Olejowanie włosów, to czynność, która nie zajmuje wiele czasu a przynosi spektakularne efekty. Włosy, to niejako wizytówka każdego z nas. Nieważne czy są długie, krótkie, w kasztanowym odcieniu czy w chłodnym blondzie – zawsze warto dbać o to, by dobrze się prezentowały i sprawiały, że nasza samoocena będzie odpowiednio wysoka. Jeśli włożymy odrobinę wysiłku w poprawę stanu i kondycji naszych włosów, to bardzo szybko zauważymy, że nasze włosy naprawdę z nami współpracują!
Aby dowiedzieć się, jak olejować włosy powinniśmy zapoznać się z kilkoma poniższymi zasadami. Należy przy tym pamiętać, aby stosować je łącznie. Każda z nich ma znaczenie i ostatecznie sprawi, że osiągniemy założony przez siebie efekt. Ogromne znaczenie ma także regularność – lepiej powtarzać olejowanie rzadziej, ale regularnie niż wykonywać kilka zabiegów tygodniowo a następnie przez kilka miesięcy żadnego. Do dzieła – sprawdźmy, jak zadbać o naszą fryzurę!

Czym jest olejowanie włosów
Olejowanie włosów, to nic innego, jak nakładanie oleju na wskazaną część naszych włosów. To jak olejować włosy zależy od ich kondycji, długości oraz celu, jaki chcemy osiągnąć.
Możemy bowiem olejować głównie końcówki włosów – najczęściej robimy to, kiedy chcemy je zabezpieczyć przed rozdwajaniem czy kruszeniem się. Często olejuje się włos do około połowy ich długości – wówczas ma to na celu ich zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, nawilżenie oraz sprawienie, by odpowiednio się prezentowały.
Możliwe jest także nakładanie olejków na włosy u ich nasady. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli będziemy to robić, to włosy mogą wydawać się być przetłuszczone i obciążone.
Naszym zadaniem powinno być wnikliwe obserwowanie tego, jak wyglądają nasze włosy i jak reagują na poszczególne składniki, znajdujące się w wybranym przez nas olejku. Przy okazji powinniśmy pamiętać także o tym, żeby wybierać dobrej jakości olejku, naturalnego pochodzenia.

Jak olejować włosy – dobór produktów
W olejowaniu włosów ogromne znaczenie ma dobranie odpowiednich olejków. Najczęściej stosowanym olejkiem do wcieranie we włosy jest olej kokosowy. Możemy z łatwością kupić go w każdym markecie, sklepie ze zdrową żywnością czy drogerii.
Ma on właściwości regenerujące i odżywcze, dlatego jest zalecany osobom, mającym problem z rozdwajającymi się końcówkami. Często stosowany jest także olej rycynowy, który zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu się końcówek.
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak olejować włosy, by zapobiegać ich wypadaniu. Wówczas należy stosować olejek u nasady włosów. Dodatkowo, tak stosowany olej rycynowy będzie przyspieszał wzrost naszych włosów.
Olej ze słodkich migdałów będzie doskonały dla osób, mających matowe i przesuszone włosy. Dobrym wyborem będzie także oliwa, którą większość z nas ma w swoim domu – ma ona silnie nawilżające właściwości. Dla osób, zmagających się z łupieżem dobrym wyborem będzie olej jojoba. Również należy go stosować u nasady włosów.

