w ,

Czy piwo jest zdrowe? Jaki ma wpływ na Twoje ciało picie piwa?

piwo

Czy piwo jest zdrowe? Zanim przejdziemy do cech odżywczych, warto pamiętać, że piwo to napój, który został stworzony, nawet ponad 4000 lat przed Chrystusem w Mezopotamii. Historia głosi, że tak naprawdę wszystko zaczęło się przypadkiem od zapomnianej na zewnątrz miski jęczmiennej: następstwo deszczu i słońca oznaczało, że zawartość miski przekształciła się w miksturę, która smakowała całkiem nieźle.

Sześć tysiącleci później technika została udoskonalona i dzisiaj znajdujemy piwo w wielu odmianach i jakościach, ale aby zrozumieć i odpowiedzieć na pytanie czy piwo jest zdrowe czy nie warto zacząć od składników, które je charakteryzują.

Czy piwo jest zdrowe?

Tworząc na przykład klasyczne piwo typu lager, skład jest zwykle następujący:

  • 85% wody
  • 3/9% alkoholu
  • 3/8% suchego ekstraktu, w którym znajdujemy takie pierwiastki jak cukry, substancje azotowe, witaminy z grupy B, sole i kwasy. Wszystkie składniki słodu i chmielu.

Czy piwo jest zdrowe? Obecność witamin potasowych i witamin z grupy B, w szczególności z B6, pozwala piwu wspierać organizm w jego działaniu neutralizującym negatywne skutki homocysteiny, a zatem pośrednio zapobiegającym chorobom sercowo-naczyniowym ,

Zawiera również dwa składniki godzące sen: są to kwas nikotynowy i laktoflawina, a zatem odpowiedzialne za efekt „senności”, który często występuje po wypiciu pół litra. Obecność flawonoidów może jednak stymulować wzrost kalcytoniny, hormonu przydatnego w zapobieganiu osłabieniu kości u kobiet w okresie menopauzy.

Piwo bezglutenowe

Gwałtowny wzrost problemów zdrowotnych związanych z łagodną lub ostrą nietolerancją glutenu, jak w przypadku celiakii, doprowadził wiele browarów, zagranicznych i włoskich, do badania linii piw dedykowanych tym, którzy pomimo problemów związanych z przyjmowaniem glutenu, nie chce zrezygnować z dobrego piwa.

Czy piwo jest zdrowe? Jak dobrze wiadomo, gluten jest substancją obecną w wielu zbożach, wśród których jęczmień i pszenica, a „klasyczne” piwo zawiera ilość glutenu przekraczającą limit tolerowany przez nietolerancje i alergików (20 mg / litr).

Czy piwo jest zdrowe

Ile kalorii ma piwo?

Z kalorycznego punktu widzenia na pytanie czy piwo jest zdrowe, 100 ml piwa zawiera ogólnie od 30 do 60 kcal, które nie zależą tylko od składnika alkoholowego, ale także od dekstryn i białek obecnych w piwie.

W rzeczywistości zawsze w 100 ml produktu znajduje się około 0,2 g aminokwasów: wartość biologiczna tego składnika białkowego nie jest znacząca, ale zawartych jest osiem olejków eterycznych. Bardziej istotna jest ilość węglowodanów, która wynosi od 2 do 5 gramów, zawsze dla tej samej całkowitej dawki produktu.

Wybrane wpisy specjalnie dla Ciebie!

Nie obawiaj się, nie spamujemy.

Innym powszechnym zjawiskiem związanym z piwem jest to, że picie tego napoju powoduje otyłość. Jest to pytanie o podłożu naukowym: w rzeczywistości, chociaż spożycie kalorii nie jest szczególnie wysokie, obecność alkoholu etylowego i niektórych częściowo złożonych węglowodanów, maltodekstryn, powoduje, że napój stymuluje produkcję insuliny, hormon, który reguluje stres i nie tylko. W rzeczywistości nadmiar insuliny sam w sobie powoduje, że stajesz się gruby, a efekt jest wzmacniany przez fakt, że kwasy tłuszczowe z etanolem w dużej mierze nie są przekształcane w energię, ale bezpośrednio w tłuszcz.

Tak zwany „piwny brzuch”, który może z niego wynikać, stanowi również czynnik ryzyka rozwoju innych patologii związanych z metabolizmem, takich jak cukrzyca typu 2, ale także w ciężkich przypadkach przewlekła hipertriglicerydemia.

Czytaj także: Jaki wpływ na nasze ciało wdychany przez nas smog?

Piwo bezalkoholowe w ciąży

Eksperci zgadzają się nawet, że nie ma dowodów na to, że picie piwa sprzyja większemu wydzielaniu mleka. Czy piwo jest zdrowe podczas ciąży? Wręcz przeciwnie! Spożywanie alkoholu podczas ciąży może zaszkodzić zdrowiu płodu, a szkodliwe skutki można zaobserwować nawet po urodzeniu, podczas karmienia piersią. Wynika to z tego, że alkohol przyjmowany przez kobietę w ciąży przechodzi bezpośrednio z krwiobiegu przez łożysko, więc dziecko będzie miało takie samo stężenie alkoholu we krwi, jak matka.

Aby spokojnie przejść ciążę, lepiej jest wybrać piwo bezalkoholowe, które należy przyjmować z umiarem, zawsze zwracając uwagę na etykietę. Ten pozornie nieszkodliwy napój zawiera również minimalną ilość alkoholu (która zgodnie z polskim prawem musi wynosić mniej niż 1,2%).

Idealnym rozwiązaniem byłoby zatem wybranie wariantu piwa całkowicie bezalkoholowego, ale zawsze bez przesady, ponieważ – chociaż dla niektórych kobiet oczekujących na dziecko jest to lekarstwo na pozbycie się nudności – jak wszystkie napoje musujące pęcznieje w żołądku, wspierając retencję płynów.

Czytaj także: Polacy nie znają prawdziwych zastosowań tych produktów. Poznaj je!

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.