w , , ,

Ile kroków dziennie powinniśmy robić?

Młoda dziewczyna na spacerze.

Przed laty temat aktywności fizycznej nie był dostatecznie często poruszany w mediach głównego nurtu. Efekt był taki, że wiele osób zapomniało o codziennej aktywności fizycznej. Ze względu na to, że coraz większa liczba Polaków zaczyna zmagać się z otyłością pojawia się pytanie: ile kroków dziennie należy robić, aby dbać o swoje zdrowie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i jest uzależniona od wielu czynników.

Jeśli jednak zaczęliśmy się nad tym zastanawiać, to najprawdopodobniej chcemy zmienić coś w swoim życiu. Być może chodzi nam o zdrowie a być może o sylwetkę. Bez względu na to, jakie są nasze pobudki warto wziąć swoje życie we własne ręce i zacząć działać, aby poprawić swój byt.

Dowiedz się wszystkiego na temat codziennej aktywności fizycznej w formie kroków i sprawdź, co musisz zrobić, żeby Twój bilans był prawidłowy! Dzięki temu poprawisz komfort swojego życia i wpłynie to na sfery życia, których nigdy nie łączyłbyś z aktywnością fizyczną.

Spacerujące dzieci.
pixabay.pl

Dlaczego codzienna liczba kroków ma znaczenie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – ponieważ dzięki temu możemy kontrolować poziom swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Ma to szczególnie duże znaczenie u osób, mających siedzący tryb życia. Siedzimy w pracy, w domu, na zebraniach w szkole i na lekcjach fortepianu. Odpowiadając sobie na pytanie ile kroków dziennie robimy powinniśmy być ze sobą szczerzy. Może nam się wydawać, że jest ich dużo, ale kiedy zaczniemy je liczyć… efekty mogą nie być zadowalające.

Zobacz także:  Freeganizm - nowa moda czy niebezpieczny trend

Codzienna dawka kroków, to aktywność dla naszego organizmu. Dzięki temu prawidłowo funkcjonuje nasz metabolizm, łatwiej nam się regenerować i nie mamy problemów z obniżonym libido.

Brak kroków w ciągu dnia oznacza w większości przypadków jedynie minimalną aktywność, która przyczynia się do rozwoju nadwagi, otyłości, chorób serca, problemów z krążeniem czy notorycznych bóli głowy. Jeśli chcesz zacząć kontrolować swoje życie, to zacznij dbać o swoją aktywność!

Zegarek, zawieszony na nadgarstku, który pokazuje ile kroków dziennie robimy.
pixabay.pl

W jaki sposób możemy liczyć kroki, które wykonuje?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, dedykowanych, jako liczniki kroków. Są to smartwatche, krokomierze i wiele innych. Jednak licznik kroków tak naprawdę może mieć przy sobie każdy z nas.

Wystarczy zainstalować w swoim smartfonie aplikację, która policzy za nas ile kroków dziennie robimy. To nic trudnego a po krótkim czasie okaże się, że bardzo mocno motywuje nas to do codziennej aktywności.

Zobacz także:  30 Genialnych domowych trików. Musisz koniecznie je poznać

Oczywiście są również metody liczenia kroków dla tradycjonalistów, którzy nie lubią rozwiązań, wiążących się z korzystaniem z nowoczesnej technologii. Mogą oni korzystać z kllikera – urządzenia, które liczy kliknięcia. Wówczas należy klikać za każdym razem, gdy zrobimy krok. Jest to czasochłonne i raczej niewiele osób obecnie to praktykuje, stawiając raczej na nowoczesne, eleganckie i praktyczne rozwiązania.

Samotny spacer wśród wzgórz.
pixabay.pl

Ile kroków dziennie należ robić – czynnik codziennej aktywność

Przede wszystkim to, ile kroków dziennie powinniśmy robić zależy od naszego trybu życia. Przykładowo, jeśli mamy pracę fizyczną, polegającą na dźwiganiu ciężkich przedmiotów, to ilość wykonanych dziennie kroków będzie niewielka choć nasza aktywność jest duża. Podobnie jest w przypadku każdej osoby, mającej dużą aktywność – czy to w pracy, czy na treningu. Wówczas minimalna ilość kroków jest mniejsza niż w przypadku osób, mających siedzący tryb życia.