Jak dobrać odpowiedni olej do swoich włosów
Dzięki powyższym cechom konkretnych olejków wiemy, jak zapobiegać określonym problem, czyli wypadaniu włosów, matowieniu struktury włosa, łupieżowi czy nadmiernej łamliwości włosów. Nie są to jednak jedyne kryteria, na jakie należy zwracać uwagę zastanawiając się, jak olejować włosy.
Przede wszystkim powinniśmy także zwracać uwagę na porowatość, strukturę naszego włosa. Rozróżniamy tutaj włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate.
Włosy niskoporowate są raczej gładkie i odporne na stylizacje. Trudno je zakręcić czy wyprostować. Dość długo schną i trudno je nawilżyć. Do ich olejowania świetnie sprawdzi się olej kokosowy, masło shea czy olej lniany. Z kolei włosy średnioporowate łączą w sobie cechy włosów niskoporowatych i wysokoporowatych.
Mają tendencję do pochłaniania wilgoci z otoczenia i puszenia się. Do ich olejowania sprawdzi się olej arganowy, olej z pestek migdałów czy oliwa z oliwek. Ostatnią kategorią są włosy wysokoporowate, które mają tendencję do tego, by były suche, zniszczone i matowe. Są to często włosy kręcone bądź lekko falowane. Do ich olejowania warto używać olej z wiesiołka, olej konopny czy olej lniany.

Jakie efekty możemy osiągnąć poprzez olejowanie włosów
Przede wszystkim możemy sprawić, że nasze włosy będą nawilżone i miękkie w dotyku. To z kolei sprawi, że o wiele łatwiej będą się rozczesywały – będzie to szczególnie duża zaleta dla osób, mających długie włosy z tendencjami do plątania się.
Jeśli będziemy wiedzieć, jak olejować włosy w prawidłowy sposób, to zyskamy również lepszą kondycję skóry głowy. Używanie olejów u nasady włosów sprawi, że nawilżymy skórę głowy. Dzięki temu pozbędziemy się problemów z łupieżem czy swędzeniem w tej okolicy.
Nie należy także zapominać o tym, że olejowanie włosów chroni ich strukturę przed uszkodzeniami mechanicznymi, na które są na co dzień narażone. Jeśli często stylizujemy nasze włosy za pomocą ciepłego powietrza, lakierów do włosów, prostownicy etc, to zdecydowanie powinniśmy pamiętać o regularnym olejowaniu. Używanie naturalnych olejów do włosów zapobiega także ich nadmiernemu wysuszaniu.

Jak olejować włosy krok po kroku
Poniżej znajdziesz pełny poradnik tego, co i w jakiej kolejności należy robić, aby odpowiednio nawilżyć swoje włosy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak olejować włosy i osiągać zamierzone efekty! Pamiętaj przy tym, że cały zabieg powinien sprawić Ci przyjemność – warto potraktować go w ramach domowego SPA.
Przede wszystkim warto również dać sobie czas – pierwsze efekty w postaci nawilżenia, blasku i łatwości w rozczesywaniu pojawią się tuż po pierwszym zabiegu, ale na niektóre efekty będziemy musieli poczekać nieco dłużej.
Z pewnością warto, więc nie rezygnujmy po kilku pierwszych turach. Nauczmy się regularności i róbmy to, co sprawia nam przyjemność, poprawia nasze samopoczucie i definiuje to, jak dobrze wyglądamy!

Krok nr. 1 – przygotuj niezbędne rzeczy
Olejowanie włosów nie powinno być przykrym obowiązkiem, a przyjemnym rytuałem piękna. Przed rozpoczęciem zabiegu warto włączyć relaksującą nas muzykę, przygotować ulubioną książkę czy odprężającą kąpiel. To ważne, bo cały zabieg potrwa kilkadziesiąt minut – warto więc w tym czasie zaplanować inne czynności. Najlepiej takie, które pozwolą nam odpocząć i sprawią, że uda nam się zbudować pozytywne skojrzenia.
Niezbędne będą dla nas: narzędzie do rozczesywania włosów, opcjonalnie żel aloesowy, dobrany do naszych potrzeb olejek, ulubiona odżywka, ręcznik bądź czepek. Jeśli nie mamy czepka i nie chcemy korzystać z ręcznika, to możemy zdecydować się na woreczek foliowy. Jeśli chcemy wiedzieć, jak olejować włosy, to przejdźmy do kolejnego kroku i sprawmy sobie prawdziwą przyjemność!
Krok nr. 2 – przygotuj swoje włosy
Odpowiednie przygotowanie włosów do zabiegu olejowania jest bardzo ważne, żeby było ono efektywne. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie rozczesać włosy tak, by możliwe było wydzielenie pojedynczych pasm.
Dzięki temu wybrany przez nas olej będzie mógł dokładnie wniknąć w strukturę pojedynczych włosów, sprawiając tym samym, że cały zabieg będzie przyczyniał się do nadania włosom blasku a nam samym pewności siebie.
Zastanawiają się nad tym, jak olejować włosy powinniśmy pamiętać także o żelu aloesowym. Nie jest on konieczny i jeśli go nie mamy, to możemy pominąć ten krok. Jeśli jednak użyjemy żelu aloesowego, to łuski naszych włosów się otworzą, co sprawi, że produkty nawilżające jeszcze głębiej wnikną w strukturę włosów.
Dzięki temu olejowanie będzie o wiele bardziej skuteczne a co za tym idzie – będzie nas motywowało do tego, by tego rodzaju zabieg powtórzyć!

