w

Korzeń mniszka lekarskiego – silna tarcza ochronna!

Korzeń mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski to roślina, która jest mocno kojarzona z polskim krajobrazem i ściśle związana z polskimi apteczkami domowymi. Kto co nieco wie o tym zielu, ten inwestuje czas i pieniądze w zakup preparatów z ekstraktem z mniszka lub samodzielne przygotowanie syropów i nalewek z mniszkiem lekarskim w roli głównej.

Mniszek lekarski to roślina, która jest mocno kojarzona z polskim krajobrazem i ściśle związana z polskimi apteczkami domowymi. Kto co nieco wie o tym zielu, ten inwestuje czas i pieniądze w zakup preparatów z ekstraktem z mniszka lub samodzielne przygotowanie syropów i nalewek z mniszkiem lekarskim w roli głównej. Korzeń mniszka lekarskiego jest najefektywniejszy w kilku kluczowych obszarach zdrowotnych, dzięki swoim zróżnicowanym właściwościom leczniczym.

Liście, kwiaty i korzenie

Właściwie cała roślina może zostać z powodzeniem wykorzystana do celów kulinarnych lub zdrowotnych. Nalewki można wykonać zarówno z liści i łodyg, kwiatów oraz korzenia. Każda część mniszka lekarskiego ma swoje miejsce w medycynie naturalnej ze względu na liczne właściwości prozdrowotne, ale to właśnie ten ostatni posiada najcenniejsze właściwości dla wątroby i układu trawiennego! Nalewki ziołowe lecznicze to produkty, których częstym składnikiem jest właśnie korzeń mniszka.

Moc korzenia!

Korzeń mniszka lekarskiego zawiera kilka związków aktywnych o silnym działaniu:
a) inulinę
, czyli rodzaj rozpuszczalnego błonnika prebiotycznego, który wspomaga rozwój korzystnej mikroflory jelitowej, takich jak Bifidobacterium i Lactobacillus. Poprawia trawienie, zmniejsza wchłanianie cukrów, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Jest korzystna dla osób z cukrzycą, ponieważ spowalnia przyswajanie glukozy.
b) fitosterolektóre pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając jego wchłanianie w jelitach. Dzięki temu wspomagają zdrowie serca i mogą zapobiegać miażdżycy.
c)kwasy fenolowe (kwas kawowy i kwas chlorogenowy) mają silne właściwości przeciwutleniające. Działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo, neutralizując wolne rodniki w organizmie, co pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniem,
d) taraksasterol i taraksolczyli związki triterpenowe wspomagające regenerację tkanek i działają przeciwzapalnie. Taraksasterol wykazuje także działanie ochronne na wątrobę, co czyni go istotnym w leczeniu schorzeń wątrobowych, takich jak marskość wątroby.
e) witaminy i minerały obecne w korzeniu mniszka lekarskiego to:
– 
witaminy A, C, K, oraz witaminy z grupy B,
– minerały takie jak potas, magnez, wapń, żelazo, i cynk, które wspomagają ogólną odporność, zdrowie układu krążenia oraz wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
f) flawonoidy w korzeniu mniszka działają jako silne przeciwutleniacze, chroniąc organizm przed stresem oksydacyjnym. Wspierają zdrowie serca, poprawiają przepływ krwi i mają działanie przeciwzapalne.
g) laktony seskwiterpenowe to związki odpowiedzialne za gorycz. Stymulują produkcję soków trawiennych i żółci, co poprawia trawienie oraz wspomaga wątrobę i woreczek żółciowy. Zmniejszają również wzdęcia i problemy trawienne.

Wielcy zielarze o korzeniu mniszka

W ostatnich dziesięcioleciach medycyna znacząco wycofała się z obszaru ziołolecznictwa, trudno teraz o dostęp do fitoterapeutów, a społeczeństwo coraz mniej wie o leczniczych właściwościach roślin. Dobrze, że mamy dostęp choćby do wiedzy ojca Czesława Klimuszki lub zielarki Jeleny Fiodorowny Zajcewej czy Marii Treben. Niezależnieuznawali korzeń mniszka lekarskiego za bardzo skuteczny w działaniu, szczególnie w kompozycji z innymi ziołami:

– Fiodorowna Zajcewa promowała mieszankę, w której obok korzenia mniszka znajdował się korzeń łopianu i kłącze perzu właściwego. Uważała, że takie połączenie maksymalizuje efekty lecznicze. Zalecała stosowanie tych roślin w wywarach i nalewkach, co miało wspierać organizm w walce z różnymi chorobami, od zaburzeń metabolicznych po problemy z układem moczowym;
– ojciec Klimuszko zawsze uważał, że zioła najlepiej działają w „towarzystwie”, dlatego komponował wiele skutecznych mieszanek, w skład których wchodził właśnie korzeń mniszka lekarskiego: od mieszanek na choroby wątroby, przez zaburzenia metaboliczne po choroby płucno-oskrzelowe. Mieszanki te znajdziesz na w sklepie na www.zdrowersi.pl. Klimuszko stosował korzeń mniszka również przy innych dolegliwościach, takich jak anemia złośliwa, alergie, choroby reumatyczne oraz problemy skórne, co podkreślało jego wszechstronne działanie na wiele układów organizmu
– dla Marii Treben mniszek lekarski był dla niej jednym z kluczowych ziół, szczególnie cenionym za działanie oczyszczające krew oraz wspomagające pracę wątroby i trzustki.

Wszyscy ci zielarze uznawali korzeń mniszka lekarskiego za jedno z podstawowych ziół w medycynie naturalnej, głównie ze względu na jego szerokie właściwości zdrowotne, zwłaszcza w zakresie detoksykacji, wspomagania wątroby i poprawy trawienia.

Wpływ na organizm

Działanie korzenia mniszka lekarskiego jest ściśle związane z układem trawiennym: od kondycji żołądka przez usuwanie toksyn z organizmu, co korzystnie wpływa na funkcje wątroby, nerek i układu trawiennego, po ochronę wątroby i sprawne trawienie. O jakich działaniach źródła naukowe wspominają najczęściej?
a) wspomaganie wątroby i dróg żółciowych, ponieważ korzeń mniszka posiada właściwości żółciopędne i detoksykujące. Wspomaga produkcję i wydzielanie żółci, co sprzyja lepszemu trawieniu tłuszczów i detoksykacji organizmu. Polecany jest przy marskości i zapaleniu wątroby oraz kamicy żółciowej.
b) pomoc przy problemach trawiennych ze względu na pobudzanie wydzielania soków trawiennych przydaje się przy wzdęciach, niestrawnościach i braku apetytu,
c) eliminacja toksyn dzięki właściwościom moczopędnym. Pomocny może być przy obrzękach, kamicy nerkowej i infekcjach układu moczowego.
d) właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne korzenia mniszka wykorzystywane są do zmagań z chorobami skóry, np. trądzikiem, egzemą i łuszczycą. W tym przypadku polecane jest stosowanie wewnętrzne i zewnętrzne w formie okładów.

Jak dobrze, że tak szeroko dostępne są herbaty z korzeniem mniszka, suplementy z jego ekstraktem, czy wspominane na początku nalewki i mieszanki ziołowe. Niech nas nie zwiedzie „chwastowa” popularność tej rośliny. Korzystajmy z naturalnej tarczy ochronnej, w jaką uzbraja nas sama natura!

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.