Zobacz także:  Top wśród żywności. Zobacz, które produkty warto spożywać codziennie

Absolutnym minimum, poniżej którego nie należy schodzić jest 5 000 kroków. To ilość kroków, jaką powinniśmy wykonywać każdego dnia, o ile jesteśmy zdrowi. Dzięki temu zapewnimy sobie kilkadziesiąt minut dotlenienia organizmu i sprawimy, że nasz układ mięśniowy będzie musiał trochę popracować.

Z naszej perspektywy może się wydawać, że to bardzo niewiele, ale z perspektywy organizmu, dla którego ruch jest naturalny, będzie to bardzo cenny czas. Pamiętajmy, że nasze ciało jest stworzone do ruchu – dlatego mamy mięśnie, stawy, zdolności rozbudowy mięśni i umiejętności technicznych – nie do przebywania w pozycji siedzącej czy leżącej.

Kobieta, pracująca przy biurku.
pixabay.pl

Ile kroków dziennie powinny robić osoby, mające siedzący tryb życia?

Osoby, które na co dzień pracują przed komputerem, za biurkiem czy siedząc w miejscu i nie mają zbyt dużej aktywności powinny wykonywać średnio od 8-10 tysięcy kroków.

To sporo, jednak należy pamiętać, że za pomocą kroków taka osoba będzie nadrabiała to, że jej ciało przez cały dzień pozostaje w stanie spoczynku i nie ma ruchu, który jest dla niego zbawienny. Podczas spaceru czy truchtu, kiedy będziemy zdobywać kroki nasza postawa będzie wyprostowana, co dodatkowo przyniesie ulgę naszym plecom.

Zobacz także:  Dlaczego mleko kipi? Jak tego uniknąć

Jeśli zadajemy sobie pytanie, ile kroków dziennie powinni robić uczniowie, to odpowiedź jest prosta – tyle, ile osoby z siedzącym trybem życia.

Oczywiście nie dotyczy to uczniów, którzy trenują czy są aktywni fizycznie, ale tych, którzy po powrocie ze szkoły zasiadają do nauki czy korzystają z komputera. Wówczas ich tryb życia przypomina tryb życia osoby, pracującej w biurze i mającej jedynie niewielką ilość ruchu.

Kobieta, spacerująca brzegiem wybrzeża.
pixabay.pl

Czy nasz wiek ma wpływ na to, ile kroków dziennie powinniśmy robić?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i brzmi – tak! Im młodsi jesteśmy, tym bardziej aktywni powinniśmy być. Wielu nastolatków obecnie podejmuje próby odchudzania, polegające na tym, że zjadają od kilkuset do tysiąca kalorii dziennie, by schudnąć.

Jednocześnie w ciągu dnia mają niewielką aktywność fizyczną, ponieważ ze względu na tak niewielką ilość jedzenie po prostu nie mają na to siły. To, ile kroków dziennie robimy wpływa bezpośrednio na to, jak dużo możemy jeść!

Zobacz także:  Wpływ awokado na odchudzanie

Jeśli w ciągu dnia mamy sporą ilość aktywności, to możemy sobie pozwolić na jedzenie kilkuset kalorii więcej niż wtedy, gdy nic nie robimy. Zamiast sięgać po restrykcyjne i niskokaloryczne diety lepiej dodać sobie aktywności fizycznej!

Wraz z wiekiem zmniejszą się możliwości naszego organizmu i zwyczajnie nie jesteśmy niekiedy w stanie ruszać się tyle, co kiedyś. Z tym też należy się pogodzić, ale w miarę możliwości nie rezygnować choćby z kilkunastominutowego spaceru.

Dzięki temu ile kroków dziennie będziemy robić dotlenimy swój organizm, będziemy wciąż powtarzać prawidłowe wzorce ruchowe a tym samym wzmacniać swój układ kostny i mięśniowy.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.