
Relaks maksymalny
We wnętrzu kapsuły znajdują się dwa przyciski, które pozwalają nam w pełni sterować jej pokrywą. Możemy w każdej chwili ją odkrywać i zakrywać, co jest szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z klaustrofobią.
Nie muszą one całkowicie rezygnować z formy relaksu, jaką jest floating. Mogą pozostawić kapsułę lekko uchyloną lub zamknąć ją jedynie na chwilę, by sprawdzić, jakie doznania u nich spowoduje.
We wnętrzu komory znajduje się także awaryjny przycisk, który pozwala na wezwanie pomocy na wypadek, gdyby coś nam się stało lub gdybyśmy gorzej się poczuli.

Kiedy warto skorzystać z tej formy relaksu
Floating sprawdzi się właściwie zawsze wtedy, gdy będziemy chcieli odpocząć. Jest jednak szczególnie zalecany wtedy, gdy mamy trudne decyzje do podjęcia. Odcięcie od czynników zewnętrznych pomoże nam lepiej przeanalizować dostępne opcje.
Wyostrzone zmysły sprawią, że z łatwością przeanalizujemy wszystkie czynniki. Wielu artystów z różnych dziedzin korzysta z komory do floatingu, gdy potrzebuje inspiracji, przypływu weny czy wzrostu kreatywności.
To szczególnie ciekawe narzędzie do relaksu szczególnie dla tych, którzy na co dzień korzystają w pracy i w codziennym życiu z możliwości swojej kreatywności, pomysłowości.

Zalety płynące z floatingu
Znacznie zwiększona kreatywność i wydajność, to z pewnością nie jedyne zalety floatingu. Z pewnością warto wyróżnić także jego wpływ na nasze iQ. Doktor Peter Suedfeld w swoich badaniach wykazał pewną zależność.
Wynikało z niej, że floating powoduje wzrost naszych zdolności wizualizacyjnych, wyostrza zmysły i zwiększa naszą koncentrację nie tylko w momencie samej terapii. Wszystko to ma się dziać jeszcze dwa tygodnie po jej zakończeniu!
Dodatkowo, taka forma głębokiego relaksu ma synchronizować pracę obu półkul w naszym mózgu, co sprawia, że ten maksymalnie wykorzystuje swój potencjał i pracuje najwydajniej, jak to możliwe.

Głęboki relaks a nasze ciało
Floating wyraźnie wpływa na nasze ciało i zaleca się korzystanie z niego przez sportowców. W trakcie spoczynku może odpocząć nie tylko nasz umysł, który jest właściwie całkowicie odcięty od czynników zewnętrznych.
Nieważkość, do jakiej doprowadzamy nasze ciało sprawia, że odpoczywają mięśnie, stawy, kości. To sprawia, że znacznie je odciążamy i pozwalamy im na głęboką, pełną regenerację, której potrzebują.
Dobrym wyborem będzie przeprowadzenie sesji w kapsule po treningu, co pomoże nam usunąć z organizmu kwas mlekowy, odpowiedzialny za powstawanie zakwasów. Generalnie stosowanie tej metody znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju kontuzji i może zwiększyć wydajność sportowca.

Floating a ból
Obecnie prowadzone są także szeroko zakrojone badania nad tym, jak floating wpływa na ból. W jego trakcie wyzwalane są bowiem endorfiny – hormony szczęścia, które mają go uśmierzać.
Głęboki relaks mógłby być więc używany w leczeniu wielu dolegliwości bólowych, związanych na przykład z siedzącym trybem życia, który obecnie jest bardzo popularny a niesie ze sobą ryzyko rozwoju chorób kręgosłupa.
Relaks w kapsule moglibyśmy również wykorzystywać do leczenia reumatyzmu oraz artretyzmu – chorób, które wiążą się z silnymi dolegliwościami bólowymi, których być może w przyszłości nie będzie trzeba uśmierzać za pomocą specjalistycznych leków.

Floating w ciąży
Co ciekawe, floating jest zalecany również dla kobiet w ciąży. Uważa się, że można bezpiecznie go wykonywać aż do III trymestru. Pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe – bóle pleców, kolan spowodowane wzrostem masy ciała czy uciskiem dziecka na poszczególne części ciała.
Relaks w kapsule może także pomóc zredukować obrzęki, które towarzyszą wielu ciężarnym kobietom. Podczas relaksu możliwe jest całkowite odprężenie się, co ma wpływ zarówno na zdrowie i samopoczucie matki oraz dziecka.
Warto także pamiętać o wydzielanych w trakcie seansu endorfinach. Mogą one znacznie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy, którą może targać wiele skrajnych emocji, które jej samej trudno zrozumieć.