Krok nr. 3 – nakładanie oleju
Kiedy mamy już odpowiednio przygotowane włosy do zabiegu olejowania, to możemy do niego przystąpić. Nasz olej nabieramy na dłoń – możemy delikatnie potrzeć jedną dłonią o drugą. Dzięki temu lekko rozgrzejemy olej sprawiając tym samym, że od razu zacznie działać na naszych włosach.
Następnie bierzemy pojedyncze pasma włosów w dłoń i delikatnie wcieramy olej w strukturę włosa. Ważne jest to, aby nasze ruchy były skierowane tylko w dół – jeśli będziemy przesuwać w dłonią w bok czy w górę, to jedynie dodatkowo spuszymy włosy.
W tym, jak olejować włosy, ogromne znaczenie ma dokładność. Powinniśmy zwracać uwagę na to, aby każdy kosmyk został odpowiednio naolejony. Jeśli tego nie zrobimy, to narazimy go na uszkodzenia.
Kiedy chcemy wetrzeć olej w skórę głowy, to również powinniśmy go ocieplić w dłoni a następnie delikatnie wmasować u nasady włosów. Warto pamiętać o tym, aby oleju było na tyle dużo, by nawilżył nasze włosy a jednocześnie na tyle mało, by ich nadmiernie nie przetłuścił. Wraz z kolejnymi zabiegami zauważymy, jaka ilość oleju jest dla nas najlepsza.
Krok nr. 4 – zadbaj o wysoką temperaturę
W olejowaniu ważne jest to, by na już naolejowane włosy nałożyć ręcznik bądź czepek. Dzięki temu sprawimy, że olej osiągnie wyższą temperaturę a co za tym idzie – lepiej nawilży i zregeneruje nasze włosy. Dodatkowo możemy na początek skierować ciepły strumień suszarki na nasz ręcznik czy czepek. Dzięki temu efekty będą naprawdę wspaniałe.
Zastanawiając się nad tym, jak olejować włosy w kontekście czasowym powinniśmy zapamiętać, że 30 minut, to absolutne minimum. Optymalnym czasem będą około 2 godziny.
Po 30 minutach warto zdjąć ręcznik czy czepek i na włosy nałożyć dodatkowo odżywkę. Dzięki temu włosy jeszcze lepiej wchłoną składniki odżywcze i zostaną zabezpieczone przed kolejnym krokiem.

Krok nr. 5 – mycie włosów
Po olejowaniu, które może trwać maksymalnie 10 godzin, należy dokładnie umyć włosy. Prawdopodobnie będziemy zmuszeni zrobić to kilka razy – w przeciwnym razie zamiast efektu nawilżonych włosów uzyskamy efekt przetłuszczenia. Włosy warto myć delikatnym szamponem, z naturalnym składem i bez SLS-ów.
Po umyciu włosów warto je delikatnie rozczesać i czekać na olśniewające efekty olejowania. Jeśli wiemy już, jak olejować włosy, to nie pozostaje nam nic innego, jak przystąpić do tego zabiegu z uśmiechem na twarzy. Efekty będą spektakularne! Zabieg warto powtarzać około 2 razy w tygodniu.