in , ,

Małpy Harlowa – na czym polegał ten słynny eksperyment psychologiczny

Młoda małpka, tuląca ręcznik.
pl.sainte-anastasie.org

Wynik eksperymentu

W trakcie przeprowadzania eksperymentu szybko stało się jasne, którą matkę zwierzęta częściej wybierały. Bez względu na to, czy karmiącą była przyjemna w dotyku atrapa, czy też ta druciana – zwierzęta chętniej spędzały czas tuląc się do tej, która była miękka w dotyku.

W przypadku, gdy karmiącą atrapą była ta druciana, zwierzęta tylko na chwilę opuszczały atrapę, do której się tuliły i wracały tuż po zjedzeniu. Niektóre zwierzęta nawet w trakcie spożywania posiłku od drucianej atrapy pozostawały w kontakcie dotykowym z miękką atrapą.

Małpy Harlowa swoim zachowaniem udowodniły więc tezę psychologa, mówiącą o tym, że potrzeba bliskości jest równie ważna, jak potrzeba żywienia. Zbadano także wpływ bliskości z matką atrapą na rozwój rezusów.

Zobacz także:  Jak przechowywać marchew? Porady i sprawdzone metody

Written by Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.