziewcząt miały one jakiś sensowny wygląd, jednak w przypadku młodzieńców przyodzianych w męską wersję tych spodni widok nie zawsze wzbudzał pozytywne wrażenia.

 Dzisiejsza młodzież w dużym stopniu nawet nie kojarzy modnych spodni sztruksowych. A szkoda. Z reguły miały prosty krój, przy czym były stylowe i bardzo wygodne. Stanowiły też doskonałą alternatywę dla dżinsów. 

Ponadto każdy modny, młody człowiek obowiązkowo musiał posiadać w garderobie:

46. Koszule w kratę

Koszule takie nosił przede wszystkim lider zespołu ”Nirvana”. Wszyscy fani Kurta Cobaina błyskawicznie pokochali kreowany przez niego styl. Dlatego też flanelowe, duże koszule i ciężkie buty szybko stały się hitem. 

Dzisiaj koszule w kratę są bardziej domeną kobiecej mody. Łączy się je nawet ze szpilkami. Są praktyczne i dobrze wyglądają. Ponadto kratę nosi się też na innych częściach garderoby.

Z kolei modne dziewczyny tamtego okresu musiały dysponować między innymi: 

47. Crop topem

Była to bluzka letnia, z króciutkim topem odsłaniającym pępek. Z reguły była ona na ramiączkach, ale zdarzały się też wersje z falbanami na rękawkach. Crop top stał się hitem dzięki popularnemu wówczas zespołowi „Spice Girls”.

Dzisiaj crop topy wracają do łask. W połączeniu z szortami, spódnicą czy spodniami stanowią doskonałe wyjście alternatywne w stosunku do letnich sukienek. 

48. Ikoną tamtych lat były również sukienki bodycon

50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?
mohito.com

Opięte i dość krótkie, obowiązkowe dla bywalczyń dyskotek. Najmodniejsze były sukienki z satyny i oczywiście najbardziej te błyszczące. Przeważnie miały niezwykle cienkie ramiączka, często odsłaniały plecy i miały głębokie dekolty.  Niezwykle modne były egzemplarze zdobione tiulem i cekinami. Z kolei bardziej romantyczne dziewczęta kochały się w koronkach, które były noszone w nadmiarze. 

Moda była wówczas często kreowana na podstawie gwiazd muzyki oglądanych w bardzo popularnych magazynach: 

49. „Bravo”

czasopismo dla młodzieży
poranny.pl

Nie ma chyba nastolatka dorastającego w latach 90-tych, który nie znałby magazynu „Bravo”. Dostarczał on masę plotek i sensacyjnych newsów z życia gwiazd. Smaczku dodawały oczywiście foto historie, którymi było wypełnione czasopismo.

Każdy z magazynów zawierał przede wszystkim plakaty ukochanych idoli. Z kolei plakatami tapetowało się całe ściany własnych pokoi.

50. „Popcorn”

popularne w latach 90-tych
sprzedajemy.pl

Drugim najpopularniejszym czasopismem dla nastolatków był oczywiście “Popcorn”. Do głównych tematów magazynu można było zaliczyć przede wszystkim ploteczki z życia młodzieżowych gwiazd muzyki i filmu, a także związanych z nimi historyjek.

Wszyscy też zaczytywali się wywiadami z idolami. Z pewnością też magazyn ten był głównym kreatorem trendów modowych. I oczywiście poza magazynem “Bravo” stanowił, najbardziej poczytne czasopismo nastoletniego człowieka. Lata 90-te to z pewnością był szalony okres. Przede wszystkim ze względu na transformację ustrojową. Uwolnienie z reżimu komunistycznego spowodowało napływ nowości z zachodu. Młodzież tamtego okresu mogła wręcz zachłystywać się urokami napływających ciekawostek i gadżetów. Szkoda tylko, że popularne w latach 90- tych nowości, dla dzisiejszej młodzieży stanowią elementy co najmniej muzealne.

Czytaj także: 20 ciekawostek z różnych zakątków Świata

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.