Zaburzenia a gorszy okres – jak je odróżnić
Generalnie o zaburzeniach mówimy wtedy, gdy u danej osoby występują zachowania, nawyki, których nie da się zmienić, a które sprawiają, że funkcjonowanie w społeczeństwie, czy w określonej węższej grupie, staje się niemożliwe bądź znacznie utrudnione. Osoby, które mają zaburzenia osobowości gorzej funkcjonują w pracy, w szkole czy wśród znajomych.
Są mniej efektywne, mogą wykazywać znacznie mniejsze zaangażowanie w poszczególne projekty bądź popadać w sytuacje konfliktowe z innymi członkami danej społeczności. Borderline może także sprawiać, że znacznie trudniej będzie im się zaadaptować do nowej sytuacji. Stres, związany ze zmianami, będzie przez nich gorzej tolerowany.
W konsekwencji pojawią się trudności z codziennymi czynnościami, czy z kontaktami z współpracownikami, pracodawcami, nauczycielami, czy z rodziną. Gorszy nastrój, to krótkotrwały stan, który ma fizyczną przyczynę – strata pracy czy zła ocena. Jego przyczyna leży na zewnątrz, a nie w nas samych, w działaniu naszego organizmu.