w , , , , , ,

Przyłbice nie zatrzymują wirusa! Najnowsze badania

przyłbice

Zdaniem japońskich naukowców z Instytutu Riken, przyłbice, które są alternatywą do maseczek, prawdopodobnie nie zatrzymują przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Wspomniany Instytut dysponuje najlepszym sprzętem – superkomputerem o nazwie Fugaku, dzięki niemu można przeprowadzić do 415 kwadrylionów obliczeń na sekundę. Profesor Makoro Tsukobura wykorzystał ową moc i wykonał symulację dystrybucji cząsteczek m.in. koronawirusa w wydychanym powietrzu przez człowieka z przyłbicą. Wyniki nie są zadowalające.

Badanie pokazało, że prawie 100% miniaturowych cząsteczek przedostało się przez plastikową zasłonę. W przypadku większych elementów wykazało ok. 50% skuteczności. Tsukobura mówi:

„Symulacja pokazuje niestety, że efektywność przyłbic noszonych na twarzy w powstrzymywaniu wydychanych drobinek przed wędrowaniem po otoczeniu osoby zakażonej jest mocno ograniczona w porównaniu do masek.” 

„Szczególnie widać to w przypadku małych cząsteczek, mniejszych niż 20 mikrometrów, które wydostają się przez otwarte szczeliny pomiędzy głową, a zasłoną.” – dodaje profesor

Naukowcy zwracają uwagę, że przyłbice mogą być ewentualnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z oddychaniem, ale znajdujących się na zewnątrz. W zamkniętych pomieszczeniach plastikowe zasłony nie uchronią przed wirusem.

Dwa małe prosiaczki.

Top 10 zaskakujące zachowania zwierząt

Wspólne oglądanie telewizji przez kobietę i mężczyznę.

Filmy na jesień, które musisz obejrzeć z rodziną